World Press Photo zmienia zasady zgłaszania zdjęć oraz ich oceny

World Press Photo zmienia zasady zgłaszania zdjęć oraz ich oceny

World Press Photo zmienia zasady zgłaszania zdjęć oraz ich oceny
Źródło zdjęć: © World Press Photo of the Year 2012 © Paul Hansen, Sweden, Dagens Nyheter
Marcin Watemborski
26.11.2015 12:25, aktualizacja: 26.07.2022 19:25

Czy nowy kodeks etyczny i wysokie normy w sposobie zgłaszania zdjęć do przyszłorocznej edycji konkursu World Press Photo sprawią, że umilkną dyskusje na temat ingerencji w nagrodzone zdjęcia?

Organizatorzy prestiżowego konkursu fotografii prasowej World Press Photo, nauczeni doświadczeniami i kontrowersjami z poprzednich lat, wydali kodeks etyczny, który przewiduje nowe zasady zgłaszania fotografii biorących udział w konkursie. Mają one na celu zniwelowanie wątpliwości dotyczących prawdziwości wygrywających fotografii.

Nowa strategia najbardziej prestiżowego współzawodnictwa w świecie fotografii prasowej koncentruje się wokół realizacji dwóch głównych założeń.

W pierwszej kolejności najważniejsze jest upewnienie się, że konkurs, warsztaty oraz wystawy będą promowały fotografię w myśl etyki dziennikarskiej i uczciwości, a zgłaszane prace będą wynikiem świadomej pracy i uwieczniania scen, które wynikają z realnego stanu rzeczy, a nie z wyreżyserowanych zajść. Co za tym idzie - uczestnikowi nie wolno ingerować w realizm poprzez nakłanianie do odtworzenia wydarzeń, których nie udało mu się sfotografować.

Obowiązkiem osoby zgłaszającej zdjęcia jest również upewnienie się, że w obrazie nie zostały zastosowane zmiany mające wpływ na treść samego dzieła. Całość musi również zostać opatrzona dokumentacją przedstawiającą informacje na temat procesu realizacji materiału. Wprowadzono również obostrzenia dotyczące obróbki zdjęć. Mniej istotne zmiany dotyczą nazw kategorii publikowanych materiałów oraz wprowadzenia kategorii grupowej pod nazwą "Projekty długoterminowe".

Drugą poruszaną kwestią jest ocenianie prac przez jury - uczestnik będzie miał prawo do pełnego wglądu w proces selekcji zdjęć oraz będzie mógł zapoznać się procedurą oceniania i kwalifikacji zgłoszeń. Jeśli w zgłoszonym zdjęciu zostanie stwierdzona manipulacja, względem uczestnika zostanie uruchomiony proces weryfikacji pracy, który będzie trwał do 36 godzin - zakłada on m.in. kontakt z autorem w celu wyjaśnienia wątpliwości. Jeśli zostaną one potwierdzone uczestnik zostanie wykluczony z możliwości wzięcia udziału w konkursie na kolejne dwa lata.

Założenia zostały stworzone pod przewodnictwem Larsa Boeringa ze względu na doświadczenia płynące z poprzednich edycji konkursu. Przed ogłoszeniem nowej strategii została ona skonsultowana z 17 fotografami, edytorami oraz wydawcami z całego świata, w tym: Amsterdamu, Pekinu, Hamburga, Londynu, Nowego Jorku, Paryża czy Nairobii.

Przyjmowanie zgłoszeń do przyszłorocznej edycji World Press Photo rozpocznie się 2 grudnia 2015 roku i potrwa do 13 stycznia 2016. Więcej informacji dostępne jest pod adresem worldpressphoto.org.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)