Jak robić dobre zdjęcia przy długim czasie ekspozycji?

Jeżeli lubicie długie czasy ekspozycji, to warto skorzystać z kilku porad profesjonalisty, który dzieli się z nami swoimi trikami. Wyniosą one waszą fotografię krajobrazową zdecydowanie na wyższy poziom!

Jak robić dobre zdjęcia przy długim czasie ekspozycji?
Źródło zdjęć: © © Andy Mumford
Marcin Falana

Długie czasy ekspozycji mają niezaprzeczalny urok. Chwila, którą rejestrujemy trwa dużo dłużej, dzięki czemu efekty, które zapisuje aparat tak różnią się od tych na krótkich czasach ekspozycji. Dzięki długiemu naświetlaniu możemy wygładzić wodę, czy chmury, naświetlić nocne niebo czy też rozmyć poruszających się ludzi. Zobaczcie, co radzi profesjonalista w tej dziedzinie - fotograf krajobrazowy Andy Mumford.

How to Shoot Long Exposure Images

Sprzęt

Nieodzownym akcesorium do fotografowania na dłuższych czasach ekspozycji jest statyw, który pozwala ustabilizować aparat. Poza tym warto się wyposażyć w wężyk spustowy albo pilota do zdalnego wyzwalania migawki, co pozwala wykonywać zdjęcia bez dotykania aparatu, w innym wypadku możemy go delikatnie poruszyć co może być widoczne na zdjęciu.

Filtry ND i połówkowe

Filtry w fotografii na długich czasach ekspozycji to podstawa. Szare filtry ND pozwalają wydłużyć ekspozycję, dzięki czemu możliwe są właśnie efekty spokojnej wody. Filtry połówkowe pozwalają przyciemnić niebo, jednocześnie pozwalając reszcie naświetlić się poprawnie.

Kompozycja

Jeżeli macie już podstawowy zestaw do fotografii na dłuższych czasach ekspozycji i wybraliście miejsce, warto poświęcić chwilę na kompozycję. Andy radzi, żeby brzegi kadru pozostawić czyste i nie umieszczać tam żadnych elementów. Fotograf nie umieścił też horyzontu na oczywistym środku tylko w 1/3 kadru.

Ustawienia

Fotograf radzi skorzystać z przysłony miedzy f/8, a f/16, żeby uzyskać jak największą głębię ostrości. Czas ekspozycji ustawia ręcznie, dostosowując do zastanego światła i filtra, którego używa. Oczywiście trzeba też eksperymentować, bo w czasie tzw. magicznej godziny, światło zmienia się mimo wszystko dość dynamicznie, więc te same parametry mogą się nie sprawdzić za kwadrans, czy pół godziny. Zostaje tylko wybrać piękny widok, odpowiednią porę, ubrać się ciepło i do roboty. Czekamy na wasze zdjęcia w komentarzach.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)