Tafla lodu na Bajkale to kopalnia fotograficznych okazji dla śmiałków

Bajkał jest najgłębszym i najczystszym jeziorem na Ziemi. W zimie zamarza do tego stopnia, że tafla lodu ma grubość około 1,5-2 metrów. Uchwycone w niej bąbelki powietrza i pęknięcia tworzą niesamowite struktury.

© Kristina Makeeva / Instagram

Jezioro Bajkał ma około 600 kilometrów długości. Tafla lodu osiąga na nim grubość 1,5–2 metrów i potrafi udźwignąć pojazd o ciężarze nawet 15 ton. Oczywiście zdarzają się przypadku, w których lód się załamuje i samochody wpadają do jeziora.

W różnych częściach tafli powstają niesamowite załamania i pęknięcia, dzięki czemu można prześledzić sposób, w jaki zamarza jezioro – warstwa po warstwie. Interesujące jest to, że w lodzie można znaleźć wiele ryb lub kawałków drewna, które nadają strykturom niesamowity charakter.

Kiedy wejdziecie na zamarznięte jezioro, zrozumiecie, że naprawdę jest to najczystszy zbiornik wodny na Ziemi – z góry możecie zobaczyć pływające pod spodem ryby, zielone kamienie, rośliny oraz gdzieniegdzie piękne dno. Bajkał jest tak czysty, że widoczność sięga nawet 40 metrów w głąb wody.

Jezioro jest nie tylko najczystsze na świecie, ale również najgłębsze. W niektórych miejscach ma ono aż 1642 metry. Dla porównania – są tylko dwa inne jeziora, których głębokość przekracza 1000 metrów: Tanganika (1470 metrów) oraz Morze Kaspijskie (1025 metrów).

Zobacz również: Co jest kluczem do dobrego portretu? Opowiada Szymon Szcześniak

Miejscami tafla lodu przypomina lustro. Śmiało można wtedy wykonać zdjęcie idealnego odbicia tego, co znajduje się nad powierzchnią wody. Wiele osób przemierza Bajkał na łyżwach, rowerach czy saniach. Niektórzy organizują piesze wędrówki przez setki kilometrów, robiąc przystanki i rozbijając namioty na lodzie. Niesamowity klimat!

Lód na Bajkale utrzymuje się mniej więcej do maja, ale w już w kwietniu nikt nie podejmuje wyzwania przejechania po nim samochodem. Bąbelki, które widzicie, powstały wskutek uwalniania się metanu wytwarzanego przez algi. Jedyną rzeką, która wypływa z Bajkału jest Angara, wszystkie inne dookoła wpadają do niego, zasilając wody.

Odnośnie rzek – istnieje legenda, mówiąca, że Ojciec Bajkał miał 336 rzecznych synów i tylko jedną córką – Angarę. Wszyscy synowie wpływali do Ojca, by uzupełnić poziom wód, a córka zakochała się w Jieniseju (rzece w Rosji) i zaczęła zabierać Bajkałowi wszystkie wody, żeby dawać je ukochanemu. W odpowiedzi Ojciec rzucił na córkę ogromny kamień i ją przeklął. Kamień Szamana leży na początku Angary.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Zamarznięte mydlane bańki Pawła Załuski podbijają świat! Zobaczcie, jak wyglądały konkursy piękności w dawnym ZSRR Osobliwe przystanki z terenów byłego ZSRR Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Mroźny reportaż z najzimniejszego miejsca na świecie, gdzie temperatura sięga -71.2 C Kim jest Szarbat Gula - "afgańska dziewczyna" z portretu Steve'a McCurry? Mike Kelley i powietrzne portrety samolotów, które są jego największą pasją Historia zdjęć dokumentujących jedyne dwa ataki atomowe w 1945 roku Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Czy wizja Wrześni według Adama Lacha dekonstruuje utopijną wizję niewielkich miast? Niepokojące wizje paraliżu sennego na zdjęciach Nicolasa Bruno

Popularne w tym tygodniu:

”Graża, jesteś perfekcyjnie niedoskonała. Skumaj to” - Dominika Cuda walczy ze sztucznością Melancholijne obrazy Krakowa w fotografii Magdy Chudzik Dmitri Markow dokumentuje życie swojego miasta iPhonem. Jego zdjęcia są zachwycające! Są małżeństwem od 70 lat. Postanowili uczcić to sesją zdjęciową pełną miłości Pilot samolotu szpiegowskiego zrobił zdjęcia zorzy polarnej z bliska! Ta fotografka uwielbia robić zdjęcia matkom i niemowlakom. Efekt jest przepiękny Fotografka robi i sprzedaje zdjęcia zwierząt, by pomóc im w walce z rakiem Ania Kłosek: ”Mam naturę nomada, który musi się przemieszczać w poszukiwaniu nowych pastwisk” Zdjęcie Drogi Mlecznej bez statywu? To możliwe! Oto prosta sztuczka, jak to zrobić Pojawili się na jednym zdjęciu 11 lat przed tym, gdy się poznali Jak zrobić ciekawe portrety w zaciszu domowym? Nowa okładka Vogue Polska jest lepsza niż poprzednia. Powinna być pierwszą?