Zdjęcie dnia. Starship SN9 eksplodował po locie testowym

Eksplozja rakiety Elona Muska
Eksplozja rakiety Elona Muska
Źródło zdjęć: © Agencja Forum/GENE BLEVINS/Reuters
Karolina Modzelewska

03.02.2021 14:08, aktual.: 26.07.2022 14:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prototyp rakiety Starship wyprodukowany przez firmę SpaceX zamienił się w efektowną kulę ognia chwilę po tym, jak uderzył o ziemię.

We wtorek 2 lutego około godziny 21:00 czasu polskiego w ośrodku testowym Boca Chica w Teksasie odbył się test Starship SN9. Prototyp rakiety bez problemu wzbił się w powietrze i dotarł na docelową wysokość 10 kilometrów. Trudności pojawiły się podczas podejścia do lądowania.

Starship SN9 eksplodował

Starship SN9 nie utrzymał pionu pomimo uruchomionych silników. Przechylona rakieta z impetem uderzyła o ziemię, co doprowadziło do eksplozji i jej zniszczenia. Upadła niedaleko SN10, kolejnego prototypu, który znajdowała się na platformie startowej. Lot oraz upadek Starship SN9 można zobaczyć na nagraniu opublikowanym przez SpaceX.

Starship | SN9 | High-Altitude Flight Test

Wtorkowy lot odbył się z lekkim opóźnieniem. Wstępnie SpaceX zaplanowało go na 28 stycznia. Problemy z licencją od Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA) uniemożliwiły jednak jego realizację. Elon Musk otrzymał w końcu zgodę na start Starship SN9, ale nie wszystko odbyło się pomyślnie.

Miliarder planuje, że Starship będzie już niedługo latał na Marsa. Pierwsza bezzałogowa misja ma odbyć się w 2024 roku. Z kolei pierwsze misje załogowe są planowane na 2026 rok. Zanim jednak się odbędą, Elon Musk musi popracować nad bezpieczeństwem startów i lądowania rakiety.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)