Zdjęcie dnia. Kraków widziany z lotu ptaka

Kościół Mariacki i Sukiennice o świcie.
Kościół Mariacki i Sukiennice o świcie.
Źródło zdjęć: © Robert Neumann/Forum
Karolina Modzelewska

21.08.2020 13:50, aktual.: 26.07.2022 14:47

Klimatyczne zdjęcie przedstawia Kościół Mariacki widziany zza rzeźb na Sukiennicach. Jest to jeden z największych i najważniejszych kościołów Krakowa i jednocześnie rozpoznawalny symbol miasta. Wyjątkowego uroku fotografii nadają promienie wschodzącego słońca.

Zdjęcie autorstwa Roberta Neumana przedstawia Kraków z niespotykanej perspektywy. Fotograf uchwycił Kościół Mariacki o wschodzie słońca, widziany zza rzeźb znajdujących się na Sukiennicach.

Zabytkowa świątynia w Krakowie

Kościół Mariacki, nazywany również bazyliką Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny lub bazyliką Mariacką to jeden z najbardziej znanych zabytków w Krakowie, ale i Polsce. Powstawał w XIV i XV wieku jako kościół gotycki.

Trudno jednoznacznie określić datę rozpoczęcia prac nad świątynią. Według relacji Jana Długosza w 1222 roku biskup Iwo Odrowąż sprowadził do Krakowa zakon Dominikanów i skierował ich do kościoła pod wezwaniem Trójcy Świętej. Zdecydował również o przeniesieniu parafii miejskiej do Kościoła Mariackiego. Wszystko wskazuje więc na to, że świątynia istniała już w XIII wieku.

Dzieło Wita Stwosza

W kościele znajduje się imponujący ołtarz, który jest dziełem wybitnego rzeźbiarza – Wita Stwosza. Artysta pracował nad nim aż dwanaście lat. Swoje arcydzieło ukończył dopiero w 1489 roku. Cenny ołtarz został skradziony podczas II wojny światowej i wywieziony przez Niemców do Norymbergii. Do Polski wrócił dopiero w 1946 roku, a do Kościoła Mariackiego trafił dopiero w 1957 roku.

Na zdjęciu oprócz Kościoła Mariackiego można podziwiać również Sukiennice, czyli zabytkową budowlę zlokalizowaną w centralnej części krakowskiego Rynku Głównego. Budynek jest bogato zdobiony licznymi rzeźbami, jednak największą uwagę przyciągają maszkarony projektu Santi Gucciego.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)