Obiektywy są za drogie? Zrób zatem swoje! Jej wyszło to naprawdę ciekawie

Obiektywy są za drogie? Zrób zatem swoje! Jej wyszło to naprawdę ciekawie
Marcin Watemborski

19.07.2021 10:59, aktual.: 19.07.2021 12:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ursula Ferrara postanowiła podjąć się wyzwania, które już na wstępie brzmi jak coś trudnego. Artystka zamierzała stworzyć swoje własne obiektywy do aparatu wielkoformatowego. Nie miała gotowych soczewek, zrobiła je z żywicy epoksydowej.

Ursula Ferrara to włoska artystka zajmująca się szeroko rozumianymi sztukami wizualnymi. W jej portfolio znajdziecie mnóstwo nietuzinkowych prac, będących wynikiem eksperymentów z różnymi mediami. Filmy Ferrary były pokazywane m.in. w Cannes, Berlinie oraz Locarno.

Do swojego ostatniego projektu, Ferrara postanowiła wykorzystać aparat wielkoformatowy Eastman Commercial robiący zdjęcia w rozmiarze 8 x 10 cala. Po to, by dodać fotografiom bardziej autorskiego sznytu, artystka zdecydowała się na stworzenie własnych obiektywów.

Self made large format camera epoxy resin lens

Pierwsze eksperymenty z autorskimi soczewkami polegały na wykorzystaniu lodu. Oczywiście takie konstrukcje nie były trwałe. Ursula chciała mieć obiektywy, które powstaną raz i będzie można z nich korzystać ponownie. Potrzebowała do tego sylikonowych foremek do ciast oraz przezroczystej żywicy epoksydowej.

Po zgromadzeniu sprzętu rozpoczęły się eksperymenty. Ferrara zrobiła kilkanaście soczewek o różnych wielkościach i krzywiznach. Cały proces trwał około 3 miesięcy. Wiele obiektywów nie nadawało się do realizacji zdjęć dobrej jakości. Przez błędnie wykształconą krzywiznę, dawały one rozmyte obrazy lub zdeformowane. W końcu jednak się udało.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/6]

Efekt eksperymentów Ursuli jest dość zadowalający. W połączeniu z wielkim formatem, jej obiektywy dają bardzo surrealistyczny obraz. Artystka jest świadoma tego, że nikt inny na świecie nie jest w stanie osiągnąć takiego samego efektu, przez co jej prace są niepowtarzalne.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)