Burze na Jowiszu i pomarańczowa poświata planety na nowych zdjęciach

Burze na Jowiszu i pomarańczowa poświata planety na nowych zdjęciach
Źródło zdjęć: © © Gemini Observatory / [Twitter](https://twitter.com/GeminiObs)
Marcin Watemborski

13.05.2020 11:47, aktual.: 26.07.2022 14:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowe zdjęcia dostarczone przez International Gemini Observatory pokazują burze w sercu Jowisza. Widać też charakterystyczną pomarańczową poświatę, która jest czymś absolutnie nowym w obrazie.

Dzięki działaniom sondy Juno, Kosmicznego Teleskopu Hubble’a oraz Gemini Observatory na Hawajach, udało się wykonać nowe zachwycające zdjęcia Jowisza. Ta planeta cały czas zadziwia naukowców, a najnowsze obrazy tym bardziej – zobaczycie tu burzę oraz poświatę wokół niej.

Nowe dane pokazują, że w atmosferze Jowisza cały czas są liczne wyładowania. Według naukowców chmury, które widzicie, mają około 65 kilometrów wysokości, czyli nawet 5 razy więcej niż te ziemskie. Pioruny z Jowisza są w stanie dostarczyć trzykrotność energii, którą znaleźlibyśmy w najsilniejszych wyładowaniach na Ziemi. To ogromna moc!

Zdjęcia udało się zrobić dzięki połączeniu technologii wykorzystywanej przez 3 różne aparaty. Każdy z nich jest w stanie zarejestrować różne długości fal, dzięki czemu dane są bardziej szczegółowe. Zadaniem sondy Juno było zapisanie fal radiowych pochodzących z piorunów, teleskop Hubble’a rejestrował światło widzialne i ultrafioletowe, natomiast obserwatorium z Hawajów zajęło się skanowaniem temperatury w podczerwieni.

Połączenie wszystkich trzech technologii obrazowania pozwoliło stworzyć zdjęcia, jakich jeszcze wcześniej nie widział nikt.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)