Dzięki re.photos złożysz zdjęcia typu "kiedyś i teraz"

Dzięki re.photos złożysz zdjęcia typu "kiedyś i teraz"
Marcin Watemborski

28.11.2017 08:59, aktual.: 26.07.2022 18:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Idea portalu re.photos jest bardzo prosta. Polega ona na koncepcji ponownego fotografowania tego samego miejsca, by pokazać jak się ono zmieniło na przestrzeni lat. Algorytm automatycznie pomoże wam wyrównać zdjęcia za pośrednictwem specjalnych markerów.

Re.photos jest nową stroną internetową, która pomoże stworzyć kolaże, pokazujące to samo miejsce kiedyś i dziś. ”Refotografowanie” polega na robieniu zdjęć tego samego miejsca, z tego samego punkt na przestrzeni lat. Takie działania ma za zadanie pokazać przemiany, jakie zachodzą. Niekiedy bywają one naprawdę drastyczne, zwłaszcza w przypadku wielkich miast.

Obraz

Za całym projketem stoi Oliver Vornberger – emerytowany profesor informatyki z Uniwersytetu w niemieckim Osnabrücku. Jego wizja pozwoliła stworzyć narzędzie do wgrywania starych i współczesnych zdjęć. Użytkownik ma możliwość dodania czterech kolorowych znaczników, by pomóc algorytmowi dopasować konkretne elementy. Po wszystkim zdjęcia zostaną połączone w jedno. Vornberger pracuje nad sposobem na usunięcie potrzeby nanoszenia znaczników przez użytkownika.

Obraz

Fotografowanie miejsc w taki sam sposób jest bardzo trudnym zadaniem, nie wspominając już o zrobieniu zdjęcia ludziom. Właśnie dlatego ekipa portalu pracuje obecnie nad aplikacją na smartfona, która pomoże znaleźć odpowiedni kąt do wykonania zdjęcia ”współczesnego”.

Obraz

Interesującą podpowiedzią przy takim projekcie jest wykorzystanie zdjęć na licencji Creative Commons lub tych, które przeszły do domeny publicznej. Tutaj z pomocą przychodzi Google i grafiki. Jeśli chcecie się podjąć realizacji takiego projektu – obmyślcie dobrze koncepcję i koniecznie sprawdźcie stronę re.photos.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)