Jak zrobić dobre zdjęcia rodzinne smartfonem? Poznaj nasze rady

Jak zrobić dobre zdjęcia rodzinne smartfonem? Poznaj nasze rady

Jak zrobić dobre zdjęcia rodzinne smartfonem? Poznaj nasze rady
Źródło zdjęć: © © MH
Monika Homan
04.05.2018 08:34, aktualizacja: 04.05.2018 11:07

Rodzinne spotkania to czas, który zawsze miło się wspomina. Lubimy wracać w rodzinne strony, spotykać się z bliskimi, zwłaszcza wtedy, kiedy dzieli nas odległość i nie zawsze można się z nimi zobaczyć. By lepiej to zapamiętać, robimy zdjęcia. Nie zawsze musimy mieć do tego profesjonalny sprzęt. Smartfon to nasz przyjaciel!

Kiedy jadę do rodzinnej miejscowości, żeby trochę odpocząć od pędu codziennego życia, raczej nie nastawiam się na robienie zdjęć. Często, na obiedzie z rodzicami nie mam nawet aparatu. Podpowiem wam, jak zrobić przyjemne, rodzinne zdjęcia używając jedynie aparatu w smartfonie.

Obraz

Wszyscy razem

Jeśli spotykacie się z rodziną podczas jakiejś uroczystości – chrztu, urodzin, czy świąt - warto zebrać wszystkich razem na jednym zdjęciu. Okazje, kiedy cała rodzina jest razem nie zdarzają się zbyt często, więc warto to wykorzystać. Zorganizowanie wszystkich może okazać się wyzwaniem. Postarajcie się ustawić rodzinę na odpowiednim tle. Może to być tło neutralne, lub na przykład jakiś krajobraz.

Obraz

Kiedy ustawiacie większą grupę ludzi, nie ustawiajcie jej w rzędzie. Część osób można posadzić na ławce lub poprosić aby przykucnęły przed innymi. Warto też wywołać spontaniczny uśmiech na twarzach naszych bliskich – zróbcie coś zabawnego, a wasza rodzina będzie wyglądać na najszczęśliwszą rodzinę na świecie.

Obraz

Kiedy świeci ostre słońce, postarajcie się ustawić ludzi w cieniu. Jeśli wy też chcecie być na zdjęciu, możecie ustawić telefon na statywie, a gdy go nie macie, wykorzystać ławkę, półkę, płot i podeprzeć telefon tak, żeby ustawić odpowiedni kadr i skorzystać z samowyzwalacza.

Selfiestick się przyda

Innym, wszystkim dobrze znanym, sposobem na uchwycenie większej ilości osób na zdjęciu z telefonu jest użycie selfiesticka. Skoro z powodzeniem wykorzystujemy go na zdjęciach z przyjaciółmi, dlaczego nie wykorzystać go do zdjęć z rodziną? Selfie z dziadkami to świetna pamiątka.

Obraz
© © MH

Zabierz rodzinę na spacer. Najlepsze zdjęcia rodzinne to te niepozowane i spontaniczne. Wyjdźcie z rodziną do parku, do ZOO, czy po prostu na lody. Fotografujcie się podczas przyziemnych czynności – w końcu to rodzina, nie trzeba nikogo udawać, pokażcie ją na zdjęciach taką, jaka jest naprawdę. Dzieci fotografujmy podczas zabawy, dorosłych też! Fotografujcie sytuacje, bo to one przywołają wasze ciepłe wspomnienia.

Obraz
© © MH

Jeśli już chcesz wykonać pozowane zdjęcie, zrób je szybko. Większość ludzi, zanim ustawisz odpowiedni kadr, wybierzesz tryb i trzy razy się zastanowisz, zdąży się zirytować. Zwłaszcza starsze osoby nie będą chętne do pozowania.

Graj uczuciami

Na zdjęciach pokażcie relacje. Nie ma ważniejszych zdjęć, niż te na których jesteście razem. Choćby były niedoskonałe technicznie, lepiej żeby były, niż żeby nigdy nie powstały. Nie ma dla mnie ważniejszych zdjęć, niż te prezentowane wam w tym artykule. Choćbyście mówili, że są słabe, dla mnie i tak będą najpiękniejsze, bo wiążą się z nimi moje wspomnienia. Dla obcych ludzi zdjęcia te będą tylko zdjęciami przypadkowych osób - bardziej lub mniej udanymi. Dla was zdjęcia rodziny nabiorą innego znaczenia i chętnie będziecie do nich wracać.

Obraz
© © MH

Kiedy portretujecie telefonem, pamiętajcie, żeby nie podchodzić zbyt blisko. Szeroki kąt w obiektywach umieszczanych w smartfonach nieatrakcyjnie zniekształci twarz fotografowanej osoby. Lepiej odejść krok do tyłu i zrobić nieco szerszy kadr. Pamiętajcie też żeby wyczyścić obiektyw. Ja bardzo często o tym zapominam. Telefon lata po torebce z mnóstwem innych rzeczy, a kiedy chcę zrobić zdjęcie wyciągam go i robię. Później okazuje się, że na samym środku obiektywu przykleił się jakiś paproch.

Róbcie dużo zdjęć swojej rodziny. Niektóre momenty już się nie powtórzą, a możecie je miło wspominać przez resztę życia.

Obraz
© © MH

Na koniec rada bardzo prozaiczna. Kopjujcie zdjęcia z telefonu na dysk, albo po prostu je drukujcie. Wiele ludzi ma tendencje do gromadzenia ogromnych ilości zdjęć na telefonie, bo przecież są zawsze pod ręką i można pokazać cioci nasze wspaniałe selfie z babcią. Niestety często okazuje się, że telefon nam ginie, zalewamy go, lub po prostu ulega awarii i tracimy cały fotograficzny dobytek. Pamiętajcie o tym i zadbajcie o bezpieczeństwo swoich rodzinnych wspomnień.

Obraz
© © MH

Prezentowane przeze mnie zdjęcia powstały przy użyciu różnych aparatów, niekoniecznie tych w telefonie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie abyście użyli właśnie tego, który zawsze macie przy sobie. Jak to mówił Chase Jarvis: "Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie".

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)