Tanqueray: Historia byłej striptizerki to scenariusz na film. Odkrył ją fotograf

Tanqueray: Historia byłej striptizerki to scenariusz na film. Odkrył ją fotograf
Źródło zdjęć: © © Brandon Stanton / Humanf of New York / [Instagram](https://www.instagram.com/humansofny/?hl=pl)
Marcin Watemborski

25.11.2019 11:54, aktual.: 26.07.2022 15:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Humans of New York to długoterminowy projekt dokumentalny, w którym Brandon Stanton robi zdjęcia osób spotkanych na ulicy i pyta o ich historie. Jedna z nich, dawna striptizerka o pseudonimie Tanqueray, opowiedziała coś niesamowitego. Ta kobieta doświadczyła na własnej skórze kształtowania się bardzo specyficznego środowiska Nowego Jorku.

Po opublikowaniu przez Brandona Stantona zdjęcia byłej striptizerki oraz jej historii, ludzie na Instagramie oszaleli z zachwytu. Okazuje się, że Tanqueray brała udział w tworzeniu się ball coulture, opierającej się na rozpowszechnieniu striptizu, występów drag queens oraz innych kulturowo rewolucyjnych rzeczy.

Brandon zaczepił na ulicy kobietę ubraną dość specyficznie. Jej historia zaczyna się od tego, jak została wyrzucona z domu przez własną matkę, a następnie aresztowana. Jakimś trafem kobieta dostała stypendium, umożliwiające jej robienie czego tylko chciała w Nowym Jorku. Wybrała Fashion Institute of Technology, czyli uznany wydział projektowania mody na Uniwersytecie Nowojorskim.

Jednocześnie kobieta projektowała kostiumy dla striptizerek i aktorek porno na Times Square. Jej otoczenie stanowili głównie homoseksualiści, ponieważ nie oceniali jej wizji. Z czasem bohaterka Brandona zainteresowała się konkursami drag queen w legendarnej miejscówce sceny ballroom – Crisco Disco. Na miejscu miała do dyspozycji kradzione markowe ubrania i buty, mogła poświęcić się stylizowaniu w całości. Kobieta przytacza anegdotę, że pewnego wieczora podrywał ją chasydzki rabin, myśląc, że jest transwestytką i gorzko się rozczarował, gdy wyszło na jaw, że jest kobietą.

Jako striptizerka, kobieta przyjęła pseudonim Tanqueray. W latach 70 XX wieku była jedyną czarnoskórą tancerką w klubach. W tamtych czasach Afroamerykanie nie byli mile widziani w miejscach rozrywki białych. Tanqueray wspomina, że pamięta paskudnych białych gości z pierścionkami na palach i długim paznokciem, który służył im za łyżeczkę do kokainy. W tamtych czasach kobieta była tak popularną tancerką, że miała nawet solowy występ w miejscu, gdzie kręcono legendarny film z Travoltą – ”Gorączkę sobotniej nocy”. Nowy pseudonim Tanqueray brzmiał ”Ms. Black Universe” (ang. ”Panna Czarny Wszechświat”).

Ówczesne nowojorskie kluby były kontrolowane przez gangi i mafie. Kobieta miała z nimi dobre układy i zaznacza, że nigdy się nie prostytuowała. Ceniła gangsterów za ich wyczucie stylu, wspomina, że wszyscy nosili doskonale skrojone garnitury i chodzili do stylistów fryzur, zamiast zwykłych fryzjerów.

Wracając do prostytucji – Tanqueray znała kobietę zwaną ”Madame Blanche” (franc. ”Biała dama”), która ”była jak internet i mogła załatwić wszystko wszystkim”. Podobno jedna z przyjaciółek bohaterki Brandona, Vicki, była ulubioną prostytutką prezydenta (nie podała, którego), gdy ten odwiedzał Nowy Jork. Za każdym razem po dziewczynę przyjeżdżał samochód, a przed drzwiami czekał agent Secret Service.

Internauci po przeczytaniu tej mocno spłyconej historii stwierdzili, że to genialny pomysł na scenariusz filmu, który pokazywałby kulturę Nowego Jorku lat 70, jak również z chęcią przeczytaliby książkę ze wspomnieniami Tanqueray. Ta kobieta jest chodzącą legendą, która nie boi się mówić, jak było naprawdę.

Więcej inspirujących historii znajdziecie na Instagramie Humans of New York.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)