Zdjęcie dnia. Blisko 100-letnia lokomotywa wciąż jeździ po Szkocji

Zdjęcie dnia. Blisko 100‑letnia lokomotywa wciąż jeździ po Szkocji

Zdjęcie dnia.  Blisko 100-letnia lokomotywa wciąż jeździ po Szkocji
Źródło zdjęć: © Jeff J Mitchell/Getty Images
Adam Gaafar
04.07.2021 17:20, aktualizacja: 26.07.2022 14:25

Latający Szkot (Flying Scotsman) – popularny pociąg parowy z 1923 roku – znów przyciągnął tłumy. Pod koniec czerwca pojazd przejechał przez hrabstwo Durham i dwa razy przez North Yorkshire, wzbudzając duże zainteresowanie miłośników kolei. Nie zabrakło również entuzjastów fotografii, którzy z różnym skutkiem próbowali uwiecznić legendarną lokomotywę na zdjęciach.

Powyższa fotografia została wykonana przez Jeffa Mitchella podczas przejazdu lokomotywy przez most kolejowy Forth Bridge. W czwartek 25 czerwca pociąg zmierzający do Edynburga minął angielskie miasta Thirsk, Northallerton i Darlington. 98-letni pojazd jest obecnie jedną z największych atrakcji turystycznych w Wielkiej Brytanii.

Latający Szkot został zbudowany w 1923 roku w Doncaster. Lokomotywa o numerze 4472, a następnie BR 60103, zawdzięcza swoją nazwę wprowadzonym w 1862 roku codziennym kursom ekspresowym pomiędzy Londynem i Edynburgiem.

Maszyna zasłynęła ustanowieniem dwóch rekordów. Był to oficjalnie pierwszy pociąg parowy, który osiągnął prędkość ponad 160 km/h. 8 sierpnia 1989 roku Latający Szkot zawitał w Australii, gdzie przejechał bez zatrzymania 679 km.

W 2004 roku legendarna maszyna została zakupiona przez Narodowe Muzeum Kolejnictwa z Yorku. Dwa lata później rozpoczęto trwający dziesięć lat remont pojazdu, który kosztował 4,2 mln funtów. Obecnie pociąg ma status skarbu narodowego i jest najstarszą działającą lokomotywą linii głównej.

Chociaż większość miłośników Latającego Szkota zachowuje się odpowiednio, co jakiś czas odnotowywane są incydenty z udziałem osób, które ryzykują życiem i zdrowiem, aby wykonać jak najlepsze zdjęcia lokomotywy. Entuzjaści wchodzą w tym celu na pobocza torów, powodując nieraz poważne opóźnienia w kursowaniu pociągów. W ostatnim czasie zarejestrowano 179 takich przypadków.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)