Zdjęcia z kosmosu, które zmieniły historię

Fot. NASA Johnson Space Center

Fot. NASA Johnson Space Center

20 lipca 2009 roku przypada 40. rocznica lądowania na Księżycu. To świetlna okazja, aby przyjrzeć się najważniejszym i najsłynniejszym zdjęciom wykonanym w kosmosie. Słynne "The Blue Marble", czyli Ziemia w pełnej okazałości, ślady ludzkich stóp na Księżycu, 10 000 odległych galaktyk na jednej fotografii czy czarno-biały obrazy z powierzchni Venus — to tylko niektóre z prezentowanych tu fotografii. Każda z nich zapisała się na trwałe w historii ludzkości, jako ta pierwsza, najlepiej znana, jedyna.

Zdjęcie na początku tej serii to prawdopodobnie najlepiej znana fotografia wykonana w kosmosie i jedno z najbardziej rozpowszechnionych zdjęć w historii . Mowa o "The Blue Marble", czyli pierwszym zdjęciu naszej planety w całej okazałości. Fotografia powstała 7 grudnia 1972 roku z odległości ok 29,000 kilometrów od Ziemi ręką astronautów z Apollo 17. Tak dobre naświetlenie naszej planety było możliwe, ponieważ załoga Apollo miała Słońce za swoimi plecami.

Fot. NASA

Pierwsze w historii zdjęcie Ziemi wykonane z okolic Księżyca. Fotografia powstała w 1966 roku i wykonała ją zdalnie bezzałogowa sonda Lunar Orbiter 1. Urządzenie zostało zaprojektowane głównie do fotografowania powierzchni Księżyca i ustalenia najlepszego miejsca, gdzie później wylądują załogowe misje z programu Apollo.

Kiedy w latach sześćdziesiątych fotografię pokazano prasie, dziennikarze od razu okrzyknęli ją Zdjęciem Stulecia. Obraz powstał ok 2 lata wcześniej, niż o wiele bardziej znane, podobne kolorowe zdjęcie wykonane przez załogę Apollo 8…

Fot. NASA/Apollo 8, William A. Anders

Apollo 8 to pierwsza misja, która wyniosła ludzi poza orbitę okołoziemską. Początkowo astronauci mieli dolecieć tylko na orbitę Ziemi, ale postęp, jaki zrobili Rosjanie, zmusił NASA to szybszych postępów. Apollo 8 został błyskawicznie przystosowany do lotu na orbitę wokółksiężycową. Warto zauważyć, że była to dopiero druga misja załogowa Apollo. Astronauci wiele ryzykowali, ponieważ lecieli w kierunku Księżyca bez zabezpieczenia — zdublowanych systemów podtrzymywania życia na pokładzie modułu księżycowego. Systemu, który uratował życie załodze Apollo 13.

Apollo 8 wszedł na orbitę Księżyca 24 grudnia 1968 roku. Załoga fotografowała głównie powierzchnię Księżyca z myślą o przygotowaniu miejsc do lądowania dla następnych misji.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Fot. NASA/Viking 1

Lądownik Viking 1 wylądował na Marsie dokładnie 20 lipca 1976 roku o godzinie 11:56:06 czasu uniwersalnego. Transmisja pierwszych zdjęć powierzchni rozpoczęła się już 25 sekund później. Oto pierwsza fotografia powierzchni Marsa, którą zobaczyli pracownicy NASA na Ziemi. Co ciekawe Viking 1 działał do 13 listopada 1982 roku, kiedy to NASA straciła kontakt z urządzeniem po wysłaniu błędnego polecenia.

Fot. NASA/Camera 2 on Viking 1

Zdjęcie wykonane 20 lipca 1976 roku przez bezzałogową sondę kosmiczną Viking 1 . To jedna z pierwszych fotografii przedstawiających powierzchnię Marsa zarazem wykonana i przesłana z tej planety. To szeroka panorama ukazująca równinę "Chryse Planitia".

Fot. NASA/Venera 13 Lander

Oto pierwsze kolorowe zdjęcie pustynnej powierzchni Venus. Fotografia została wykonana 1 marca 1982 roku przez Rosyjski statek Venera. Godny uwagi jest fakt, że na planecie panują śmiertelne warunki — temperatura 482 stopni Celsjusza, a ciśnienie atmosferyczne 92-krotnie przekracza ziemskie.

Fot. ESA/NASA/JPL/University of Arizona

Dzięki tej fotografii ludzie po raz pierwszy zobaczyli, jak wygląda powierzchnia Tytana — księżyca Saturna. To jedno z 1100 zdjęć, jakie w styczniu 2005 roku wykonała sonda Cassini-Huygens. Obok, dla porównania przedstawiono zdjęcia z powierzchni Księżyca Ziemi.

Fot. ESO

Fotografia wykonana w 2004 roku po raz pierwszy w historii ukazała planetę pozasłoneczną, tzw. egzoplanetę, czyli planetę znajdującą się w pozasłonecznym układzie planetarnym. Czerwony punkt na zdjęciu to młoda planeta krążąca na orbicie brązowego karła — gwiazdy, która prawdopodobnie jest aż 42 razy mniejsza od Słońca. Kamera reagująca na temperaturę wykonała to zdjęcia z odległości 230 lat świetlnych.

Fot. National Science Foundation, High Altitude Observatory

To najstarsze zdjęcie w tej kolekcji — powstało 2 kwietnia 1845 roku. Wykonali je francuscy fizycy: Louis Fizeau i Leon Foucault. Naukowcy zastosowali nowoczesną, jak na tamte czasy, technikę Dagerotypu. Oryginał powstał przy czasie 1/60, a jego przekątna wynosiła 12 centymetrów.

Fot. NASA, ESA, S. Beckwith (STScI) and the HUDF Team

Teleskop Hubble'a okrążył Ziemię 400 razy między sierpniem 2003, a styczniem 2004 roku. W tym czasie powstało mnóstwo fotografii wyjątkowo odległych zakątków kosmosu. To kolorowe zdjęcie przedstawia najodleglejszy fragment kosmosu kiedykolwiek widziany przez człowieka na fotografii. Na tym stosunkowo niedużym zdjęciu zmieściło się blisko 10 000 galaktyk!

Fot. NASA

Symbol wielkiego postępu ludzkości, czyli obecności na Księżycu. Buzz Aldrin sfotografował swój własny ślad buta pozostawiony na powierzchni ziemskiej satelity. Astronauta wykonał to historyczne zdjęcie podczas misji Apollo 11.

Fot. NSSDC/GSFC/NASA

W październiku 1975 roku sonda Venera 9 po raz pierwszy w historii przekazała czarno-białe zdjęcia z powierzchni Venus. Urządzenie wylądowało na planecie, na której temperatura dochodzi do 650 stopni Celsjusza!.

Venera 9 sfotografowała powierzchnię planety w świetle ultrafioletowym. Oryginale zdjęcie to 180-stopniowe panoramy. Lądownik posiadał także aparaturę, dzięki której możliwe było przeprowadzenie pierwszych analiz chemicznych gruntu oraz kontakt z Ziemią.

Źródło: National GeographicNASAWikipedia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Daniel Bergeron - szybkie portrety gwiazd Fotograf, który mówi, że możesz dotykać nieznajomych Roztańczone zdjęcia Katarzyny Banaszek Najzabawniejsi ludzie świata fotografowani przez 6 lat Malowanie światłem z rozmachem i Infiniti Poetyckie psy ze schronisk Z aparatem w środku Wieży Dawida - najwyższego squatu na świecie Niesamowite zdjęcia Drogi Mlecznej nad Oregonem Masajscy wojownicy, słonie i zebry - ślub w stylu wildlife Sentymentalne portrety Claudii Wycisk Wspaniałe czarno-białe zdjęcia architektury Trzecia okładka zagranicznego wydania National Geographic ze zdjęciem Polaka 75-letni bohaterowie sportu Zjednoczone Emiraty Arabskie - genialne miejsce dla fotografa Ludzkie imiona i ludzkie portrety... zwierząt „Postrzyżyny" w obiektywie Polaków docenione w Lens Culture Awards 2014 Dzikie krajobrazy K. R. Whitley'a z zamiłowaniem do sztuki 100 lat kobiecego piękna w 1 minutę Pływacy, kajaki, taśmy LED i malowanie światłem Pięć samolotów Airbus A350 w sesji wartej ponad 1,5 miliarda dolarów Happy End - wraki samolotów w bezludnym krajobrazie Niecodzienne portrety modelek w miejscach z których pochodzą

Popularne w tym tygodniu:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Drzewa przewrócone przez orkan. Stworzyły fantastyczną kompozycję do zdjęcia Przez dwie zimy fotografował ludzi marznąc na moście. Tak powstał projekt "Tramwaj" Czekał godzinami, by dopasować odbiorców do obrazów w muzeum. Zdecydowanie się opłaciło Kiedyś i dziś – mężczyzna wkleił dorosłego siebie na zdjęcia z dzieciństwa. Wyszło świetnie! Magiczne, poetyckie portrety na gorącej Kubie to specjalność Gillian Hyland Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? Usunął ze zdjęcia dźwig, którego nikt nie chciał wymazać. Zobacz jak retuszował obraz krok po kroku Wildlife Photographer of the Year 2017. Wygrało zdjęcie opowiadające historię zbrodni na nosorożcach Roni Landa sfotografowała interesującą martwą naturę, zrobioną z... mięsa?!