Sprzedaż cyfrowych zdjęć na Facebooku i Instagramie? Zapowiada się ciekawie!

Sprzedaż cyfrowych zdjęć na Facebooku i Instagramie? Zapowiada się ciekawie!
Marcin Watemborski

24.01.2022 10:01, aktual.: 26.07.2022 13:50

Jeśli stanie się to, o czym ćwierkają ptaszki na drzewach, to może być bardzo ciekawie. W końcu cyfrowi twórcy będą mogli zarabiać prawdziwe pieniądze w łatwy i przyjemny sposób. Wystarczy, że będą mieli konto na Instagramie lub Facebooku, a reszta "zrobi się sama". Chodzi o coraz bardziej popularne tokeny NFT.

Wygląd na to, że Meta, czyli dawny Facebook, szuka dla siebie miejsca na prężnie rozwijającym się rynku sprzedaży certyfikatów NFT, czyli cyfrowych aktów własności dzieła będącego plikiem – bez istnienia fizycznego, a jedynie zakodowanego w blockchainie. "Finnacial Times" donosi, że niebawem na Instagramie i Facebooku może pojawić się opcja sprzedaży NFT.

Zgodnie z publikacją współczesny rynek tokenów NFT ma szacunkową wartość około 40 miliardów dolarów i nie zapowiada się, by ta spadła w najbliższym czasie. Firma zapoczątkowana przez Marka Zuckerberga zamierza wejść w całą zabawę i to na poważnie. Podobno pośredniczeniem w sprzedaży ma zająć się firma Novi Wallet. Na potrzeby sprzedaży certyfikatów NFT Meta ma przygotować nowe narzędzie, będące pochodną obecnego Marketplace.

Prezes Instagrama Adam Mosseri mówił o rynku NFT w grudniu 2021 roku, zaś Mark Zuckerberg już w październiku. Wizjoner chciałby połączyć sprzedaż z rozwojem Metaverse. Patrząc z perspektywy cyfrowych twórców, byłaby to świetna okazja na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Dzięki sprzedaży certyfikatów NFT można by było stworzyć w pełni legalne i unikatowe wirtualne galerie sztuki zawieszone w cyfrowej rzeczywistości.

Dla przypomnienia – zakupienie certyfikatu NFT jest równoznaczne z posiadaniem dzieła – można to przyrównać do zakupienia limitowanej odbitki, ale w wersji cyfrowej. Warto jednak pamiętać, że ten rynek jest dość nowy dla szerszej publiczności i wciąż zmaga się z problemami dt. zabezpieczeń, o czym świadczy włamanie na platformę Crypto.com. Zgodnie z oficjalną informacją utracono wówczas zasoby kryptowaluty Ethereum o wartości 34 milionów dolarów.

Z drugiej strony patrząc, sprzedaż NFT może być bardzo dochodowa. Na początku grudnia 2021 roku został sprzedany pierwszy token NFT w Polsce za kwotę 552 tys. złotych. Była to cyfrowa reprodukcja obrazu Pawła Kowalewskiego zatytułowana "Dlaczego jest raczej coś niż nic".

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)