500px Business, czyli zdjęcia na żądanie. Nowa możliwość do zarabiania na fotografii

Za pomocą udostępnionej publicznie opcji Bussines w serwisie 500px, możecie zamówić sobie profesjonalne zdjęcia na życzenie z prawie każdego miejsca na świecie.

Serwis 500px jest jednym z wielu, na którym można umieszczać swoje zdjęcia, które następnie, opatrzone odpowiednią licencją, mogą zostać zakupione przez innych użytkowników. Serwis oferuje abonament oraz możliwość korzystania za darmo z ograniczeniem do 20 zdjęć tygodniowo. W tym miesiącu do dyspozycji wszystkich użytkowników została oddana nowa forma - 500px Business.

Usługa została wprowadzona we wrześniu 2015 roku, lecz tylko dla wybranego grona użytkowników. Teraz została udostępniona publicznie i jest czymś w rodzaju zdjęć na żądanie. Nie jest to nic odkrywczego — ostatnio pisaliśmy o serwisie Snappr, a np. w Australii istnieje portal GownTown, który oferuje wynajęcie profesjonalnego fotografa na uroczystość zakończenia szkoły.

Jak to działa w praktyce? Klient ma możliwość stworzenia formularza zlecenia, w którym określa wszystkie szczegóły pożądanych przez niego zdjęć, lokalizację, temat fotografii, przedział czasowy, kiedy zdjęcie ma być wykonane, deadline itd. Następnie zlecenie wysyłane jest do fotografów. Gdy zrealizują zlecenie, wgrywają swoje zdjęcia do serwisu, które, jeśli klient sobie tego życzy, mogą zostać sprzedane mu na wyłączność. Usługa ta ma zapewnić klientom pożądaną przez nich skalę przedsięwzięcia, jeśli np. zechcą mieć w jednym projekcie zdjęcia z Sydney i Los Angeles zrobione w tym samym przedziale czasu. Ponadto zdjęcia, które zyskują najwięcej ofert zakupu, pozostają w obiegu, natomiast mało popularne są w końcu usuwane.

Na papierze wszystko wygląda super, ale wątpię czy jest tak pięknie za każdym razem i że zawsze zdjęcia pasują do zlecenia. Bardzo dużą zaletą 500px jest wielkość społeczności portalu. Serwis podaje liczbę około 8 milinów fotografów rozsianych po cały świecie, co zapewnia dużą różnorodność prac. Niestety, usługa biznesowa przychodzi z konkretną ceną. Aby skorzystać ze zdjęć na żądanie w 500px Business, trzeba wyłożyć 3000 dolarów miesięcznie lub więcej, w zależności od skali projektu.

Zobacz również: Zadnia, których fotografowie nie znoszą

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy Ile megapikseli ma ludzkie oko? 48 obiektywów złączonych w jeden, czyli jak astronomowie szukają nowych galaktyk Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Te zdjęcia przypominają, dlaczego męska moda lat 70. powinna zostać zapomniana Oto animowana historia aparatów – od początku XX wieku do dziś Aparaty bez obiektywów - Hitachi już pracuje nad taką technologią AirSelfie to malutki, kieszonkowy dron, dzięki któremu poznacie nową perspektywę robienia selfie Czy zgadniecie, co to za rzeczy, po ich zdjęciach makro? Podstawy fotografii według marynarki wojennej USA z 1948 roku Nowy algorytm Adobe pozwoli podmienić niebo jednym kliknięciem Czy można wodą przeciąć aparat na pół? Zobaczcie sami Canon EOS 6D Mark II - wszystko, co do tej pory wiemy o nowej lustrzance Aplikacja Filmborn zamieni zdjęcia z iPhone'a na analogowe perełki Ten Husky utknął na palmie. Komiczne zdjęcie rozpoczęło photoshopową bitwę Steve Burton przywraca człowieczeństwo byłym członkom gangów, usuwając ich tatuaże Konsola Loupedeck pozwoli ci poczuć się jak fotograficzny DJ Właśnie ruszyła promocja "Zima z Tamronem" Było zdjęcie ziemniaka za milion euro, jest i ziemniaczany aparat Wspaniały bokeh i radziecki obiektyw za 40 dolarów – co tu może się nie udać? Złoty DJI Phantom 4 do kupienia za 20 tysięcy funtów Zdjęcie królika w okularach przeciwsłonecznych rozpoczęło photoshopową bitwę narodów Ta opaska makro na smartfona pozwoli Wam fotografować zawsze, kiedy będziecie chcieli Chronos 1.4C - ponad 21 tys. kl./s w kamerze za 2500 dolarów

Popularne w tym tygodniu:

Zrób zdjęcie, a aplikacja odnajdzie twojego sobowtóra wśród dzieł sztuki. Google zaskakuje! Flagowe modele zostały poddane próbie ulewnego deszczu. Wiemy, które wyszły z niej bez szwanku Zobacz, jak fotograf ustawia zdjęcie reporterskie. To się nie godzi! Para młoda z Hongkongu napisała 30-stronnicową opinię o zdjęciach. Widać, że znają się na rzeczy! Canon udostępnił obrobione zdjęcie wykonane aparatem Fujifilm. Co poszło nie tak? Skróty klawiszowe w Lightroomie, które ułatwią wam pracę Wielka 80-kilogramowa Leica trafiła na aukcję za 350 000 złotych. Jest idealna! Canon 1DX Mark II - co kryje w środku obudowa mocarza? Jak sprawdził się tani obiektyw Yongnuo z profesjonalną kamerą Red Dragon 5K Portrety w podczerwieni? Mathieu Stern pokazuje, z czym to się je! National Geographic istnieje już 130 lat! Zobacz jak zmieniały się jego okładki KODAKCoin - legendarna firma wchodzi na rynek z kryptowalutą dla fotografów