Zobaczcie, jakie są najpopularniejsze aparaty wykorzystywane w fotografii stockowej

Serwis ze zdjęciami stockowymi Depositphotos opublikował ciekawe statystyki, z których dowiadujemy się między innymi: jakie aparaty najczęściej wykorzystano do tego typu zdjęć, jakie parametry zostały zastosowane, z jakiego kraju pochodzi fotograf, a nawet o jakiej porze roku fotografowie są bardziej kreatywni.

Canon EOS 5D Mark III to drugi, najczęściej wybierany aparat przez fotografów stockowych udzielających się na depositphotos.com.

Canon EOS 5D Mark III to drugi, najczęściej wybierany aparat przez fotografów stockowych udzielających się na depositphotos.com.

Depositphotos dysponuje 60 milionami zdjęć stockowych, które zostały przeanalizowane pod względem najbardziej popularnego sprzętu, jakim je wykonano. Jak można się było spodziewać, prym wiodą lustrzanki Canona, które z modelami EOS 5D Mark II i Mark III znajdują się na czele stawki.

Najbardziej popularne aparaty

Inne modele Canona przewijają się przez całą listę i jest to najbardziej popularna marka (37,78%) wśród fotografów stockowych Depositphotos. W pierwszej piętnastce poza Canonem pojawia się tylko Nikon (18,22%) z takimi modelami na górze listy, jak D800 i D7000. Około 3% zdjęć na Depositphotos zostało wykonanych aparatami Sony, a listę zamyka Olympus z Pentaksem, które mają poniżej 1%.

Najbardziej popularne marki aparatów

Patrząc na listę modeli, trzeba przyznać, że do fotografii stockowej nie potrzebujemy najnowszego aparatu. Wysoko na liście plasują się już leciwe korpusy, jak właśnie EOS 5D Mark II, Mark III czy 40D, z Nikonów pojawił się leciwy D90.

Najbardziej popularne przysłony

Najpopularniejsze przysłony, jak się można było spodziewać, to f/8 i f/5.6, chociaż w pierwszej szóstce pojawiło się także f/2.8. Czas migawki 1/125 s i 1/160 s. Popularne ogniskowe to 100 i 50 mm. Według danych Depositphotos fotografowie raczej nie używają lampy błyskowej, nie jest jednak powiedziane czy nie zastosowali studyjnych lamp błyskowych.

Najbardziej popularne ogniskowe

Zobacz również: Wideotest Canon 1DX

Trzeba też przyznać, że fotografowie stockowi z Polski tworzą całkiem dużo tego typu zdjęć. Prawie 4% wszystkich zdjęć na Depositphotos zostało wykonanych przez naszych rodaków. Pod tym względem przewyższamy Niemców czy Hiszpanów.

Jeżeli chodzi o pory roku to fotografowie stockowi są trochę bardziej kreatywni wiosną i latem, a najmniej w czasie zimy, jednak różnice nie są duże. Więcej informacji znajdziecie na stronie blog.depositphotos.com.

Źródło: blog.depositphotos.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, aby wiedzieć o człowieku niemal wszystko Książę Dubaju stworzył niesamowite zdjęcia swojego miasta Nieznane zdjęcia znanych ludzi pokazują ich w zupełnie innym świetle Niesamowite zdjęcie "białej tęczy” Melvina Nicholsona hitem Internetu Ile megapikseli ma ludzkie oko? Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy Everypixel Aesthetics to system sztucznej inteligencji, który oceni twoje zdjęcia Leica M to aparaty, które tworzone są z pasją. Zobaczcie, jak powstają Mac Pro za 20 tys. zł pokonany przez trzy razy tańszego peceta w photoshopowym teście Najnowsze zdjęcia ESA pokazują, jak wygląda zorza polarna, widziana ze stacji kosmicznej New York Times docenia fotografów i podwaja ich dniówkę Jak LED-y podbijają świat fotografii, filmów i oświetlenia miejskiego Algorytm zastąpi Photoshopa? Deep Photo Style Transfer pozwala zmienić oświetlenie, porę dnia, a nawet porę roku na zdjęciach Sesja z dziećmi to nic trudnego? Jesteście w ogromnym błędzie 48 obiektywów złączonych w jeden, czyli jak astronomowie szukają nowych galaktyk Canon wypuszcza nową kolekcję ubrań specjalnie dla entuzjastów fotografii Czy Sony przestanie sprzedawać matryce innym firmom fotograficznym? Zaplanuj fotograficzną wyprawę z PhotoPills. Teraz także na Androidzie Jak w praktyce radzi sobie Sigma USB Dock z back i front focusem? Holga 120N: zmartwychwstanie Sony Digital Filter, czyli zaawansowany filtr ND i HDR w formie aplikacji do aparatów Sony NEX-3 jako cyfrowa przystawka do Nikona na klisze. Ten Frankenstein naprawdę działa Laowa 24 mm f/14 Replay 2x Macro - zanurz się w świecie makro Truskawki, które wcale nie są czerwone? Na tym zdjęciu nie ma ani jednego czerwonego piksela

Popularne w tym tygodniu:

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca wygląda jak żywcem wyjęta z ”Gwiezdnych Wojen” Jak nagrać pocisk lecący z prędkością 1500 m/s lub wybuch bomby? Canon ma pendrive’a dla wszystkich miłośników fotografii tradycyjnej. Jest śliczny! Tego jeszcze nie było! “New York Layer-Lapse” zachwyca techniką wykonania f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu Nowa chińska biblioteka jest rajem dla miłośników minimalizmu i geometrii w fotografii Ci ludzie nie istnieją - zdjęcia to zasługa sztucznej inteligencji Najlepszy fotobombing w historii. Autobus zasłonił całą scenę! Ósmy przelot sondy Juno nad Jowiszem zaowocował genialnym zdjęciem Bokeh Market to narzędzie do sprawdzenia wartości używanego sprzętu. Zobacz, zanim sprzedasz aparat 10 nieprzerobionych Nikonów D5 wylądowało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Illuminati to mobilny światłomierz i kolorymetr z XXI wieku