"Zdjęcia dokumentalne" tego fotografa to w rzeczywistości powielone kadry z filmów

Nieetyczne zachowania fotografów trzeba piętnować - poznajcie fotosistę, który ma niezdrowe dokumentalne ambicje i opublikował zdjęcia z planu filmu dokumentalnego, jako swój cykl "zdjęć dokumentalnych" bez zgody reżysera.

Mehrdad Oskouei to irański filmowiec, który do swojego ostatniego filmu “Starless Dreams” ("Bezwiedne sny") zaprosił do współpracy Sadegh Souriego - swojego byłego studenta, fotografa i filmowca, żeby dołączył do ekipy jako operator.

Film “Starless Dreams” to dokument o życiu nastoletnich dziewczyn, które znajdują się w zakładzie karnym dla młodocianych na przedmieściach Teheranu. Niektóre z dziewcząt pochodzą z patologicznych rodzin, które borykają się narkotykami, przestępstwami, a nawet morderstwami. Na miedzynarodowych festiwalach film zebrał świetne recenzje. Samo załatwienie pozwolenia na filmowanie w takim miejscu zajęło ponad 6 miesięcy, mimo bardzo dobrych relacji reżysera z władzami irańskimi.

Po kilku dniach zdjęć, Mehrdad Oskouei stwierdził, że jego uczeń nie podoła wyzwaniu, więc zaproponował mu rolę fotografa na planie filmowym, czyli tzw. fotosisty. Reżyser stwierdził, że będzie to nagroda za poświęcenie, jakim była 15 godzinna podróż do stolicy Iranu, którą odbył Souri. Jednak po 7 dniach Souri opuścił plan zdjęciowy.

Gdy Oskouei skończył swój film, który pojawił się na międzynarodowych festiwalach, Souri opublikował swój cykl fotograficzny pt. "Waiting Girls" (Czekające dziewczyny), serię czarno-białych obrazów z zakładu poprawczego. Przy czym we wszystkich międzynarodowych publikacjach i konkursach seria zdjęć Souriego ma dużo bardziej prowokacyjny tytuł - Czekając na karę śmierci. Jest to kolejne nadużycie, ponieważ jak pokazuje fabuła filmu jest to ośrodek resocjalizacyjny - dziewczynki mieszkają w dormitorium, z codziennymi zajęciami oraz dostępem do zamkniętego podwórka. Souri nigdy nie poinformował reżysera, ani nie poprosił o zgodę na publikację swoich zdjęć!

Opublikowany niedawno w irańskim magazynie fotograficznym artykuł ujawnia nieetyczne praktyki Souriego. Autor pierwszy raz natknął się na zdjęcia Souriego podczas warsztatów w lecie 2017 roku. Krótko po tym połączył te obrazy z filmem "Starless Dreams" i odkrył, że niektóre ze zdjęć były dokładnymi kopiami kadrów z filmu.

Zobacz również: Dlaczego zdjęcia i filmy z miejsc konfliktu nie robią już na nas wrażenia? Mówi Wojciech Grzędziński

Okazuje się, że nie jest to pierwsza taka wpadka Souriego, który cztery lata temu pracował przez pięć dni jako operator filmowy przy filmie Mohammada-Amin Shahnavazi o przemytnikach paliwa - "Fuel Smuggler". Sour robił zdjęcia między ujęciami, a czasami nawet podczas ujęć, co bardzo denerwowało reżysera, gdy dźwięk migawki rejestrował się na ścieżce audio.

Wkrótce po zakończeniu produkcji, Souri opublikował esej fotograficzny o praktycznie tym samym tytule - "Fuel Smuggling" i zaprezentował go międzynarodowym wydawnictwom oraz zgłosił do konkursów fotograficznych. Podobnie jak w przypadku filmu “Starless Dreams”, Souri wykonał dokładne te same kadry, które znajdują się w filmie.

Kolejne filmy z których skorzystał fotograf to “Companion” oraz "Ak Ap As", więc jest to notoryczne działanie Souriego, który perfidnie nadużywa swoich znajomości nie licząc się z twórcą ani tematem. Wszystko, żeby samemu zaistnieć.

Źródło: petapixel.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Chris Niedenthal zablokowany na Facebooku za umieszczenie zdjęć z Marszu Niepodległości 10-lecie marki Quadralite - zobacz konkursy, warsztaty oraz promocje Grożono mu śmiercią, bo wziął do sesji żywe zwierzęta Tam Gdzie Stało LOMO: Sony A7 III i "Echo" - książka fotograficzna o Wołyniu Nie żyje dr hab. Marian Schmidt - założyciel i dyrektor Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej Google LIFE Tags - 4 miliony zdjęć z archiwum LIFE pod władaniem sztucznej inteligencji Czy Canon weźmie się na poważnie za bezlusterkowce? To zdjęcie wygrało konkurs SkyPixel 2017, chociaż nie powinno było się tam znaleźć Zatrudniamy! Dołącz do zespołu WP Fotoblogia we Wrocławiu! Kupił sprzęt za równowartość ponad 20 000 złotych. W paczce dostał… kamienie i cegły! I to dwukrotnie Kodak T-MAX P3200: Powrót legendy. Fotografowie oszaleli ze szczęścia! Nowa matryca Panasonika z globalną migawką kręci w 8K i 60 kl./s! To pierwsza taka na rynku! Premiera Fujifilm X-H1 i spotkanie z Jackiem Boneckim już 3 marca! Przedsprzedaż ruszyła Fujifilm zaprasza na warsztaty fotografii przyrodniczej Grand Press Photo 2018 – rusza największy w Polsce konkurs fotografii prasowej Google i Getty Images walczą z piractwem. Zawiązuje się nowa współpraca Lightroom Classic CC 7.2 już jest. Nareszcie działa szybciej! Polscy fotografowie odpowiadają na okładkę Vogue. Nie szczędzą słów... i nie tylko! "Vogue" czy Wołga? Pierwsza okładka magazynu trąci skandalem Canon w Pjongczangu: korpusy za ponad pół miliona dolarów i ponad 700 obiektywów LOMOgeek: plotki o Fujifilm X-H1 i nasze ulubione zdjęcia sportowe Tesla Roadster w kosmosie? Tak! To zdjęcie jest prawdziwe LOMOgeek: Samsung Galaxy S9 i RED Hydrogen One oraz zdjęcia tygodnia Magazyn Vogue skrytykowany za okładkę z nagimi siostrami Hadid w niestosownej pozie

Popularne w tym tygodniu:

Turyści w Bieszczadach ścigali watahę wilków jeepem, by zrobić lepsze zdjęcie Bogata rodzina poszukuje fotografa. Zapłacą 80 tysięcy funtów rocznie Wulkan Etna znowu aktywny. Zobacz przepiękne zdjęcia erupcji Skandal w Gizie: nagie zdjęcia i scena seksu na szczycie jednej z piramid Tetenal ma kłopoty. Legendarna firma może splajtować Cztery "wodne tornada" na jednym zdjęciu. To nie dzieje się często! ONE INSTANT - powracają kultowe wkłady do Polaroidów 100 Rozpoznawalne zdjęcie "Migrującej Matki" zostało wyretuszowane Gwiazdy lat 50 i 60 XX wieku uwielbiały Wenecję. Zobacz ich rzadkie zdjęcia DxO PhotoLab 2.1 wprowadza szybszą bibliotekę i obsługę Nikona Z7 TIME honoruje prześladowanych i zamordowanych dziennikarzy tytułem ”Osoby Roku 2018” Sonda InSight zrobiła sobie pierwsze selfie na Marsie