Smartfon w podróży, czyli jak robić dobre zdjęcia mobilne [PORADNIK]

Smartfon w podróży, czyli jak robić dobre zdjęcia mobilne [PORADNIK]

Smartfon w podróży, czyli jak robić dobre zdjęcia mobilne [PORADNIK]
Źródło zdjęć: © © Mariusz Stachowiak / [Instagram](https://www.instagram.com/oderwany/)
Mariusz Stachowiak
21.06.2020 12:02, aktualizacja: 22.06.2020 14:45

Od kilku lat wybieram się w paromiesięczne podróże, zabierając ze sobą wyłącznie smartfony. I to one są podstawowymi i jedynymi urządzeniami do fotografowania moich wojaży.

Trzymam się idei, że najlepszy aparat to ten, który ma się przy sobie. Dzięki dzisiejszym smartfonom, ta myśl nigdy nie była tak autentyczna. Po pierwsze - mamy je prawie zawsze przy sobie, a po drugie otrzymujemy z nich zdjęcia bardzo dobrej jakości. Może o tym świadczyć fakt, że odbiorcy, którzy oglądają moje zdjęcia zrobione smartfonem, często zadają mi pytanie, jak je robię. Odpowiedź jest prosta - wykorzystuję wiedzę fotograficzną, doświadczenie i potencjał aparatu w smartfonie.

Jak robić dobre zdjęcia smartfonem?

Jednym z sekretów atrakcyjnej fotografii jest poprawna kompozycja. Poznając jej zasady, zacznie się tworzyć zdjęcia, które przyciągną wzrok innych. Rozpoczynając swoją przygodę ze świadomym fotografowaniem smartfonem, warto poznać podstawowe, ale bardzo ważne zasady komponowania fotografii, które mają ogromny wpływ na skupienie uwagi odbiorcy.

Brzmi poważnie? Na szczęście, w najprostszym przypadku, to tylko cztery linie: dwie poziome i dwie pionowe.

Obraz
© © Mariusz Stachowiak / [Instagram](https://www.instagram.com/oderwany/)

Co to jest zasada trójpodziału kadru?

To podstawowy podział rządzący zasadami kompozycji w fotografii. Wystarczy, podzielić zdjęcie na równe części, wykorzystując dwie linie w pionie i poziomie, które, przecinając się, stworzą tzw. mocne punkty. Następnie umieścić najważniejsze elementy na fotografii właśnie w tych miejscach. Dzięki temu podnosi się dynamikę zdjęcia, które od razu wydaje się ciekawsze. Ważne jest też, że przesuwając temat zdjęcia w jeden z mocnych punktów, zyskujemy miejsce na tło, którego elementy uzupełniają kompozycję.

Na samym początku, aby ułatwić sobie naukę stosowania zasady trójpodziału, można skorzystać z siatki geometrycznej, którą wystarczy uaktywnić w funkcjach aparatu. Jest to już standardem w naszych smartfonach, zatem wystarczy ją tylko znaleźć.

Obraz
© © Mariusz Stachowiak / [Instagram](https://www.instagram.com/oderwany/)

Warto pamiętać o dobrej kompozycji, ponieważ dzięki temu szybko można dostrzec różnicę między wakacyjną fotką zrobioną od niechcenia, a zdjęciem z przemyślanym kadrem, w którym zawarte zostało coś więcej. Czegóż można chcieć więcej, skoro jakość i styl idą w parze?

Obraz
© © Mariusz Stachowiak / [Instagram](https://www.instagram.com/oderwany/)

Czym są linie prowadzące w kompozycji?

Linie prowadzące to kolejny element kompozycji obrazu. Gdy dostrzeżesz je w tym, co widzisz przed sobą, możesz zadecydować, jak poprowadzisz wzrok osoby oglądającej twoje zdjęcie. Na początku możesz ich nie zauważać, ale to kwestia nauki i obserwacji. Niemal w każdym ujęciu można wyznaczyć co najmniej kilka istotnych linii, które możesz wykorzystać, aby wzmocnić wyraz swoich fotografii. Tak, jak w tym przypadku zdjęcia pomostu, którego balustrada prowadzi wzrok widza, lub wykorzystać układ desek.

Obraz
© © Mariusz Stachowiak / [Instagram](https://www.instagram.com/oderwany/)

Jak prowadzić linię horyzontu?

Jest ona istotna, szczególnie w fotografii krajobrazowej . Najlepiej, żeby horyzont na zdjęciu był prostą linią, w takim samym położeniu jak w naturze. Warto trzymać się zasady, że powinien znajdować się w jednej trzeciej lub dwóch trzecich wysokości kadru - zależnie od tego, czy istotą zdjęcia jest niebo czy ziemia lub woda.

Obraz
© © Mariusz Stachowiak / [Instagram](https://www.instagram.com/oderwany/)

Kolejnym istotnym elementem tworzenia atrakcyjnej fotografii mobilnej jest poszukiwanie rytmu. Powtarzające się wzory są bardzo atrakcyjne wizualnie, a dodatkowo wprowadzają harmonię. Obraz skomponowany na ich podstawie stanie się niezwykle geometryczny. Przewagą smartfonów, które mamy zawsze przy sobie, są wbudowane szerokokątne obiektywy. To kolejny z ich wielu atutów. Wykorzystując smartfon do fotografowania architektury miasta, masz szansę wykonać zdjęcie inne niż kolejna, milionowa pocztówka. Spacerując w miejskiej dżungli, spójrz w górę, żeby zachwycić odbiorców swoim nowym spojrzeniem.

Obraz
© © Mariusz Stachowiak / [Instagram](https://www.instagram.com/oderwany/)

Jak ustawić poprawną ekspozycję smartfonem?

Ekspozycja służy do poprawnego naświetlenia zdjęcia. Pomiar światła może zostać przeprowadzony automatycznie, przy pomocy światłomierza aparatu w smartfonie. Dużą zaletą urządzeń moblinych jest możliwość wybrania w łatwy sposób punktu pomiaru światła. Wystarczy dotknąć palcem na ekranie interesujące nas miejsce poprawnej ekspozycji i od razu zobaczymy efekt.

Obraz
© © Mariusz Stachowiak / [Instagram](https://www.instagram.com/oderwany/)

Wybierając konkretne miejsce pomiaru światła na ekranie, można diametralnie zmienić kolorystykę zdjęcia. To z kolei spowoduje, że powstaną dwie zupełnie różne fotografie. Warto eksperymentować!

Na początku swojej drogi związanej z fotografią trzymaj się opisanych reguł, nawet jeśli będziesz to robić pedantycznie, szczegółowo. Wszystko po to, aby nadszedł ten moment, kiedy pojawi się pytanie: "Co się stanie, jeśli złamię te zasady?". To będzie znak, że zaczynasz odkrywać swoją wrażliwość fotograficzną. Nie bój się łamania zasad, ale dopiero, kiedy uczciwie stwierdzisz, że doskonale je znasz. Takie też były moje początki w fotografowaniu, ponieważ każdy zaczyna od podstaw. Wiedza jest ważna, a warsztat i doświadczenie – jeszcze ważniejsze. To jedyny sposób, aby dojść do wprawy, która pozwoli ci robić piękne zdjęcia smartfonem.

Obraz
© © Mariusz Stachowiak / [Instagram](https://www.instagram.com/oderwany/)

Jestem przekonany, że osoba, która pozna doskonale potencjał swojego urządzenia, połączy to z wiedzą i doświadczeniem, nie będzie miała obaw wyruszyć w podróż tylko ze smartfonem. Jestem tego pewny, bo często otrzymuję takie wiadomości od osób, które śledzą moje poczynania.

Smartfon nie zastąpi w pełni aparatu systemowego, ale może być jego uzupełnieniem lub alternatywą. Zwłaszcza, że postęp technologiczny bardzo mocno spopularyzował fotografię. Posiadacze smartfonów mają nieograniczone możliwości robienia zdjęć i korzystają z nich tworząc nieraz piękne fotografie.

Każdy aparat jest na tyle dobry, na ile pozna się jego funkcjonalność, a następnie wykorzystuje się jego potencjał, ale o tym będę opowiadał w kolejnych artykułach. Póki co, zapraszam cię po więcej inspiracji na mój profil na Instagramie, gdzie na bieżąco dzielę zdjęciami zrobionymi smartfonem.

Jeśli interesujesz się wystrojem wnętrz, prosimy - wypełnij tę ankietę. Dzięki za pomoc!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)