„Polaroidowa dziewczyna" z Nowego Jorku i jej natychmiastowe fotografie celebrytów

Fotografia natychmiastowa była przełomowym wynalazkiem w historii obrazowania. Na początku była przeznaczona dla ludzi, którzy chcieli dokumentować swoje życie rodzinne i mieć odbitki bezpośrednio z aparatu. Z czasem polaroidy stały się środkiem wyrazu wielu fotografów.

W XXI wieku, kiedy każdy może być fotografem i posiadaczem lustrzanki cyfrowej, techniki analogowe, w tym fotografia natychmiastowa stały się środkiem artystycznego wyrazu, popularnym wśród wielu twórców.

„Jest doskonały w swojej niedoskonałości" - mówi Jarek Kasprowiak o fotografowaniu na Polaroidzie

Fotografia natychmiastowa została stworzona na potrzeby uwiecznienia chwili. Firma Polaroid chciała w ten sposób oszczędzić ludziom czasu na…

Popularne Polraoidy, czyli aparaty natychmiastowe firmy Polaroid, zostały wprowadzone w 1947 roku. Pierwszym z nich był Polaroid Land Camera który dawał użytkowi możliwość robienia zdjęć czarno-białych. W 1963 roku pojawiły się wkłady kolorowe. Lata 90. XX wieku były czasem, kiedy ta technika znacznie spopularyzowała się na świecie, lecz niestety z rozwojem nowych technologii zaprzestano produkowania wkładów.


W roku 2008 powstała fundacja Impossible Project, która zrzeszała miłośników fotografii natychmiastowej. Przy pomocy technologii wstecznej jej członkowie przywrócili do życia popularne „polasy”. Obecnie mamy również możliwość korzystania z rozwiązań produkowanych przez Fujifilm, sygnowanych nazwą Instax.

Zwolennicy „prawdziwych polaroidów” są bardziej przychylni idei Impossible Project. Wkłady stają się coraz lepsze i trwalsze. Jednak ze względu na cenę ładunków (ok. 80 złotych) ta technika jest przeznaczona dla świadomych artystów, a nie dla „zwykłych ludzi”, jak zakładała początkowa idea Polaroida.

Impossible Project prezentuje swój pierwszy aparat

Fotografia natychmiastowa ponownie zyskuje na popularności. Ale nie zapominajmy, że nie ma na rynku nowych aparatów, które produkują obrazek o…

Na Instagramie możecie znaleźć konto @Polaroid_Famous, na którym fotografka mody z Nowego Jorku, Presley Ann, wrzuca skany polaroidów wykonanych znanym ludziom. Do swoich zdjęć wykorzystuje ona aparat Polaroid 600 (na ładunki Impossible Project), który ma zawsze przy sobie.


Idea Presley polega na fotografowaniu znanych ludzi w inni, nie-prasowy, sposób. Jej pierwsze podejście do tematu miało miejsce podczas Nowojorskiego Tygodnia Mody, gdzie za kulisami aż roiło się od rozpoznawalnych twarzy. Z czasem fotografka stała się rozpoznawalna i zaczęto nazywać się „Polaroidową dziewczyną”.

Zobacz również: Jak wykorzystać narzędzia korekcji skóry w Adobe Photoshopie?


Prace Presley Ann można określić mianem przemyślanych pamiątkowych „snap shotów”. Trzeba przyznać, że te pamiątki mogą mieć ogromną wartość w kontekście kulturowo-społecznym. Ludzie uwielbiają „gwiazdy” i podglądanie ich żyć. Nie dziwi więc fakt, że „nietypowe” zdjęcia znanych ludzi przyciągają tak wielką uwagę.

Więcej zdjęć fotografki możecie podziwiać na jej Instagramie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Zamarznięte mydlane bańki Piotra Załuski podbijają świat! Osobliwe przystanki z terenów byłego ZSRR Mroźny reportaż z najzimniejszego miejsca na świecie, gdzie temperatura sięga -71.2 C Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą Fotografia mody i ochrona środowiska, czyli afrykańskie portrety modelek ubranych w śmieci Królewski retusz z Krakowa Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Współczesna, pompatyczna architektura na terenie byłego ZSRR Niepokojące wizje paraliżu sennego na zdjęciach Nicolasa Bruno Surrealistyczne autoportrety Flory Borsi, czyli zwierzęcy zew i kobieca delikatność w jednym Dziewczyna Mikaela wciąż ucieka przed aparatem, ale mimo to wygląda świetnie Sebastian Janicki tłumaczy, jak dostrzec niedostrzegalne Turecka incepcja Aydina Büyüktasa Kreatywny przekręt: 6 fotografów, 1 model - zobacz zaskakujący rezultat sesji Uroczy dziecięcy świat w oczach Iwony Podlasińskiej Portrety twardzieli z największego, nowozelandzkiego gangu Portret telefonem? Dlaczego nie! – prezentujemy fragment projektu „i like my i” Łukasza Gawrońskiego Aktor nagrał zwiastun filmu z gościnnym występem przypadkowych ludzi Jody McDonald podróżowała najbardziej niebezpiecznym pociągiem świata „Ukryte piękno" ukazane w pastelowych wizjach Cristiny Coral Niesamowite uliczne portrety tancerzy z całego świata 100,000 średnioformatowych zdjęć połączonych w timelapse 8K Victor Aerden poznaje swój nowy dom – Kanadę – poprzez piękne fotografie krajobrazowe Czym jest tytułowe „Mgnienie Oka” Gregora Laubscha?

Popularne w tym tygodniu:

Rząd Korei Północnej zakazał publikacji tych zdjęć. Pokazują jak wygląda rzeczywistość Zamarznięte mydlane bańki Piotra Załuski podbijają świat! Wielu Polaków na podium w konkursie Monochrome Photography Awards 2017 Fotograf ujął przerażająco szybki rozwój Hongkongu. Betonowa dżungla wciąż rośnie Hubert Kamieniew: ”Osoby pozujące do zdjęć cierpią na własne lub moje życzenie” Dwóch Polaków otrzymało nagrodę w prestiżowym konkursie Hasselblad Masters Wymarzona sesja zaręczynowa wcale nie musi być skąpana w złotym świetle. Ta para wolała lód i śnieg Zdjęcia ślubne ze zwierzętami zyskują coraz większą popularność. Są urocze! Derenk - znikł ostatni bastion polskości na Węgrzech. Pokazał to Michał Adamski Najlepsze zdjęcia z dronów w 2017 roku według portalu Dronestagram Chervona Vorona zrobiła najwspanialszą sesję w klimacie ”Pięknej i Bestii” jaką widzieliście Najlepsze zdjęcia ślubne według portalu MyWed dostarczają dawki świetnych inspiracji