Zdjęcie dnia. Jowisz na niezwykłym zbliżeniu

Ostatni przelot sondy Juno przyniósł jedne z najpiękniejszych zdjęć Jowisza, jakie do tej pory udało się zrobić. Widok północnego regionu Jowisza został zarejestrowany przez Juno 16 września, ale dopiero teraz możemy zobaczyć zdjęcia w wysokiej rozdzielczości.

Zdjęcie dnia. Jowisz na niezwykłym zbliżeniu
Źródło zdjęć: © fot. NASA/JPLCaltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill
Klaudia Stawska

Jowisz to najmasywniejsza planeta w Układzie Słonecznym - dwukrotnie większa niż wszystkie inne planety razem wzięte. Jest również pierwszą planetą, która ukształtowała się wokół naszego Słońca i prawdopodobnie dzięki jego potężnej grawitacji Układ Słoneczny wygląda dziś tak, jakim go znamy.

Ten Gazowy Gigant od lat fascynuje astronomów, a Juno krąży wokół planety od 2016 roku, po prawie 5 latach podróży w jej kierunku. Jest to druga misja realizowana w ramach programu New Frontiers i przez lata dostarczyła naukowcom ogromnej ilości informacji na temat Jowisza i jego księżyców.

W czasie najbliższego podejścia Juno mija Jowisza na wysokości 4200 km, by następnie odsunąć się na ponad 8 mln km. Orbita Juno została zaprojektowana tak, aby sonda poruszała się po słabszych obszarach niewiarygodnie silnego pola magnetycznego Jowisza.

Jowisz na najnowszych zdjęciach Juno

To właśnie w czasie 29 bliskiego podejścia Juno do Jowisza udało się sondzie uchwycić niezwykłe obrazy. Fotografie zostały opublikowane przez specjalistę NASA ds. danych planetarnych i klimatycznych oraz artystę zajmującego się wizualizacją danych naukowych - Kevina Gilla. Przetworzone zdjęcia pokazują z niesamowitą szczegółowością północny region Jowisza. Na poniższej fotografii możecie zobaczyć ten sam obszar w jeszcze większym zbliżeniu.

Obraz
© NASA/JPLCaltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill

Kevin Gill prezentuje swoje prace w serwisie Flickr oraz na Twitterze. Poza obrazami z misji Juno znajdziemy tam także zdjęcia Saturna i jego księżyców z misji Cassini czy Marsa uchwyconego przez kamerę HiRISE.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)