Nowy konkurs World Press Photo dla „kreatywnych dokumentalistów“

Mniej restrykcyjne zasady w WPP? Brzmi aż dziwnie, aczkolwiek prawdziwie. Temat żarliwych dyskusji na temat manipulacji w zdjęciach dokumentalnych towarzyszy temu konkursowi od lat. Nadchodząca edycja przyniesie wielkie zmiany.

© Sarker Protick

W 2015 roku wybuchł wielki skandal po rozdaniu nagród w konkursie World Press Photo, najbardziej prestiżowym współzawodnictwie fotograficznym w świecie dokumentalistyki. Fotograf Giovanni Troilo ustawił jedno ze zdjęć, w rezultacie czego została mu odebrana główna nagroda. Właśnie wtedy pojawił się temat manipulacji w fotografii dokumentalnej. W zeszłym roku, World Photo Organisation zaostrzyło warunki wgrywania zdjęć, które miały być poddawane każdorazowej weryfikacji prawdziwości, w związku z czym 20% finalistów zostało zdyskwalifikowanych.

Dla osób, które lubią kreować rzeczywistość, przy jednoczesnym opowiadaniu historii, powstanie nowy konkurs, przeznaczony dla „kreatywnych dokumentalistów”. Nie będzie w nim obowiązywała zasada etyki dziennikarskiej, więc wszystkie chwyty, łącznie z manipulacją cyfrową, będą dozwolone. Pierwsza edycja odbędzie się w październiku 2017 roku.

Ten konkurs będzie przeznaczony dla profesjonalnych fotoreporterów, którzy chcąc opowiedzieć historie ludzi, wydarzeń lub problemów, wykorzystując przy tym kreatywne techniki, obróbkę oraz prezentację zdjęć. Ten konkurs nie będzie miał zasad, określających sposób wykonania obrazu ani nie będzie w nim kategorii.

World Press Photo

W konkursie będą mogły brać udział pojedyncze zdjęcia lub cykle fotograficzne. Sędziowie będą wręczali nagrody za pracę na rzecz dokumentu społecznego, dokumentu osobistego, alternatywnego obrazowania, innowacyjnej prezentacji, za każdym razem szukając tego, co niespodziewane i nieoczywiste.

Jeszcze nie wiemy, jak będzie nazywał się nowy konkurs, ale podejrzewam, że nie znajdziemy tam słowa „press”. Sześćdziesięciolecie World Photo Organisation zapowiada się niesamowicie ciekawie. Skoro nawet ta organizacja uznała manipulację za formę opowiadania historii dziennikarskich, szykuje się naprawdę ogromny przełom w pojmowaniu tej sztuki.

Zasady gry zostały zmienione. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość. Z niecierpliwością czekamy na dalszy ciąg wydarzeń.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Prosta i darmowa wtyczka do migracji z Aperture do Lightrooma Czy firma Nikon w końcu odpuści kamerki sportowe KeyMission? Canon EOS 1D-x Mark III może mieć stabilizację matrycy, wideo 6K oraz 2 sloty kart CFExpress Zdjęcie dnia. Powódź w indonezyjskim mieście Medan Fotograficzny przegląd sieci - linki dnia Fotografka prawie wpadła pod pociąg. Zaczepił o jej kurtkę Leica M7 Sebastiao Salgado na sprzedaż Nikon Coolpix S3000, S4000 i S8000 - smukłe i eleganckie kompakty Znamy polskie ceny: Canon EOS 5Ds i 5Ds R oraz pozostałe nowości Poważne zmiany w Getty Images. Agencja zakazuje odchudzania modelek na zdjęciach W Chinach zostali powołani specjalni pracownicy. Sprawdzają mieszkańców Olympus Pro Tour - bezpłatne warsztaty fotografii portretowej z Arcadiusem Mauritzem

Popularne w tym tygodniu:

Zdjęcie dnia: Wybuchy, które zapobiegają powodzi Czym jest dobry obiektyw w smartfonie?