Zdjęcie dnia. Cypel Rewski pokryty lodem

Zdjęcie dnia. Cypel Rewski pokryty lodem

Cypel Rewski skuty lodem.
Cypel Rewski skuty lodem.
Źródło zdjęć: © Łukasz Dejnarowicz/Forum
Karolina Modzelewska
15.02.2021 15:34, aktualizacja: 26.07.2022 14:32

Zima nadal nie odpuszcza. Oprócz śniegu i niskich temperatur funduje nam również niezwykłe zjawiska i malownicze krajobrazy. W miniony weekend można je było podziwiać m.in. w okolicach Rewy, gdzie tzw. Cypel Rewski pokrył się lodem.

Cypel Rewski to wąski (ma od kilku do kilkunastu metrów szerokości) i piaszczysty półwysep wcinający się w wody Zatoki Puckiej, który powstał za sprawą prądów morskich Zatoki Gdańskiej. Znajduje się w pobliżu miejscowości Rewa. W czasie odpływów jego długość sięga nawet kilometra długości. Co jakiś czas wyłaniają się tutaj obszary mielizny, tworząc niewielkich rozmiarów wysepki.

Niezwykły cypel

Gdyby nie fakt, że cieśnina została sztucznie przekopana ze względu na kursujące tutaj kutry rybackie, cypel pozwalałby przejść pieszo aż do Kuźnicy na Helu. Warto jednak podkreślić, że jeden z odcinków trasy należałoby pokonać przy zanurzeniu w wodzie.

Takie wyzwanie raz do roku podejmują uczestnicy tzw. Marszu Śledzia. Wydarzenie zostało zainicjowane w 2002 roku przez Radosława Tyślewicza. W marszu uczestniczą głównie nurkowie oraz ratownicy, którzy pokonują trasę wynoszącą około 10 kilometrów z Kuźnicy do Rewy. Jej część, blisko 900 metrów trzeba pokonać wpław. Inicjatywa ciesząca się dużym zainteresowaniem ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność przywrócenia obszarów bezpiecznych dla turystyki i rekreacji, a także przypomnienie zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Malownicze, zimowe krajobrazy

W weekend temperatura w okolicach Rewy spadła poniżej -4 stopni Celsjusza. To w połączeniu z wcześniejszymi, mroźnymi dniami wystarczyło, aby Cypel Rewski skuł się lodem, tworząc niezwykle malowniczy krajobraz, co widać na zdjęciu. Z jednej strony można zaobserwować wody Zatoki Gdańskiej, a z drugiej pokrytą lodem piaszczystą plażę.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)