Tafla lodu na Bajkale to kopalnia fotograficznych okazji dla śmiałków

Bajkał jest najgłębszym i najczystszym jeziorem na Ziemi. W zimie zamarza do tego stopnia, że tafla lodu ma grubość około 1,5-2 metrów. Uchwycone w niej bąbelki powietrza i pęknięcia tworzą niesamowite struktury.

© Kristina Makeeva / Instagram

Jezioro Bajkał ma około 600 kilometrów długości. Tafla lodu osiąga na nim grubość 1,5–2 metrów i potrafi udźwignąć pojazd o ciężarze nawet 15 ton. Oczywiście zdarzają się przypadku, w których lód się załamuje i samochody wpadają do jeziora.

W różnych częściach tafli powstają niesamowite załamania i pęknięcia, dzięki czemu można prześledzić sposób, w jaki zamarza jezioro – warstwa po warstwie. Interesujące jest to, że w lodzie można znaleźć wiele ryb lub kawałków drewna, które nadają strykturom niesamowity charakter.

Kiedy wejdziecie na zamarznięte jezioro, zrozumiecie, że naprawdę jest to najczystszy zbiornik wodny na Ziemi – z góry możecie zobaczyć pływające pod spodem ryby, zielone kamienie, rośliny oraz gdzieniegdzie piękne dno. Bajkał jest tak czysty, że widoczność sięga nawet 40 metrów w głąb wody.

Jezioro jest nie tylko najczystsze na świecie, ale również najgłębsze. W niektórych miejscach ma ono aż 1642 metry. Dla porównania – są tylko dwa inne jeziora, których głębokość przekracza 1000 metrów: Tanganika (1470 metrów) oraz Morze Kaspijskie (1025 metrów).

Zobacz również: Tomasz Lazar opowiada o swojej podróży do Aokigahara - japońskiego lasu samobójców

Miejscami tafla lodu przypomina lustro. Śmiało można wtedy wykonać zdjęcie idealnego odbicia tego, co znajduje się nad powierzchnią wody. Wiele osób przemierza Bajkał na łyżwach, rowerach czy saniach. Niektórzy organizują piesze wędrówki przez setki kilometrów, robiąc przystanki i rozbijając namioty na lodzie. Niesamowity klimat!

Lód na Bajkale utrzymuje się mniej więcej do maja, ale w już w kwietniu nikt nie podejmuje wyzwania przejechania po nim samochodem. Bąbelki, które widzicie, powstały wskutek uwalniania się metanu wytwarzanego przez algi. Jedyną rzeką, która wypływa z Bajkału jest Angara, wszystkie inne dookoła wpadają do niego, zasilając wody.

Odnośnie rzek – istnieje legenda, mówiąca, że Ojciec Bajkał miał 336 rzecznych synów i tylko jedną córką – Angarę. Wszyscy synowie wpływali do Ojca, by uzupełnić poziom wód, a córka zakochała się w Jieniseju (rzece w Rosji) i zaczęła zabierać Bajkałowi wszystkie wody, żeby dawać je ukochanemu. W odpowiedzi Ojciec rzucił na córkę ogromny kamień i ją przeklął. Kamień Szamana leży na początku Angary.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą To jeden z najstarszych podwodnych autoportretów świata. Powstał w 1899 r. i wymagał masę pracy Arne Svenson podglądał z aparatem sąsiadów z bloku naprzeciwko. Uchwycił zaskakujące chwile Oliwia Papatanasis i jej pełne pasji do życia fotografie podróżnicze Oto co się dzieje, kiedy świetny fotograf krajobrazu zabiera się za zdjęcia ślubne Powstanie, jego ludzie i Warszawa - o tym opowiada projekt "Teraz '44" Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Tak wyglądają nowoczesne zdjęcia rodzinne! Ojciec wkleja zdjęcie swojego syna w bajkowe scenerie Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Kordan i jego bajeczna gwiezdna tęcza, którą sfotografował na odludnych terenach Boliwii Fotograf spędził 3 tygodnie z kłusownikami... mamutów Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Artysta łączy obiekty codziennego użytku w zabawnych kolażach Czy wizja Wrześni według Adama Lacha dekonstruuje utopijną wizję niewielkich miast? Niepokojące wizje paraliżu sennego na zdjęciach Nicolasa Bruno Surrealistyczne autoportrety Flory Borsi, czyli zwierzęcy zew i kobieca delikatność w jednym Dziewczyna Mikaela wciąż ucieka przed aparatem, ale mimo to wygląda świetnie Marina Amaral ożywia stare fotografie. Na jej pracach czarno-biały świat wygląda, jak z bajki Sebastian Janicki tłumaczy, jak dostrzec niedostrzegalne Turecka incepcja Aydina Büyüktasa Kreatywny przekręt: 6 fotografów, 1 model - zobacz zaskakujący rezultat sesji Ukryte w puszce, czyli czy rodzaj aparatu ma w dzisiejszych czasach znaczenie?

Popularne w tym tygodniu:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Drzewa przewrócone przez orkan. Stworzyły fantastyczną kompozycję do zdjęcia Przez dwie zimy fotografował ludzi marznąc na moście. Tak powstał projekt "Tramwaj" Czekał godzinami, by dopasować odbiorców do obrazów w muzeum. Zdecydowanie się opłaciło Kiedyś i dziś – mężczyzna wkleił dorosłego siebie na zdjęcia z dzieciństwa. Wyszło świetnie! Magiczne, poetyckie portrety na gorącej Kubie to specjalność Gillian Hyland Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? Usunął ze zdjęcia dźwig, którego nikt nie chciał wymazać. Zobacz jak retuszował obraz krok po kroku Wildlife Photographer of the Year 2017. Wygrało zdjęcie opowiadające historię zbrodni na nosorożcach Roni Landa sfotografowała interesującą martwą naturę, zrobioną z... mięsa?!