World Press Photo 2011 - Polacy wśród nagrodzonych!
11.02.2011 13:13, aktual.: 01.08.2022 14:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Znamy wyniki 54. edycji konkursu World Press Photo. Główna nagroda przypadła Jodi Bieber z RPA za fotografię ukazującą młodą dziewczynę z Oruzgan, prowincji Aganistanu, której mąż uciął nos. Ta przejmująca fotografia już budzi wiele kontrowersji w Sieci, ale czy właśnie nie po to została wykonana? Dwie nagrody otrzymali Polacy - Filip Ćwik oraz tradycyjnie już Tomasz Gudzowaty.
Mistrzowskie zdjęcie z koszmarem w tle
Historia powstania zdjęcia, które otrzymało nagrodę World Press Photo of The Year, jest wstrząsająca. Jeśli macie słabe nerwy, to lepiej jej nie czytajcie.
Zwycięska fotografia przedstawia Bibi Aisha - 18-letnią dziewczynę, która uciekła od męża do rodziny ze względu na bardzo brutalne traktowanie. Spotkała ją za to sroga kara. Pewnej nocy Talibowie przyszli do domu Bibi, chcąc wymierzyć sprawiedliwość, jak twierdzili. Po odczytaniu werdyktu szwagier dziewczyny przytrzymał ją siłą, a mąż najpierw odciął jej uszy, a następnie nos. Bestialscy sprawcy pozostawili Bibi samą sobie. Na szczęście okaleczoną ofiarę uratowali pracownicy pomocy medycznej oraz amerykańscy żołnierze. Bohaterka zwycięskiej fotografii przeszła zabieg chirurgiczny, który pozwala jej teraz w miarę normalnie żyć. O ile to w ogóle możliwe w jej przypadku. Bibi mieszka na stałe w USA.
Fotografia, która trafiła na okładkę magazynu TIME w sierpniu 2010 r., jest niesamowita, przejmująca, szczególnie jeśli zna się jej historię. Z jednej strony zachwyca, z drugiej - przeraża, porusza. Można podziwiać mistrzostwo fotografii, ale za każdym razem, kiedy się na nią patrzy, po plecach przechodzi dreszcz. To zdjęcie, które zapadnie w pamięć na lata.
Przewodniczący jury WPP, David Burnett, tak skomentował fotografię:
Może stać się ona jednym z tych zdjęć - a powstaje może 10 takich w ciągu naszego życia - o których ktoś mówi: "Wiesz, to zdjęcie dziewczyny... ", i każdy wie, o które dokładnie chodzi.
Jodi Bieber to nie nowicjusz na World Press Photo. Autorka fotografii otrzymała do tej pory aż 8 nagród na WPP. To współzałożycielka agencji fotograficznej Noor. Więcej informacji o autorce możecie przeczytać na jej stronie.
Polacy nagrodzeni!
Na tegorocznej edycji konkursu mamy też dwa mocne polskie akcenty. Filip Ćwik z agencji Napo Images otrzymał III nagrodę w kategorii "Ludzie i wydarzenia" za czarno-biały fotoreportaż o polskiej żałobie narodowej po katastrofie w Smoleńsku. Zdjęcia powstały dla polskiej edycji magazynu Newsweek.
Na World Press Photo nie mogło też zabraknąć fotografii jednego z najlepszych polskich fotografów, Tomasza Gudzowatego, który otrzymał II miejsce w kategorii "Sport" za fotoreportaż o amatorskich wyścigach samochodowych w Meksyku. Dla Gudzowatego to już siódma nagroda WPP.
World Press Photo w liczbach
Nagrodzone fotografie zostaną pokazane na oficjalnej wystawie w Amsterdamie, którą będzie można zwiedzać w dniach 22 kwietnia - 19 czerwca. Później zwycięskie prace powędrują do 100 miast w 17 krajach na całym świecie. Jak co roku na tej liście zapewne nie zabraknie Polski.
Judy Bieber otrzyma statuetkę 7 maja 2011 r. na uroczystym wręczeniu nagród WPP. Na konto autorski wpłynie też 10 000 euro (ok. 40 000 zł). Fotografka otrzyma też lustrzankę cyfrową Canona wraz z zestawem obiektywów. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie World Press Photo.
PS. Jako miłośnik zdjęć sportowych od razu przejrzałem nagrodzone prace w tej kategorii. Niesamowite wrażenie robi zdjęcie Gustavo Cuevasa, któremu udało się uchwycić moment, w którym rozwścieczony byk przebija szczękę swojemu torreadorowi.