Polscy fotoreporterzy, których warto śledzić na Instagramie

Instagram przyciąga nie tylko pasjonatów zdjęć spod znaku foodporn, entuzjastów mopsów czy fanów selfies. To też doskonałe narzędzie dla fotoreporterów: mogą pokazać swój warsztat pracy, backstage z placu zadań czy poeksperymentować z nowym środkiem fotograficznego przekazu. Prezentujemy nasze ulubione konta polskich fotoreporterów, którzy z instagramowego kwadratu potrafią zrobić prawdziwą sztukę.

Kuba Dąbrowski

http://instagram.com/kukukuba

O nowej książce Kuby pisałam w tym miesiącu. Sentymentalna wyklejanka zapadła mi w pamięć i trzeba przyznać, że instagramowe konto Kuby utrzymane jest w podobnym klimacie. Różnice oczywiście są: autor nie prezentuje bowiem analogowych skanów, tylko szybkie kadry robione w podróży, bez namysłu. W Mediolanie świeci słońce, w Warszawie tramwaje unoszą się ponad budynkami, w Białymstoku jest dużo zieleni. Proste kadry, proste przesłania, mnóstwo frajdy.

Paweł Frenczak

http://instagram.com/pawelfrenczak

Gra na basie, fotografuje, montuje filmy. Ciągle w drodze, ciągle z kimś lub czymś obok. Widać, że ważna jest dla niego muzyka i punkowa estetyka DIY. Że choć w kieszeni siedzi gotowe do akcji MJU II, fotografia mobilna również ma coś do zaoferowania. Jeżeli miałabym stworzyć listę najciekawszych instagramowych profili drogi, ten ma zagwarantowane miejsce w pierwszej dziesiątce.

Zobacz również: Lightroom Mobile - test

Kuba Kamiński

http://instagram.com/instkaminski

Fotoreporter związany z PAP-em, swego czasu zauważony też przez agencję Getty. Jego mobilne fotografie to czerń i biel oraz duża ilość szumów (choć nie wszędzie). Ta mieszanka jest punktem wyjścia do głównego cyklu prezentowanego przez fotografa na jego profilu (#warsawnoir). Ciekawe i zupełnie inne spojrzenie na Warszawę, która na instagramowych zdjęciach Kamińskiego wygląda jak miasto żywcem przeniesione z amerykańskich horrorów. Kamiński nie oszczędził innych miast i krajów, na pozostałych zdjęciach można rozpoznać pomnik Lenina czy banery reklamowe z Szanghaju.

Damian Chrobak

http://instagram.com/fajnymoher

Fotoreporter na stałe mieszkający w Londynie i do szaleństwa zakochany w aplikacji Hipstamatic. Jego galeria to prawdziwa kopalnia inspiracji i dobrych ujęć dla tych, którzy fascynują się nie tylko fotografią mobilną, ale też zdjęciami z ulic i klatkami z życia miast.

Filip Springer

http://instagram.com/filip_springer

Tego pana nie trzeba przedstawiać. Reporter i fotograf uwypukla to, co piękne i ulotne w polskiej historii i architekturze, gani za zaśmiecanie przestrzeni publicznej. Instagram to nic innego jak uzupełnienie jego „dużej” twórczości, taki appendix do „Wanny z kolumnadą” czy „Źle urodzonych”. Obok siatki z Biedronki są kadry z siedleckiego dworca czy architektoniczne perły z Poznania. Gdzie indziej limuzyna pręży się na tle niskiego bloczku w jakieś miejscowości na trasie Warszawa-Szczytno. W swojej twórczości Springer przedstawia Polskę jako kraj kontrastów. Jego profil na Instagramie to postawienie kropki nad i.

Dominik Werner

http://instagram.com/dominikwerner

Werner to fotograf na co dzień związany z "Gazetą Wyborczą". Zawodowo rejestruje codzienność i podobnie jest z zawartością jego profilu na Instagramie. Kadry ze spacerów, nierzadko zajawki dużych materiałów ze zleceń w pracy czy klatki z życia codziennego.

Radosław Kaźmierczak

http://instagram.com/radkm

Ślązak dokumentujący głównie to, co w Katowicach i okolicach. Rzadko stosuje instagramową zasadę „zawsze kwadrat”, dzięki czemu jego zdjęcia sprawiają wrażenie, jakby był to zbiór fotografii z rodzinnego albumu. Fajna sprawa, szczególnie w przypadku zdjęć Kaźmierczaka, który nawet krawat potrafi sfotografować w niezwykle wyszukany sposób. Na profilu są także fotoreporterskie zdjęcia zza kulis czy świetne portrety.

Łukasz Kuś

http://instagram.com/cyknalemfoteczkie

Choć nazwa tego nie zapowiada, profil Kusia to nie tylko focie, ale też prawdziwe zdjęcia. Są krajobrazy, portrety, migawki z nocnych powrotów do domu czy porannych wyjść. Wszystko spięte wspólną stylistyką. I najważniejsze – są zdjęcia pralinek!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Fotografia mobilna:

Mextures - aplikacja do obróbki zdjęć w sposób inny niż wszystkie Promują tych, którzy robią telefonem wysmakowaną fotografię. Wywiad z VSCO Poland Małe, ale przydatne aplikacje: Retouch, Typic i Cross Process Fotograficzne inspiracje z Instagrama [cz. 2] Czy fotografia mobilna jest czymś śmiesznym i niepoważnym? Wywiad z członkami grupy Mobilni Jak 2014 rok witali użytkownicy aplikacji Instagram i Vine? Fotograficzne inspiracje z Instagrama [cz. 1] Mobilny Photoshop Express, czyli jak Adobe podąża za konkurencją Małe, ale przydatne aplikacje: Squaready, Flip oraz Camera Plus PicFx, czyli idealny plan B do obróbki zdjęć na smartfonie Cichy zwycięzca, czyli Google Snapseed Dobry design i prostota, czyli VSCO CAM w akcji [recenzja] Hipstamatic, czyli dlaczego mniej znaczy więcej [recenzja] Innowacja według Nokii: zdjęcia w formacie RAW i ostrzenie po wykonaniu zdjęć