Poznaj historię 5 zdjęć, które zmieniły oblicze fotografii

Każdy, kto interesuje się fotografią widział chociaż jedno z prezentowanych przez nas poniżej zdjęć. Ale nie każdy wie, jaka historia kryje się za nimi. Chcemy zaprezentować Wam 5 zdjęć, które w naszej opinii zmieniły spojrzenie na fotografię.

Dwóch czarnoskórych amerykańskich żołnierzy trzymających pocisk artyleryjski z życzeniami „wesołych Świąt Wielkanocnych dla Adolfa Hitlera” wydaje się być strasznie dziwnym połączeniem bazującym na nietypowym poczuciu humoru. Ale takie są realia wojny – trzeba wprowadzić chociaż trochę uśmiechu w trudnych czasach.
Dwóch czarnoskórych amerykańskich żołnierzy trzymających pocisk artyleryjski z życzeniami „wesołych Świąt Wielkanocnych dla Adolfa Hitlera” wydaje się być strasznie dziwnym połączeniem bazującym na nietypowym poczuciu humoru. Ale takie są realia wojny – trzeba wprowadzić chociaż trochę uśmiechu w trudnych czasach.
Źródło zdjęć: © © Zdjęcie w domenie publicznej "Easter Egg", 1945
Marcin Watemborski

10.11.2015 | aktual.: 12.11.2015 11:22

Fotografia powstała 10. Marca 1945 roku i przedstawia Williama E. Thomasa oraz Josepha Jacksona. Smutną częścią tej fotografii jest to, że ci ludzie walczyli de facto o kraj, który w przeszłości dyskryminował ich ze względu na kolor skóry. Wszyscy pamiętają wizerunek Afroamerykanów na plantacjach. Całe szczęści te czasy minęły i w duchu demokracji wszyscy mogli połączyć siły w walce z największym wrogiem, jaką w tamtym czasie była nazistowska III Rzesza.

Warto wspomnieć że podczas II Wojny Światowej w armii Stanów Zjednoczonych była wprowadzona nieoficjalna segregacja rasowa. Jednak w jednostkach Eisenhowera oraz Bradleya czarnoskórzy żołnierze byli traktowanie na równi z całą reszta. Ciekawym faktem jest to, że często ci ludzie nie zajmowali się bezpośrednio walką, a logistyką.

Fotografia pochodząca z maja 1910 roku przedstawia zgromadzenie rodzin królewskich z okazji pogrzebu króla Edwarda VII, które odbyło się w Londynie. Pośród żałobników znalazło się wtedy dziewięciu rządzących w tamtym czasie królów. Zostali oni uwiecznieni na jednej fotografii, co prawdopodobnie jest jedynym tego typu zdjęciem w historii świata.
Fotografia pochodząca z maja 1910 roku przedstawia zgromadzenie rodzin królewskich z okazji pogrzebu króla Edwarda VII, które odbyło się w Londynie. Pośród żałobników znalazło się wtedy dziewięciu rządzących w tamtym czasie królów. Zostali oni uwiecznieni na jednej fotografii, co prawdopodobnie jest jedynym tego typu zdjęciem w historii świata.© © Zdjęcie w domenie publicznej "Dziewięciu królów", 1910

Na zdjęciu są (stojący od lewej): Król Norwegii Haakon VII, Król Bułgarii Ferdynand, Król Portugalii Manuel, Cesarz Niemiec Kaiser Wilhelm II, Król Grecji Jerzy I z rodu Hellenów, Król Belgii Albert. Siedzący (od lewej): Król Hiszpanii Alfonso XIII, Król Wielkiej Brytanii Jerzy V oraz Król Danii Fryderyk VIII.

Czterech spośród nich zostało obalonych, a jeden zamordowany. W ciągu pięciu lat od wykonania zdjęcia Wielka Brytania oraz Belgia weszły w konflikt zbrojny z Niemcami oraz Bułgarią. Tylko pięć z przedstawionych monarchii przetrwało do dziś.

„The Kiss of Life” to fotografia autorstwa Rocco Morabito przedstawiająca dwóch pracowników linii wysokiego napięcia w dość niecodziennej sytuacji. J.D. Thompson udziela pierwszej pomocy metodą usta-usta swojemu współpracownikowi – Randallowi G. Championowi – który wskutek porażenia prądem stracił przytomność.
„The Kiss of Life” to fotografia autorstwa Rocco Morabito przedstawiająca dwóch pracowników linii wysokiego napięcia w dość niecodziennej sytuacji. J.D. Thompson udziela pierwszej pomocy metodą usta-usta swojemu współpracownikowi – Randallowi G. Championowi – który wskutek porażenia prądem stracił przytomność.© © Rocco Morabito "The Kiss of Life", 1967

Mężczyźni wykonywali rutynową czynność sprawdzania linii niskiego napięcia. Niefortunnie Championa poraził prąd. Ze względy na brak możliwości wykonania sztucznego oddychania Thompson zaczął wtłaczać powietrze do płuc kolegi metodą usta-usta. W momencie, kiedy wyczuł delikatny puls odpiął współpracownika i bezpiecznie sprowadził go na ziemię, gdzie kontynuował udzielanie pierwszej pomocy.

Na szczęście cały wypadek skończył się szczęśliwie – Champion przeżył po nim jeszcze długie 35 lat – zmarł w 2004 roku, w wieku 64 lat. Thompson wciąż żyje.

Za to zdjęcie Rocco Morabito otrzymał w 1968 roku nagrodę Pulitzera.

Fotografia autorstwa Kevina Cartera, jednego z członków „Bang Bang Club”, należy do jednych z najbardziej kontrowersyjnych w historii współczesnego reportażu. Powstała w Sudanie w 1993 roku.
Fotografia autorstwa Kevina Cartera, jednego z członków „Bang Bang Club”, należy do jednych z najbardziej kontrowersyjnych w historii współczesnego reportażu. Powstała w Sudanie w 1993 roku.© © Kevin Carter "The vulture and the little girl", 1993

Zdjęcie przedstawia wygłodniałego sępa, który czeka na śmierć małej dziewczynki. Rodzice dzieci byli zajęci odbieraniem jedzenia z samolotów, przy stacji żywieniowej. Zostawili swoje dzieci bez opieki. Dziewczynka była około kilometra od miejsca, gdzie byli jej bliscy. Sęp wylądował około 10 metrów od niej i obserwował. Carter podszedł bardzo powoli, by nie wystraszyć ptaka i zrobił zdjęcie odpoczywającej dziewczynce. Według tego, co mówił – zajęło mu to około 20 minut, po czym odpędził sępa.

W 1994 roku fotograf otrzymał za to zdjęcie nagrodę Pulitzera. W tym samym roku w związku z nasilającą się depresją i falą negatywnej krytyki pod swoim adresem Kevin Carter popełnił samobójstwo.

W liście pożegnalnym pisał o braku środków do życia oraz prześladujących go obrazach umierających (również z głodu) dzieci. List zakończył słowami „Muszę dołączyć do Kena jeśli będzie mi to dane.” Ken Oosterbroek był przyjacielem Kevina i fotografem z kolektywu „Bang Bang Club”.

Ostatnim zdjęciem, które chcemy Wam zaprezentować jest knock out Williamsta wykonany przez Muhammada Aliego. Zdjęcie wykonał Neil Leifer w 1966 roku. Ta fotografia uchodzi za jeden z najlepszych obrazów w historii fotografii sportowej.
Ostatnim zdjęciem, które chcemy Wam zaprezentować jest knock out Williamsta wykonany przez Muhammada Aliego. Zdjęcie wykonał Neil Leifer w 1966 roku. Ta fotografia uchodzi za jeden z najlepszych obrazów w historii fotografii sportowej.© © Neil Leifer, "Muhhamad Ali knoks out Cleveland Williams", 1966

W lewym dolnym rogu widać Muhhamada Aliego, który świętuje wygraną, w przeciwległym narożniku leży nieprzytomny Cleveland Williams. Byłą to walka bokserska o ważny tytuł. Perspektywa uchwycona na fotografii jest niesamowita. Nikt nigdy nie pomyślał, żeby spojrzeć na sporty walki z lotu ptaka.

Zdjęcie zostało zrobione z wysokości 24 metrów ponad ringiem w Houston Astrodome. Odrobiona szczęścia pomogła Leiferowi na wyzwolenie spustu migawki w odpowiedniej chwili. Podobno jest to jedyne zdjęcie, które fotograf powiesił u siebie w domu i jest ono jego ulubionym podczas 40-letniej kariery.

Mamy nadzieje, że poczuliście się chociaż trochę zmotywowani do szukania niecodziennych kadrów i historii. Podzielcie się z nami efektami Waszej kreatywnej pracy, która może wnieść zew świeżości do dzisiejszej fotografii.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Komentarze (0)