Nowy rekord na aukcji sztuki. Zdjęcie Witkacego sprzedane za 170 tysięcy złotych

To zdjęcie jest uznane za najdroższą fotografię sprzedaną na polskich aukcjach. „Potwora z Düsseldorfu” z 1932 roku sprzedano za łączną kwotę ponad 200 tysięcy złotych. Stanisław Ignacy Witkiewicz na pewno by się ucieszył.

© Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) / Władysław Jan Grabski, „Potwór z Düsseldorfu", 1932

Fotografia Kolekcjonerska to cykliczny projekt aukcyjny poświęcony fotografii. Kilka dni temu, 15 listopada, odbyła się jego 17 edycja, na której miłośnicy sztuki mogli nabyć wyjątkowe dzieła polskich mistrzów fotografii. Aukcja przebiegała bardzo dynamicznie. Organizatorzy nie spodziewali się takiego obrotu spraw.

Zostało zlicytowane ponad 60% dzieł z oferty aukcyjnej za łączną kwotę prawie 430 tysięcy złotych. Najcenniejszym zdjęciem okazała się praca „Potwora z Düsseldorfu”, autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Tematyka dzieła nawiązuje do działań seryjnego mordercy – Wampira z Düsseldorfu, który stał się pierwowzorem pierwszego niemieckiego filmu grozy – „Morderca” z 1931 roku, nakręconego przez Fritza Langa.

Fotografia powstała przy współpracy artysty z Władysławem Janem Grabskim. Cena wywoławcza wynosiła 25 tysięcy złotych, lecz bardzo szybko skoczyła do góry, a szczęśliwy nabywca musiał za nią zapłacić 170 tysięcy złotych. Po doliczeniu opłaty organizacyjnej cena końcowa wyniosła 200 600 złotych. Jest to nowy rekord, ustanowiony aż po 13 latach. Wcześniejszy również należał do pracy Witkacego. Zdjęcie „Kolaps przy lampie. Autoportret” z 1913 roku osiągnęło w 2003 roku cenę 135 tysięcy złotych.

Pozostałe zdjęcia trafiły do nowych nabywców po znacznie niższej cenie niż to rekordowe. Zestaw „UFO” Pawła Althamera okazał się być warty ponad 14 tysięcy złotych, podobnie, jak zdjęcie „Neon Hamlet” Maurycego Gomulickiego. Niecałe 12 tysięcy kosztowała fotografia Marka Piaseckiego „Bez tytułu”.

Jeśli jesteście zainteresowani kolejnymi edycjami wydarzenia, sprawdźcie informacje na stronie internetowej organizatorów.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Sygnały Wi-Fi sfotografowane dzięki mobilnej aplikacji i długiej ekspozycji PhotoScan to nowa aplikacja Google, która sprawia, że cyfryzacja odbitek jest dziecinnie prosta Apple wydaje pamiątkowy album, pokazujący historię 20 lat ewolucji wzornictwa Seagate Backup Plus Portable 5TB - największy mały dysk na świecie Nowa linia plecaków T.A.N. od firmy Mountainsmith Co zrobić, kiedy ktoś śledzi Cię, śledzi i odtwarza każde zdjęcie, jakie zrobisz? Affinity dostępne w wersji beta na Windowsa - oto najważniejsze funkcje programu Dzięki tej aplikacji nauczycie się fotografowania, siedząc wygodnie w fotelu Dzięki aktualizacji Lightroom na Androida obsługuje pliki RAW. Ulepszono również Photoshop Express dla iOS Rusza zbiórka pieniędzy na wyjątkowy album „nowe horyzonty – off the screen" Adobe Photoshop Fix i Photoshop Mix - aplikacje fotograficzne nareszcie w wersji na Androida Magic Lantern dla Canona EOS 5D Mark IV już niedługo Zapamiętajcie: tak nie sprzedajemy papieru fotograficznego Ulepszony filtr „Face-aware Liquify” w Adobe Photoshop CC 2017 stał się jeszcze potężniejszym narzędziem Fotoreporter codziennej gazety kontra fotograf agencyjny - trochę o tym, jak prasa wciąż oszczędza na zawodowcach Pierwszy odcinek Top Photographer za nami. Świetny pomysł czy wielki niewypał? Sony znów notuje niższą sprzedaż aparatów. Co przyniesie ten spadek? Olympus OM-D E-M1 Mark II w sprzedaży od grudnia 2016. Znamy polską cenę Wystartowała zimowa promocja cashback na sprzęt Canona Top Photographer - rusza nowy, fotograficzny talent show na YouTube Nowe kolory ramek we wkładach do Instaxa Mini, Sky Blue oraz Black, prezentują się świetnie Nowy konkurs World Press Photo dla „kreatywnych dokumentalistów“ Czy grafika inspirowana zdjęciem narusza prawo autorskie? Jest nowy wyrok w sprawie fotografki znanych Polaków Oto jak rząd może przyczynić się do zabicia fotografii przyrody w Polsce

Popularne w tym tygodniu:

Grożono mu śmiercią, bo wziął do sesji żywe zwierzęta Dron wzleciał na wysokość 10 000 metrów. Zobacz piękne zdjęcia Ogólnopolski Konkurs Fotografii Studenckiej trwa. Macie czas do końca marca Czy Samsung wygryzie Sony z rynku produkcji matryc? Tokina obniża ceny na wiosnę. Nie przegap okazji! 10-lecie marki Quadralite - zobacz konkursy, warsztaty oraz promocje "Zdjęcia dokumentalne" tego fotografa to w rzeczywistości powielone kadry z filmów