Nowy konkurs World Press Photo dla „kreatywnych dokumentalistów“

Mniej restrykcyjne zasady w WPP? Brzmi aż dziwnie, aczkolwiek prawdziwie. Temat żarliwych dyskusji na temat manipulacji w zdjęciach dokumentalnych towarzyszy temu konkursowi od lat. Nadchodząca edycja przyniesie wielkie zmiany.

© Sarker Protick

W 2015 roku wybuchł wielki skandal po rozdaniu nagród w konkursie World Press Photo, najbardziej prestiżowym współzawodnictwie fotograficznym w świecie dokumentalistyki. Fotograf Giovanni Troilo ustawił jedno ze zdjęć, w rezultacie czego została mu odebrana główna nagroda. Właśnie wtedy pojawił się temat manipulacji w fotografii dokumentalnej. W zeszłym roku, World Photo Organisation zaostrzyło warunki wgrywania zdjęć, które miały być poddawane każdorazowej weryfikacji prawdziwości, w związku z czym 20% finalistów zostało zdyskwalifikowanych.

Dla osób, które lubią kreować rzeczywistość, przy jednoczesnym opowiadaniu historii, powstanie nowy konkurs, przeznaczony dla „kreatywnych dokumentalistów”. Nie będzie w nim obowiązywała zasada etyki dziennikarskiej, więc wszystkie chwyty, łącznie z manipulacją cyfrową, będą dozwolone. Pierwsza edycja odbędzie się w październiku 2017 roku.

Ten konkurs będzie przeznaczony dla profesjonalnych fotoreporterów, którzy chcąc opowiedzieć historie ludzi, wydarzeń lub problemów, wykorzystując przy tym kreatywne techniki, obróbkę oraz prezentację zdjęć. Ten konkurs nie będzie miał zasad, określających sposób wykonania obrazu ani nie będzie w nim kategorii.

World Press Photo

W konkursie będą mogły brać udział pojedyncze zdjęcia lub cykle fotograficzne. Sędziowie będą wręczali nagrody za pracę na rzecz dokumentu społecznego, dokumentu osobistego, alternatywnego obrazowania, innowacyjnej prezentacji, za każdym razem szukając tego, co niespodziewane i nieoczywiste.

Jeszcze nie wiemy, jak będzie nazywał się nowy konkurs, ale podejrzewam, że nie znajdziemy tam słowa „press”. Sześćdziesięciolecie World Photo Organisation zapowiada się niesamowicie ciekawie. Skoro nawet ta organizacja uznała manipulację za formę opowiadania historii dziennikarskich, szykuje się naprawdę ogromny przełom w pojmowaniu tej sztuki.

Zasady gry zostały zmienione. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość. Z niecierpliwością czekamy na dalszy ciąg wydarzeń.

Zobacz również: Jak uzyskać efekt Tilt Shift w Gimpie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Remove.bg usunie bez problemu całe tło w Photoshopie Tyler Mitchell jest pierwszym czarnoskórym fotografem, który zrobił okładkę Vogue Warszawska Szkoła Fotografii zaprasza na spotkanie z Bogdanem Konopką Fotoreporter PAP w areszcie. Czy dziennikarz w pracy narusza mir domowy? Google chciał zapłacić 200 milionów za fotograficzną społecznościówkę Canon szykuje swoją odpowiedź na sukces Mikro Cztery Trzecie? Supercienkie kompakty Lumix DMC-XS1 i DMC-SZ9, Lumix FT5 do fotografii ekstremalnej PackshotOffice: skrzynka, która zrobi panoramiczne zdjęcie produktu Przetestuj Fuji X-T100 na Wyspach Zielonego Przylądka pod okiem Szymona Szcześniaka Fotofestiwal pokazuje zdjęcia. Jedenaście w jednym, czyli fotograficzne szaleństwo Szkoły Filmowej [cz. IV] Kiedy fotograf architektury bierze się za streeta. Świetny projekt "Balance" Szymon Brodziak, Helmut Newton i Frank Horvat na jednej wystawie

Popularne w tym tygodniu:

Fotografowie i dziennikarze atakowani przez policję w USA. Są poszkodowani Adobe Premiere Pro 14.2 zyskuje potężne wsparcie kart graficznych NVIDIA Zamieszki w USA przez śmierć George’a Floyda na zdjęciach Shutterstock zmienia sposób rozliczeń. Fotografowie są wściekli i robią petycję