Ostatnie zdjęcie Opportunity z Marsa nareszcie dotarło!

Ostatnie zdjęcie Opportunity z Marsa nareszcie dotarło!

Ostatnie zdjęcie Opportunity z Marsa nareszcie dotarło!
Monika Homan
14.03.2019 09:43, aktualizacja: 26.07.2022 15:54

NASA ogłosiła zakończenie misji Opportunity, 13 lutego 2019 roku. Po silnej burzy pyłowej na Marsie nie udało się przywrócić kontaktu z łazikiem, który badał powierzchnie planety. Przed awarią wysłał ostatnie zdjęcie.

Kontakt z łazikiem Opportunity został zerwany w czerwcu 2018 roku. Po 15 latach na Marsie jego misja się zakończyła. W tym czasie pokonał dystans 40 kilometrów dostarczając naukowcom na Ziemi cenne dane o czerwonej planecie. Dostarczył 217 tysięcy zdjęć, odkrył hematyt - minerał, który powstaje w wodzie, pokonał rekord odległości pokonanej na Marsie w jeden dzień - 220 metrów i przeszedł na zasłużoną emeryturę.

W maju 2018 roku w rejonie, w którym znajdował się łazik miała miejsce burza pyłowa. Robot zasilany energią słoneczną nie był w stanie zgromadzić wystarczającej ilości energii i 10 czerwca naukowcy stracili z nim kontakt. Przez osiem miesięcy NASA próbowała przywrócić go do życia, ale po wielu próbach 13 lutego 2019 roku ogłosiła zakończenie misji Opportunity.

Zdjęcie wykonane przed utratą kontaktu z łazikiem
Zdjęcie wykonane przed utratą kontaktu z łazikiem© © NASA

Z ostatnich zdjęć Opportunity stworzono pożegnalną panoramę

Tuż przed nadejściem burzy Opportunity zrobił wiele zdjęć okolicy, w której się znajdował - Doliny Wytrwałości, na krawędzi krateru Endeavour. Właśnie z tych zdjęć członkowie zespołu misyjnego złożyli ostatnią panoramę 360 stopni, która jest zwieńczeniem pracy łazika na Marsie. Do jej stworzenia wykorzystali 354 zdjęcia wykonane w czasie od 13 maja do 10 czerwca.

Obraz
© © NASA

Na zdjęciu możecie zobaczyć krater Endeavour (na prawo od środka). Po jego lewej strony widać ślady łazika. Skały widoczne w centrum zdjęcia były przedmiotem badań łazika. Na brzegach kadru widać dno Doliny Wytrwałości i krateru, które czekają na przyszłych odkrywców.

Tuż przed burzą pyłową nie było czasu na kolorowe zdjęcia

Fragment zdjęcia w lewym dolnym rogu jest czarno-biały. Łazik nie miał czasu na zarejestrowanie tych miejsc za pomocą kolorowych filtrów, zanim nadeszła pyłowa burza. Ten fragment zdjęcia to ostatnie obrazy Opportunity.Ich celem było ustalenie, jak nieprzejrzyste było niebo w ostatnim dniu, przed zerwaniem kontaktu.

Pełną panoramę możecie obejrzeć na stronie internetowej NASA.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)