© Allure

Halima Aden – pierwsza kobieta w hidżabie na okładce magazynu "Allure"

Halima Aden to modelka, która robi karierę w świecie mody w zawrotnym tempie. 19-latka niedawno otrzymała propozycję zapozowania do okładki magazynu "Allure" w... hidżabie! Jest to zdecydowany postęp kulturowy, o którym kiedyś nie było mowy.

Halima Aden miała okazję udzielić wywiadu dla magazynu "American Beauty". Mówi w nim na temat tego, jak wielkie znaczenie ma dla niej charakterystyczna chusta na głowie. Aden urodziła się w obozie dla uchodźców w Kenii, w wieku siedmiu lat przeprowadziła się z matką do Stanów Zjednoczonych.

Gdy dziewczyna miała 8 lat, zaczęła nosić na głowie hidżab, by upodobnić się do swojej bohaterki życia – do własnej matki. Kiedy trochę podrosła, strój stał się dla niej osobistym sposobem na okazywanie szacunku do islamu oraz pozytywnym symbolem życia.

Społeczeństwo wywiera ogromną presję, by dziewczęta wyglądały w określony sposób. Mam dużo więcej do zaoferowania niż mój fizyczny wygląd, a hidżab broni mnie przed szykanami typu: ”Jesteś za chuda”, ”Patrzcie na jej biodra”, ”Patrzcie na jej przerwę między udami”. Nie muszę się o to martwić.

Halima Aden

Aden tłumaczy również, że w ten sposób interpretuje swoją religię. Zwraca również uwagę na to, że w islamie pojawiają się kobiety, które nie noszą tradycyjnego stroju, a większość ludzi o tym zapomina. Interesujące jest, że w świecie zachodniej mody coraz częściej pojawiają się ubrania związane z religią muzułmańską. Dla przykładu: marki, takie jak Dolce & Gabbana, Nike czy H&M promują w swoich kolekcjach hidżaby.

Więcej informacji na temat modelki znajdziecie na jej Instagramie oraz Twitterze.Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Ostatni latarnik w Londynie. Gdy przejdzie na emeryturę, zniknie zawód Kamera monitorująca foki odnaleziona po 3,5 roku. Zawiera bardzo ważne nagrania Podróż w czasie z Google Earth: Warszawa na zdjęciach z 1935 i 1945 roku National Archives usunęło nazwisko Donalda Trumpa z historycznego zdjęcia Sfotografował tory wyścigowe całego świata - z kosmosu Drony, małe czołgi, zdalne aparaty. Tak się dzisiaj fotografuje dzikie zwierzęta Fotograf przebrał się za lustrzankę, która działa! Same Energy to potężna wyszukiwarka obrazów. Google ma czego zazdrościć? Polak potrafi – wykonujemy 2 miliardy zdjęć miesięcznie Adobe Photoshop Express 2.0 gotowy do pobrania Canon udostępnił obrobione zdjęcie wykonane aparatem Fujifilm. Co poszło nie tak? Fujifilm otwiera "Dom Fotografii" - plac zabaw dla fotografów

Popularne w tym tygodniu:

Oświadczyny przy wulkanie. To jest dopiero fotografia ekstremalna! Modlitwa w lodowatej wodzie o koniec pandemii. Poruszające fotografie Widać było to tylko z drona. Niemiecki pasterz miał niezły pomysł Zdjęcie księżyca uchwycone z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Twórca nieznany Niesamowite zdjęcie satelitarne Wezuwiusza. Wulkan wyłania się zza chmur Obrazy żywcem wyjęte z horroru. Wiej, póki możesz, bo to nie film To nie są prawdziwi ludzie. Tak "wyobraża" nas sobie sztuczna inteligencja Svalbard - piękne zdjęcie kolonii morsów na archipelagu