Zobacz to na własne oczy. Rzadkie nagranie pokazuje karmiącego likaona

Zobacz to na własne oczy. Rzadkie nagranie pokazuje karmiącego likaona20.07.2021 08:31
Zobacz to na własne oczy. Rzadkie nagranie pokazuje karmiącego likaona

Likaony są bardzo opiekuńczymi zwierzętami. Te afrykańskie psy przykładają dużą wagę do wychowania swojego potomstwa – dbają nie tylko o to, by miot młodych był nakarmiony, ale również o odpowiednią socjalizację. Film opublikowany przez WWW pokazuje silną więź łączącą watahę.

Nagranie zostało zarejestrowane dzięki odpowiedniemu umieszczeniu GoPro. Kamerka została zainstalowana w miejscu, do którego likaony pstre sprowadzają swoje młode, by się nimi opiekować. To swojego rodzaju psia stołówka.

W filmie została pokazana pora karmienia dwóch miotów małych likaonów. Matki sprowadziły je go legowiska, gdzie również przyniosły zdobyte mięso. Szczeniaki od razu wzięły się za jedzenie i dzieliły się nim bez problemu. Wśród tych zwierząt nie widać konkurencji, a rozwinięte umiejętności życia w watasze.

Rare footage of African Wild Dogs (Painted Wolves) returning to their den to feed puppies [4K GoPro]

Likaony żyją w specyficzny sposób. Psy osiągają wysokość do 79 cm i ważą do 36 kilogramów. Średniej wielkości zwierzęta łączą się w watahy od 10 do 60 osobników i są to jedne z najliczniejszych stad, jakie tworzą drapieżniki. Ich społeczność jest ze sobą bardzo zżyta, ale można zaobserwować określoną hierarchię – osobną dla samców oraz samic. Co ciekawe, likaony robią wszystko razem – śpią, polują i rozmnażają się.

Na czele stada stoi jedna para psów, lecz przewodzi samiec. Przed polowaniami można zauważyć specyficzną ceremonię pozdrowień, podobnie jak u wilków. Likaony nigdy nie walczą ze sobą o pożywienie, a dzielą się nim i jedzą zgodnie z hierarchią – najsilniejsze psy mają pierwszeństwo. O młode dbają samice, które również jedzą z nimi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)