WD My Cloud 2TB - domowa chmura okiem fotografa [test]

Fotogrfując na co dzień w formacie RAW, nasze dyski twarde zapełniają się w okamgnieniu. Ostatnio kupiłem tytułowy dysk będący jednocześnie domową chmurą. Jakie są moje wrażenia po kilku tygodniach jego użytkowania?

Ten artykuł ma 4 strony:


Jestem komputerowym laikiem - to, co kupuję ma działać po przejściu przez prosty kreator. Nie znam się na komendach, terminalach itp. Co więcej, wcale nie chcę się na tym znać, bo uważam że na świecie jest mnóstwo ciekawszych rzeczy, a czas przeznaczony na zaawansowane konfigurowanie zdecydowanie wolę spędzić z aparatem albo z książką.

Prócz dodatkowego miejsca na dysku, potrzebowałem również możliwości szybkiego udostępniania plików moim klientom. Pracuję głównie z klientami z Warszawy, a pliki, które im wysyłam nierzadko mają kilka gigabajtów. Przy obecnej prędkości internetu pobranie kilkuset megabajtów czy nawet kilku gigabajtów nie jest problemem, ale mając niesymetryczne łącze, wysłanie do zewnętrznej chmury takiej ilości danych trwa już dość długo.

Do tej pory korzystałem z serwisów takich jak dropbox, copy i creative cloud. Pierwszy z nich działał najszybciej, ale darmowa pojemność skończyła się po załadowaniu kilku plików. Kolejne dwa serwisy działają znacznie wolnej, a chmura od Adobe często buntowała się komunikując, że plików nie da się zsynchronizować. W miarę większej ilości zleceń i niemal codziennego wysyłania przynajmniej kilkuset megabajtów, postanowiłem uruchomić własną chmurę, dzięki której będę w stanie kopiować pliki na dysk, a następnie klient będzie pobierał je bezpośrednio z mojego domu. Wyklucza to przede wszystkim najwęższe gardło, czyli wysyłkę plików do zewnętrznej chmury.

Wybór padł na rozwiązanie WD My Cloud o pojemności 2TB. Przyjrzyjmy się bliżej temu urządzeniu.

Budowa i jakość wykonania

WD My Cloud wykonany jest z niezłej jakości białego plastiku. Krawędzie obudowy z wyłączeniem frontu pokryte są otworami wentylacyjnymi. Dysk nie ma aktywnego chłodzenia w postaci wentylatorów, więc planując miejsce dla niego nie należy chować go do zamkniętej szafki. U mnie znalazł się obok głośnika w meblach pod telewizorem. Ciężko odmówić mu urody. Z pewnością nie szpeci wystroju wnętrza, choć szkoda że WD nie daje wyboru wariantu kolorystycznego. Nie mówię tu o 50 kolorach, a o przynajmniej dwóch. Czarna wersja zdecydowanie mniej rzucałaby się w oczy stojąc na ciemnych meblach. Tak, czy inaczej dysk na pewno nie oszpeci naszego wnętrza.

Z tyłu obudowy znajdziemy złącze Ethernet, USB, zasilania oraz Keningston. Nie znajdziemy za to fizycznego włącznika, co dość mocno dziwi. Dysk możemy wyłączyć z poziomu komputera. Dużym plusem jest to, że jest niemal bezgłośny.

Zobacz również: Wideotest Canon Powershot G15

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Zobacz więcej artykułów z serii: Testy akcesoriów

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Testy:

Sony A7S - zdjęcia testowe do ISO 409 600 Sony RX100 III - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe Nikon 1 V3 - bezlusterkowy karabin maszynowy [test] Sony A77 II – nowoczesny aparat w klasycznej obudowie i ze starymi błędami [test] Adobe Photoshop Mix - recenzja aplikacji Panasonic Lumix GH4 - zawodowy aparat bez lustra, ale z filmami 4K [test] Canon G1X Mark II - aparat pełen sprzeczności [test] Sony A6000 - solidny bezlusterkowiec w rozsądnej cenie [test] Nikon D3300 - test popularnej amatorskiej lustrzanki z Wi-Fi i GPS [wideo] Sony A77 II - przykładowe zdjęcia testowe Sony A77 II - pierwsze wrażenia Leica T – pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe Phottix Mitros+ - błyskający kombajn w rozsądnej cenie Canon EOS 1200D - budżetowa lustrzanka dla niewymagających [test] Wyzwalacze radiowe Phottix Odin - i czas synchronizacji przestaje mieć znaczenie [test] Uliczny test aparatu Sony RX1 Samsung NX30 - solidny, wygodny, ale nie bez wad [test] Poznaj Sony! Subiektywny test bezlusterkowca A7R „Efekty uboczne” obecności człowieka w naturze w pięknym albumie Kacpra Kowalskiego Panasonic Lumix GH4 - pierwsze wrażenia i ceny [aktualizacja] Olympus OM-D E-M10 - dopracowany, rozsądny i piękny [test] Nikon ED Nikkor AF-S 35 mm f/1,8G - zdjęcia testowe Olympus Stylus 1 na nartach - subiektywny test Fujifilm X-T1 – wyrachowany profesjonalista bez lustra [test]

Popularne w tym tygodniu:

Fujifilm X-E3 - nasze pierwsze zdjęcia przykładowe Feiyu Tech A2000 - wideotest nowego gimbala z dalekiego wschodu