10 powodów, dla których warto fotografować smartfonem
Nie sposób jednoznacznie i definitywnie odpowiedzieć na pytanie - „dlaczego warto fotografować smartfonem?”. Trudność ta wynika z subiektywnej oceny narzędzia, jakim jest smartfon i z indywidualnych potrzeb i oczekiwań, z jakimi fotograf podchodzi do sprzętu. Można jednak wskazać kilka podstawowych atutów, które najczęściej pojawiają się w rozmowach pomiędzy fotografami mobilnymi. Znając ograniczenia telefonów komórkowych i umiejętnie wykorzystując ich zalety, można tworzyć sztukę przez duże “S”.
13.06.2016 | aktual.: 26.07.2022 19:01
Zawsze przy Tobie
Cytujac Chase’a Jarvisa, amerykańskiego fotografa: „najlepszy aparat to ten, który masz przy sobiehref="https://fotoblogia.pl/backup-czyli-archiwizowanie-fotografii,6793528782702209a">”. Trudno byłoby znaleźć aparat fotograficzny, który częściej mamy przy sobie, niż ten wbudowany w smartfona: czy to w pracy, czy na urlopie, na spacerze, na rybach lub z dziećmi na sankach – smartfon schowany w kieszeni i gotowy do pracy, aż się prosi, żeby wykorzystać go do uwieczniania ulotnych chwil.
Niewielkie rozmiary
Dla tych, którzy nie chcą nosić ze sobą ciężkiego sprzętu, dodatkowych obiektywów, gripów, filtrów itp., a którym jednocześnie zależy na wysokiej jakości zdjęć, smartfon jest rozwiązaniem wprost idealnym. Niewielki rozmiar i kompaktowy kształt sprawiają, że bez problemu zmieścimy go do kieszeni lub torebki, a niewielka waga nie spowoduje dyskomfortu nawet podczas kilkugodzinnej wakacyjnej wędrówki.
Dyskrecja
Smartfony stały się tak powszechne, że widok człowieka pochylającego się na ulicy nad niewielkim ekranem nikogo już nie dziwi. Dzięki temu dużo łatwiej fotografować życie miasta: dyskrecja sprzętu pozwala na bardziej naturalną fotografię uliczną, bez zwracania nadmiernej uwagi na fotografa i bez zaburzania atmosfery miejsca.
Zoom optyczny
Asus ZenFone Zoom, jeden z najnowocześniejszych smartfonów dostępnych na polskim rynku, wyposażony został w zoom optyczny, zamknięty w cienkiej, 5 milimetrowej obudowie – funkcjonalność, której próżno szukać wśród innych modeli smartfonów. Trzykrotne powiększenie obrazu bez utraty jakości to atut, który docenią nie tylko fotografowie uliczni. Łatwiejsze, bardziej precyzyjne kadrowanie na odległość oznacza zmniejszenie na zdjęciu dystansu pomiędzy fotografem a obiektem lub postacią, którą chce sfotografować.
Wysoka jakość zdjęć
Parametry aparatów fotograficznych wbudowanych w nowoczesne smartfony nie odstają od tego, co oferują aparaty kompaktowe. Ostre zdjęcia, brak szumu przy słabszym oświetleniu, nasycenie kolorów bliskie temu, co widzi ludzkie oko, duża ilość szczegółów i wysoka rozdzielczość odpowiednia do wydruków pozwalają traktować smartfona jako pełnoprawny aparat fotograficzny. Oczywiście nie można porównać jakości takich zdjęć z efektem wykorzystania pełnej klatki, ale w ostatecznym rozrachunku to nie sprzęt mówi o walorach artystycznych zdjęcia, a historia, która została zaklęta w obrazie.
Kompozycja przede wszystkim
Zarówno sprzęt mobilny, jak i jego oprogramowanie, są intuicyjne w obsłudze. Kilka zrozumiałych ikon i prostych gestów w zupełności wystarczy do sprawnego posługiwania się wbudowanym aparatem fotograficznym, dzięki czemu fotograf w pełni może skupić się na kompozycji zdjęcia. To taki powrót do korzeni fotografii, gdy bardziej liczyły się umiejętności artysty, jego doświadczenie i wrażliwość, niż liczba i jakość obiektywów.
Na wszystko jest aplikacja
Kilkadziesiąt tysięcy darmowych i płatnych aplikacji służących do fotografowania w kolorze lub czerni i bieli, kadrowania, poprawiania ekspozycji, nasycenia kolorów, retuszu, dodawania filtrów, tekstur, winiety, ramek itp. pozwala na bardzo indywidualny dobór narzędzi fotograficznych zgodnie z potrzebami fotografa. Dzięki nim można mieć w kieszeni mobilne studio fotograficzne dostępne od razu po wykonaniu zdjęcia.
Bezpieczna archiwizacja
Dropbox, Google Drive, OneDrive, iCloud i inne dyski w chmurze pozwalają na bezpieczną archiwizację wykonanych zdjęć. Korzystając z nich po pierwsze zabezpieczamy się przed utratą cennych kadrów, a po drugie tworzymy prywatną galerię zdjęć, do której mamy dostęp z każdego urządzenia – smartfona, tabletu, laptopa i komputera stacjonarnego, niezależnie od miejsca, w którym aktualnie przebywamy. Wystarczy dostęp do sieci Internet.
Instagram i inni
Media społecznościowe są integralną częścią fotografii mobilnej. Fotografowie przenieśli swoje galerie do Internetu, korzystając z takich platform, jak: Instagram, EyeEm, Flickr, Behance itp. Wszystkie te media pozwalają nie tylko na dostęp do galerii i przesyłanie zdjęć poprzez dedykowane aplikacje na smartfony, ale pozwalają także na komentowanie, ocenianie zdjęć i dzielenie się doświadczeniem pomiędzy uczestnikami platformy. To także znakomity sposób na budowanie wizerunku marki i tworzenie kampanii marketingowych w oparciu o media społecznościowe i fotografię mobilną.
Dodatkowe akcesoria
Choć nie jest to niezbędne, aby fotografować za pomocą telefonu komórkowego, można rozszerzyć funkcjonalność smartfonów za pomocą dodatkowych akcesoriów. Producenci sprzętu fotograficznego już od kilku lat projektują i sprzedają gadżety dedykowane fotografom mobilnym, takie jak: statywy do komórek, dodatkowe obiektywy, baterie przedłużające żywotność sprzętu, obudowy do fotografii podwodnej, kijki do selfie, zewnętrzne pamięci i wiele, wiele innych. Ich cena jest zwykle dużo niższa od podobnych akcesoriów do „prawdziwych” aparatów fotograficznych.