WD My Cloud EX2100 8 TB - domowa chmura dla wymagających fotografów [test]

„Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej" - mówi stare powiedzenie. Sprawdzamy czy to samo tyczy się miejsca do przechowywania zdjęć. Czy domowy dysk sieciowy WD My Cloud EX2100 o pojemności 8 TB może zastąpić profesjonalne chmury danych, takie jak Dropbox i pełnić rolę sieciowego magazynu danych aktywnego fotografa?

Dysk sieciowy NAS WD My Cloud EX2100 połączony przez USB z tradycyjnym dyskiem zewnętrznym WD My Book.
Dysk sieciowy NAS WD My Cloud EX2100 połączony przez USB z tradycyjnym dyskiem zewnętrznym WD My Book.
Źródło zdjęć: © © KB
Krzysztof Basel

Specyfikacja

WD My Cloud EX2100 to zaprezentowane w marcu dwudyskowe urządzenie NAS. To skonfigurowany, gotowy do użycia sieciowy dysk RAID skierowany do małych firm czy osób prywatnych z branży kreatywnych, takich jak fotografowie czy graficy. To po prostu osobista chmura z możliwością tworzenia kopii zapasowych. Prywatny magazyn danych z dostępem przez Sieć – nie tylko z komputera, ale dzięki aplikacjom, także ze smartfona czy tabletu. Jak widać jest to także interesująca alternatywa dla serwisów, takich jak Dropbox, Google Drive czy OneDrive, które oferują stosunkowo niewielką wirtualną przestrzeń dyskową za darmo lub sporo większą, ale za stałą miesięczną lub roczną opłatą.

Obraz
© © KB

Na przestrzeni lat firma Western Digital stopniowo rozwija swoją ofertę dysków sieciowych. Na Fotoblogii już kiedyś sprawdzaliśmy ich produkt. Kuba testował prosty WD My Cloud o pojemności 2 TB. Teraz do redakcji trafiło o wiele potężniejsze i nowsze urządzenie, z dwoma dyskami WD Red o pojemności 4 TB ustawionymi fabrycznie jako RAID 1. Jego sklepowa cena w chwili pisania tego tekstu to ok. 2600 zł. WD My Cloud EX2100 to produkt z samej góry półki dla użytkowników domowych lub małych biznesów. W tej serii możecie jeszcze kupić wersję o pojemności 4 i 12 TB oraz model EX4100 z czteroma dyskami, a także samą obudową bez dysków. Później są już produkty profesjonalne z wyższymi parametrami i o wiele wyższymi cenami.

Dwie podstawowe cechy WD My Cloud EX2100 to proste ustawiania i łatwa obsługa. Dysk po wyjęciu z pudełka jest skonfigurowany do pracy jako RAID 1, czyli dane z pierwszego dysku są automatycznie kopiowane na drugi. Urządzenie ma też swój własny, prosty w obsłudze system, któremu wystarczy poświęcić kilkanaście minut na początku, aby z niego później korzystać. Krótko mówiąc, jest to NAS dla początkujących, ale ze stosunkowo dużymi wymaganiami i potrzebami.

Budowa i jakość wykonania

Dysk sieciowy WD My Cloud EX2100 wygląda raczej jak mały serwer i daleko mu do pięknego wzornictwa stosowanego w dyskach z serii WD My Book czy nawet mniejszych dysków sieciowych WD My Cloud. Testowane urządzenie to już poważny sprzęt i tu liczy się przede wszystkim użyteczność i wysokie parametry.

Czarna obudowa jest w większości wykonana z metalu, jedynie przednia ścianka jest plastikowa. Całość sprawia wrażenie solidnie wykonanego produktu – ścianki nie trzeszczą, są dobrze spasowane, matowe.

Obraz
© © KB

Urządzenie jest wyposażone w szereg gniazd i złączy. Z przodu ulokowano pojedyncze gniazdo USB 3.0 z dedykowanym przyciskiem. Po włożeniu np. pendrive’a i wciśnięciu klawisza uruchomi się automatyczny proces zgrywania plików, np. zdjęć czy filmów. Drugi port USB 3.0 znajduje się z tyłu i można do niego podpiąć np. drugi dysk. Testując EX2100 w domu podpiąłem prywatny dysk WD My Book, rozszerzając chmurę o dodatkowe 2 TB. Dzięki temu także mogłem w prosty sposób zgrać materiały ze starego dysku na nowy NAS. Tuż obok USB z tyłu urządzenia ulokowano dwa porty Gigabit Ethernet oraz pojedyncze złącze zasilania.

Obraz
© © KB

Zastosowanie podwójnych gniazd jest świetnym rozwiązaniem. W wypadku, kiedy jedno z nich padnie, zawsze możemy wykorzystać drugie do czasu naprawy, a taka usterka nie uziemia nam całego dysku i danych w nim zawartych. Dwa porty Gigabit Ethernet służą także w praktyce na co dzień – jeden jest używany do podłączenia dysku do routera, a drugim możemy łączyć się z komputerem lub innym NASem. Szkoda jedynie, że projektanci nie byli konsekwentni i nie zastosowali tu drugiego złącza zasilania, jak w wyższym modelu EX4100.

Obraz
© © KB

Wewnątrz WD My Cloud EX2100 znajduje się dwurdzeniowy procesor Marvell ARMADA 385 1.3 GHz, który współpracuje z pamięcią 1 GB DDR3. EX2100 jest wyposażony w dwie wysuwane komory na 3,5-calowe dyski z serii WD Red. W testowanym egzemplarzu ulokowano dyski o pojemności 4 TB każdy (SATA 6 Gb/s, pamięć podręczna 64 MB). Komory są w łatwy sposób otwierane, a dyski można wysunąć na szynach i wymienić na inne z tej serii.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/4]

Urządzenie jest wyposażone w aktywne chłodzenie wentylatorem o średnicy 65 mm, który zajmuje większą część tylnej ścianki. Próbkę możliwości wentylatora można usłyszeć przez chwilę po włączeniu EX2100, kiedy to pracuje na pełnej mocy. Na bocznej ściance zastosowano także delikatne otwory chłodzące. Same komory dysków z przodu także mają dziurki.

Obsługa

WD My Cloud EX2100 bazuje na systemie My Cloud, który jest oparty na Linuxie (BusyBox) z własnym interfejsem graficznym, bardzo przyjaznym, prostym i zrozumiałym, nawet dla przeciętnie rozgarniętego technologicznie użytkownika.

Obraz
© © KB

Mam dobrą wiadomość dla wszystkich obawiających się konfiguracji urządzeń tego typu. EX2100 wystarczy podpiąć do prądu, podłączyć Internet, wejść na odpowiednią stronę, a następnie system już sam krok po kroku poprowadzi do przodu – pokaże, jak ustawić hasło, założyć konto, pobrać aplikacje. Po zalogowaniu się na ekranie ukazuje się przejrzysty i estetyczny panel sterowania.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Z głównej strony mamy dostęp do wszystkich niezbędnych danych i informacji – zaczynając od dostępnej pojemności z wyszczególnieniem zajętego miejsca na zdjęcia, filmy, muzykę i inne po informacje na temat stanu urządzenia i wersji systemu. Na górze znajdują się duże, ładnie zaprojektowane ikony, po kliknięciu w które przejdziemy do nieco bardziej zaawansowanych ustawień, takich jak użytkownicy, kopie zapasowe czy ustawienia. Możemy tam decydować o użytkownikach, udziałach i dostępności plików. Dodatkowo istnieje możliwość diagnozy urządzenia - sprawdzenia temperatury, podłączenia dysku do Internetu itd. Znajdziemy tam również zakładkę z aplikacjami, gdzie możemy instalować dodatkowe appki firm trzecich, rozszerzające możliwość EX2100. Dzięki nim możemy podłączyć NASa do bloga czy strony (Joomla, Wordpress), torrentów (Transmission) czy klienta P2P (aMule). Do wyboru są między innymi rozszerzenia od Dropboxa czy WordPressa, a także klientów sieci BitTorrent (aMule czy Transmission).

Obraz

Od razu po ustawieniu dysku pobrałem także dedykowaną aplikację do obsługi urządzenia: WD My Cloud, który służy do podstawowej obsługi. Aplikacja umożliwia przegrywanie plików z dysku lokalnego czy udostępnianie poszczególnych elementów. Widok jest prosty, przejrzysty, jednak bardzo brakuje możliwości podglądu miniaturek zdjęć oraz chociaż prostej wyszukiwarki. Co ważne, program działa nie tylko w sieci lokalnej, ale także wszędzie indziej, gdzie mamy dostęp do Internetu. Był zatem niezastąpiony do zarządzania zdjęciami w czasie mojej październikowej podróży do Portugalii.

Obraz

Pracując w jednej lokalnej sieci można korzystać z EX2100 niemal jak z normalnego, zewnętrznego dysku. W moim przypadku korzystałem z Makowego Findera, chociaż w testowanym Asusie ZenBook Pro UX501 z Windowsem 10, działało to identycznie. Plusem tego rozwiązania jest możliwość szybkiego podglądania miniatur czy nawet pełnych podglądów zdjęć, filmów, muzyki czy dokumentów, jak na zwykłym lokalnym dysku. Minus stanowi natomiast brak funkcji udostępniania folderów czy poszczególnych plików w formie bezpośrednich linków, jak w aplikacji Dropbox na Maku. Tego rozwiązania bardzo brakuje. Trzecią opcją jest jeszcze dostęp przez interfejs www, z czego jednak prawie nie korzystałem.

WD Photo
WD Photo

Producent zaopatrzył nas również w różne aplikacje mobilne do obsługi dysków z serii My Cloud. Na początku pobrałem program WD Photos, jednak już od początku coś mi tam nie pasowało. Na początku nie mogłem dodać nowego urządzenia zdalnie, w podróży. Aby to zrobić, trzeba być na miejscu i zrobić to z poziomu komputera. O ile program działa dosyć sprawnie, to jest nieco niedopracowany. Przede wszystkim nie mamy możliwości udostępniania katalogów, jedynie pojedyncze zdjęcia. A jak już zdecydujemy się to zrobić, to w opcjach pojawiają się ikony używane jeszcze w iOS 6. W jednym z widoków katalogi były zupełnie pomieszane, a nazwy przypadkowe.

WD My Cloud
WD My Cloud

O wiele lepszym rozwiązaniem jest pobranie appki WD My Cloud. Jej interfejs jest jasny, przejrzysty, prosty i zrozumiały. Program ma w zasadzie wszystko, co potrzeba. Można w nim nie tylko przeglądać całą zawartość EX2100 (oraz podpiętego dysku), ale też przesyłać pliki, kasować je, udostępniać całe katalogi czy pojedyncze materiały.

WD My Cloud
WD My Cloud

Ciekawym rozwiązaniem są zakładki, w których program wyświetla nam strumień samych multimediów – osobno zdjęć, filmów, muzyki, które znalazł we wszystkich zakamarkach dysku. Nie zauważyłem większych problemów z płynnością odtwarzania czy jakością filmów, nawet dużych i o wysokiej rozdzielczości. Nieco gorzej było, kiedy odpalałem materiały znajdujące się na dodatkowym, podpiętym przez USB 3.0, dysku. Wtedy filmy ładowały się dosyć powoli i co chwilę zacinały.

Szybkość działania

Korzystając z komputera w sieci lokalnej możemy łączyć się z WD My Cloud EX2100 na dwa sposoby – przez Wi-Fi lub kabel Gigabit Ethernet. Decydując się na pierwsze rozwiązanie, musimy liczyć się z ograniczoną prędkością na większości routerów. Ja testowałem go z urządzeniem Thomson TWG870. Rezultaty są zadowalające do przeglądania zawartości dysku, nawet pobierania mniejszych porcji danych. Gorzej z większymi. Przesyłając pojedynczy plik z EX2100 na dysk SSD w MacBooku Pro przez Wi-Fi potrzebowałem ok. 10 minut. Ta sama operacja przy użyciu kabla Gigabit Ethernet (z przejściówką do Thindebolt) zajęła mniej niż 1 minutę. Chcąc być bardziej precyzyjnym, sprawdziłem wyniki w programie Blackmagic Disk Speed Test.

Korzystając z Sieci Wi-Fi przy routerze Thomson uzyskiwałem rezultaty na poziomie 5-6 MB/s w obu kierunkach.

Obraz

Po podłączeniu przez kabel Gigabit Ethernet (przez oryginalną przejściówkę Thunderbolt) wyniki oscylowały ok. 90-110 MB/s czytanie i ok. 75-90 MB/s zapis.

Obraz

Dla porównania, wbudowany dysk SSD w MacBooku Pro 13” Retina (mid 2014) dawał rezultaty na poziomie ok. 650 MB /s czytanie i 550 MB /s zapis.

Obraz

Dysk wykorzystywałem głównie jako główny magazyn zdjęć – w dużej mierze testowych plików RAW, które potrafiły zajmować nawet po 50-70 MB jeden. Przesyłanie przez Wi-Fi całych katalogów tego typu fotografii zajmujących po kilka, kilkanaście GB było małym koszmarkiem. Co innego przez kabel Gigabit Ethernet – tu praca była bardzo szybka i korzystałem z EX2100 w zasadzie, jak ze zwykłego, szybkiego dysku zewnętrznego. Przed zakupem tego typu urządzenia warto zatem zastanowić się, do jakich ma on służyć zastosowań i czy zamierzacie łączyć się przez Wi-Fi czy możecie podpiąć komputer przez kabel Gigabit Ethernet. Ja taką możliwość miałem, chociaż we współczesnych MacBookach nie ma już gniazd Gigabit Ethernet – cała komunikacja tego typu musi odbywać się przez przejściówkę, na złącze Thunderbolt.

Z kolei chcąc korzystać z WD My Cloud EX2100 jako osobistej chmury, prywatnego magazynu danych, warto posiadać szybkie łączne internetowe. Jego przepustowość będzie decydować o szybkości naszej chmury, kiedy będziemy z niej korzystać ze smartfonów, tabletów czy laptopów. Ja testowałem go z łączem 60 Mbps i szybkość była przyzwoita, chociaż preferowałbym o wiele szybsze łącze.

Funkcje dodatkowe

WD My Cloud EX2100 może służyć nam na wiele różnych sposobów. Ja testowałem go głównie w kontekście prywatnej chmury, magazynu do przechowywania zdjęć i filmów. Świetnie sprawdził się także jako urządzenie do tworzenia i przechowywania kopii zapasowych systemu komputera. Pracuję na MacBooku Pro, zatem od razu uruchomiłem Time Machine. Pierwsza archiwizacja 150 GB danych trwałaby przez Wi-Fi cały dzień, ale po podpięciu kabla Gigabit Ethernet poszło o wiele, wiele szybciej – w kilka godzin. Sama konfiguracja była niezwykle prosta – wystarczyło wskazać EX2100 jako miejsce docelowe zapisu kopii zapasowej i tyle.

Obraz

Testowany dysk może także pełnić rolę serwera DLNA, dzięki czemu możemy w prosty i szybki sposób odtwarzać strumieniowo multimedia na telewizorze, a także na urządzeniach mobilnych dzięki odpowiednim aplikacjom (np. VLC). Ciekawym rozwiązaniem są też aplikacje firm trzecich, dzięki czemu możemy łatwo synchronizować dane np. z dyskiem Dropbox. Na koniec mały smaczek dla osób ceniących detale. W ustawieniach dysku możemy włączyć alert SMS – maszyna będzie wysyłać nam wiadomości na telefon w sytuacjach krytycznych, czyli kiedy z dyskiem będzie się działo coś niewłaściwego. Sam z tego nie korzystam, bo mam dysk zawsze na wierzchu, ale to rozsądne rozwiązanie w sytuacji, kiedy maszyna stoi zamknięta, gdzieś w firmie czy magazynie.

Co nam się podoba

WD My Cloud EX2100 może też dobrze sprawdzić się jako pojemny magazyn danych z funkcją dostępu przez Internet z każdego miejsca. To niezwykle praktyczne rozwiązanie z perspektywy aktywnego fotografa, który ciągle jest w ruchu. Będąc w Portugalii codziennie wieczorem zgrywałem materiał zdjęciowy na dysk MacBooka Pro, a zaraz potem przesyłałem zdjęcia bezpośrednio na dysk stojący pod telewizorem w domu we Wrocławiu. W ten sposób nie musiałem martwić się nie tylko o bezpieczeństwo danych, ale i porządek. Mogłem też na bieżąco czyścić karty pamięci, które nie musiały pełnić funkcji backupu.

Obraz
© © KB

Urządzenie sprawdzi się także jako magazyn zdjęć, filmów czy innych do udostępniania klientom. Linki do materiałów możemy wysyłać z komputera, ale nawet ze smartfona, np. będąc w podróży. Możemy wysłać zdjęcia praktycznie w każdej chwili, pod warunkiem dostępu do Internetu. Oszczędzamy przy tym na czasie, ponieważ nie musimy za każdym razem przesyłać materiałów na osobną chmurę, np. Dropbox czy przez WeTransfer. Zdjęcia pozostają tam, gdzie je potrzebujemy – po prostu ktoś je sobie stamtąd kopiuje. Warunek jest jeden – EX2100 musi być podpięty do szybkiego łączna internetowego.

WD My Cloud EX2100 sprawdził się także jako praktyczne narzędzie usprawniające pracę redakcji – magazyn na gromadzenie zdjęć testowych, do których wszyscy redaktorzy mieli bezpośredni dostęp, także pracując zdalnie.

Co nam się nie podoba

W większości przypadków korzystanie z dysku EX2100 przez Wi-Fi w Sieci lokalnej jest uciążliwe – pliki są przegrywane bardzo powoli. O ile do przeglądania zawartości przy korzystaniu z małych plików Wi-Fi wystarczy, o tyle siadając do pracy z dużymi plikami, np. zdjęciami zapisanymi w formacie RAW czy filmami Full HD / 4K, trzeba podpiąć się do dysku przez kabel Gigabit Ethernet, aby uzyskać naprawdę wysoką szybkość.

Aplikacja WD My Cloud jest dobra, ale już program My Photos pozostawia trochę do życzenia. Jest niedopracowany, jakby pozostawiany w tyle za My Cloud. Brakuje naprawdę dobrej, nowoczesnej aplikacji dedykowanej do zdjęć i filmów.

Werdykt

WD My Cloud EX2100 to dopracowane urządzenie o ogromnych możliwościach. Nowoczesny fotograf – zaawansowany entuzjasta czy aktywny profesjonalista – będzie potrafił zrobić z niego bardzo dobry użytek, jako magazyn danych ze zdalnym dostępem czy możliwością zrobienia backupu zdjęć w podróży. EX2100 może też zastąpić chmury typu Dropbox. Jedno i drugie pod warunkiem szybkiego łącza internetowego oraz możliwości korzystania przez kabel Gigabit Ethernet.

Obraz
© © KB

Pewną przeszkodą może okazać się cena. Najtańszą wersję WD My Cloud EX2100 o pojemności 4 TB kupimy za ok. 2200 zł. Testowany egzemplarz o pojemności 8 TB można kupić za ok. 2600 zł. Czy to dużo, jak na tego typu sprzęt? I tak i nie. Tak, ponieważ zwykły dysk możemy kupić za o wiele mniejsze pieniądze. Nie, ponieważ profesjonale rozwiązania tego typu kosztują nawet i dwa razy więcej, a bywa, że sama konstrukcja bez dysków kosztuje podobną kwotę. Poza tym zyskujemy kilkukrotnie na funkcjonalności. Po miesiącu testów mogę potwierdzić, że EX2100 z pewnością jest wart tych pieniędzy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)