NASA pokazała nowe zdjęcie z Teleskopu Hubble'a. To "kosmiczny wodospad"

NASA pokazała nowe zdjęcie z Teleskopu Hubble'a. To "kosmiczny wodospad"

NASA pokazała nowe zdjęcie z Teleskopu Hubble'a. To "kosmiczny wodospad"
Źródło zdjęć: © ESA/Hubble & NASA, SDSS, J. Dalcanton; Acknowledgment: Judy Schmidt (Geckzilla)
Oskar Ziomek
28.10.2020 19:31, aktualizacja: 26.07.2022 14:41

Kosmiczny Teleskop Hubble'a ponownie zachwyca. NASA pokazała kilka dni temu kolejne zdjęcie z kosmosu, na którym tym razem widać specyficzne ułożenie galaktyk NGC 2799 i NGC 2798, mogące przypominać wodospad; "kosmiczny wodospad".

Kolejna gratka dla wielbicieli kosmosu ma swoje źródło na stronach NASA. Pod koniec ubiegłego tygodnia agencja kosmiczna opublikowała na swoich serwerach nowe zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Widać na nim dwie galaktyki: NGC 2799 i NGC 2798, które dzięki specyficznemu ułożeniu mogą przypominać niemal ziemski krajobraz. NASA sama opisała, że na zdjęciu widać "kosmiczny wodospad".

Obserwatorowi może się wydawać, że galaktyka NGC 2798 (na zdjęciu po prawej stronie), wciąga galaktykę NGC 2799. Co ciekawe, w przyszłości taka interakcja obydwu galaktyk może doprowadzić do utworzenia nowej formacji gwiezdnej, co może trwać setki milionów, bądź nawet ponad miliard lat.

Jak zwraca uwagę NASA, choć mogłoby się wydawać, że połączenie dwóch galaktyk może mieć katastrofalne skutki dla tworzących je układów gwiezdnych, w praktyce problem jest niewielki. Odległości między gwiazdami są bowiem tak duże, że ryzyko ich zderzenia jest minimalne.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a został wyniesiony na orbitę w 1990 roku. Waży niecałe 11 ton i ma długość ponad 13 metrów. Od lat ma kluczowe znaczenie dla astronomii i regularnie dostarcza zapierające dech w piersiach zdjęcia.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)