Burzowy Jowisz. Niezwykłe zdjęcie z Teleskopu Hubble'a
KAROLINA MODZELEWSKA • 6 miesięcy temuKosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał niezwykle precyzyjne zdjęcie, które przedstawia burzową stronę Jowisza. Fotografia zwraca uwagę na stale zmieniającą się i nieprzewidywalną pogodę na jednej z większych planet naszego Układu Słonecznego.
Burzowe chmury, które pojawiły się na północnej półkuli Jowisza, mogą wskazywać na formowanie się nowych, wirujących burz. Z kolei na południu można zauważyć Wielką Czerwoną Plamę, a po lewej stronie lodowy księżyc Europa, będący jednym z celów poszukiwania pozaziemskiego życia.
Jowisz w obiektywie NASA
Wielka Czerwona Plama to jedna z najsłynniejszych burz na Jowiszu, która można zaobserwować na zdjęciu. Zdaniem ekspertów ta ogromna burza istnieje od co najmniej 350 lat i obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Wydaje się, że w ciągu ostatnich dziesięcioleci Wielka Czerwona Plama skurczyła się, co pozostaje zagadką dla astronomów. Obecnie ma średnicę 15 800 km. Jest to znacznie mniej niż w 2017 roku, kiedy wynosiła ona 16 350 km, ale wciąż więcej niż średnica Ziemi o wielkości 12 742 km. Ostatnio kurczenie się Wielkiej Czerwonej Plamy zwolniło, ale nie zostało całkowicie zatrzymane.
Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30
Zmienna atmosfera Jowisza
Tuż pod Wielką Czerwoną Plamą znajduje się burza zwana Oval BA. Jest znacznie młodsza, ponieważ powstała pod koniec lat 90., formując się z trzech mniejszych burz, które szalały na Jowiszu od 60-lat.
Zdjęcie jest nie lada gratką dla planetologów, bo jego szczegółowość pozwala na dokładną analizę tego, co dzieje się na Jowiszu. Daje więc szansę na lepsze zrozumienie dzikiej i nieprzewidywalnej atmosfery planety.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze