NASA: Teleskop Hubble’a zarejestrował cudowne zdjęcie Jowisza

Agencje kosmiczne NASA i ESA stale wzbogacają się o nowe zdjęcia planet naszego układu, dzięki obserwacjom Teleskopu Hubble’a. Najnowsze zdjęcie Jowisza pokazuje go w przepięknych kolorach oraz doskonale zaznacza Wielką Czerwoną Plamę, czyli cyklon wielkości Ziemi, grasujący w atmosferze planety.

NASA: Teleskop Hubble’a zarejestrował cudowne zdjęcie Jowisza
Źródło zdjęć: © © NASA / ESA / [www.nasa.gov](https://www.nasa.gov/feature/goddard/2019/hubblenewportraitofjupiter/)
Marcin Watemborski

Zdjęcie Jowisza, które widzicie jest niezwykle interesujące, głównie ze względu na kolory chmur, kierujące się w stronę Wielkiej Czerwonej Plamy. Ten twór w atmosferze planety ma średnicę bliską średnicy Ziemi i wiruje między dwoma pasami chmur, co doskonale widać na obrazie.

Wielka Czerwona Plama jest na powierzchni Jowisza od około 150 lat, a jej zagadka wciąż pozostaje nierozwiązana. Co ciekawe – inne formacje burzowe są białe lub lekko brązowe i istnieją od kilku godzin do kilkuset lat. Dwa małe antycyklony o kolorze białym to mniejsze wersje WCP.

Zooming Into the Great Red Spot of Jupiter

Wracając do pasm chmur, między którymi znajduje się ogromny antycyklon – poruszają się one w przeciwnych kierunkach na różnych szerokościach geograficznych. Różnice wywołane są grubością oraz wysokością chmur lotnego amoniaku. Stężenia tego związku chemicznego utrzymują się przez prędkość wiatru, która osiąga nawet do 650 km/h.

Dzięki programowi OPAL, Teleskop Hubble’a może koncentrować się na obserwacji planet zewnętrznych, co umożliwia dostęp do nowych map oraz danych, dzięki którym możemy zrozumieć działania i zmiany atmosfery Ziemi oraz innych planet Układu Słonecznego.

Więcej informacji znajdziecie na stronie NASA.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)