Animator Simon Roberts stworzył Photography Mapped - interaktywne narzędzie do nauki fotografii

Nauka fotografii może sprawiać na początku trochę problemów. Jak wszystko - wymaga czasu i cierpliwość. Niestety sporo rzeczy trzeba jak najszybciej zapamiętać i zacząć stosować. Simon Roberts wymyślił Photography Mapped - narzędzie, które pomaga przebrnąć pierwsze kroki w szybki i zabawny sposób.

Projekt Photography Mapped ukształtował się w umyśle Simona Robertsa - londyńskiego animatora i projektanta, w 2012 roku po przeczytaniu wyników sondażu przeprowadzonego przez firmę Sony. Ankieta dotyczyła osób zajmujących się fotografią amatorsko, a pytania traktowały o powodach zakupu aparatu cyfrowego oraz o sposobie korzystania z niego. Uwagę Simona najbardziej przykuł fakt, że około 2/3 ankietowanych osób nigdy nie korzystało z innych ustawień niż automatyczne lub robi to rzadko.

Simon podszedł do problemu bardzo poważnie i zaczął rozkładać go na czynniki pierwsze. Zastanawiał się czy wpajania początkującym skomplikowanych narzędzi ma sens. Nie wszyscy rozumieją od razu, o co chodzi. Rozwiązanie, do którego dotarł Simon, to realizacja prostego narzędzia, ale uwzględniającego cały proces, zachodzący przy zmianie parametrów. Inspiracją dla niego stał się projekt Harry'ego Becka, który w latach 30 XX wieku stworzył uproszczoną wersję schematu linii londyńskiego metra.

Układ linii londyńskiego metra z 1908 roku (z lewej) i modyfikacja wprowadzona przez Harry'ego Becka w 1931 roku (z prawej)

Efektem pracy Simona jest narzędzie uruchamiane w przeglądarce. Zasada działania już na pierwszy rzut oka wygląda niezwykle prosto. Wita nas minimalistyczna grafika, przedstawiająca fotografowaną scenkę z helikopterem, aparat oraz końcowe zdjęcie. Poniżej tego diagramu widzimy suwaczki, które odpowiadają za najistotniejsze ustawienia. Mamy zatem: ilość światła, wartość przysłony, czas otwarcia migawki, czułość ISO oraz wartość ekspozycji.

Zmieniając zaledwie jedno ustawienie, od razu widać, że obsługa Photography Mapped jest dziecinnie prosta. Dostajemy możliwość ustawienia parametrów wedle uznania, a wszystkie zmiany zaprezentowane zostaną w postaci prostej animacji. Oprócz tego, znajdziemy informacje na temat zmiany głębi ostrości, intensywności szumów oraz rozmycia obiektów w ruchu. Po kliknięciu przycisku "TAKE PHOTO" otrzymujemy poglądowe zdjęcie sceny. Narzędzie pozwala przetestować w sumie 23 814 różnych ustawień, przy czym wiele "zdjęć" jest prześwietlonych lub niedoświetlonych.

Zobacz również: Jak korzystać z narzędzi korekcji obiektywu w Adobe Photoshop?

Największą zaletą Photography Mapped jest przyjazne dla oka i proste pokazanie procesu fotografowania. Narzędzie spełnia swoją funkcję w 100 procentach i może okazać się bardzo pomocne dla osób, które chcą zacząć przygodę z fotografią. Dodatkowo Simon oferuje papierową wersję Photography Mapped do zakupienia, jako uzupełnienie wiedzy. Możemy zamówić ręcznie wykonaną planszę w cenie około 39 funtów lub wydrukowaną maszynowo za 21 funtów.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Nieznane zdjęcia znanych ludzi pokazują ich w zupełnie innym świetle Niesamowite zdjęcie "białej tęczy” Melvina Nicholsona hitem Internetu Ile megapikseli ma ludzkie oko? Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy 48 obiektywów złączonych w jeden, czyli jak astronomowie szukają nowych galaktyk Poznajcie historię "Śniadania na szczycie drapacza chmur" - jednego z najbardziej znanych zdjęć na świecie Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Te zdjęcia przypominają, dlaczego męska moda lat 70. powinna zostać zapomniana Interesujący patent Canona. Po co mu zakrzywiona matryca? Oto jak rosyjska ciężarówka zyskała nowe życie dzięki fotografii Najsłynniejsze zdjęcie Muhammada Alego trafiło na aukcję PogoCam to najmniejsza na świecie kamerka przeczepiana do okularów Oto jak Jason Bell wykorzystuje Phase One XF 100MP w sesji dla brytyjskiego Vogue Profesjonalne nagrywanie w zwolnionym tempie trafi pod strzechy dzięki kamerce Chronos 1.4 Zbieranie 10 tys. plastikowych butelek, czyli nietypowa sejsa Benjamina Von Wonga Paski do aparatów firmy Stroppa to stylowe akcesorium dla wymagających Żabka, która wygląda jak Księżniczka Leia, rozpoczęła przezabawną phototoshopową bitwę Parka odtwarza sceny ze znanych filmów… ze swoimi kotami Najstarszy aparat dalmierzowy Nikon One sprzedany za 380 tysięcy euro Fotografowanie rowerzysty z błyskiem na... dronie Sir Elton John jest posiadaczem najwspanialszej prywatnej kolekcji fotografii na świecie 500px Business, czyli zdjęcia na żądanie. Nowa możliwość do zarabiania na fotografii Fotograf przygotował się do wykonania zdjęcia Superksiężyca aż 4 lata. Teraz fotografią zainteresowała się NASA Oto animowana historia aparatów – od początku XX wieku do dziś

Popularne w tym tygodniu:

Maciej Rafalski odtworzył zdjęcie pary młodej, która spotkała się podczas… pierwszej komunii Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca wygląda jak żywcem wyjęta z ”Gwiezdnych Wojen” Canon ma pendrive’a dla wszystkich miłośników fotografii tradycyjnej. Jest śliczny! Tego jeszcze nie było! “New York Layer-Lapse” zachwyca techniką wykonania Nowa chińska biblioteka jest rajem dla miłośników minimalizmu i geometrii w fotografii f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu Ci ludzie nie istnieją - zdjęcia to zasługa sztucznej inteligencji Ósmy przelot sondy Juno nad Jowiszem zaowocował genialnym zdjęciem Bokeh Market to narzędzie do sprawdzenia wartości używanego sprzętu. Zobacz, zanim sprzedasz aparat 10 nieprzerobionych Nikonów D5 wylądowało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Illuminati to mobilny światłomierz i kolorymetr z XXI wieku Rezivot Instant Film Processor – fotografuj instaxami na średnim formacie