Zdjęcia na Instagramie ujawnią czy masz objawy depresji

Zespół badaczy z uniwersytetów Harvarda i Vermont stworzył unikatowy algorytm mogący uczyć się rozpoznawania objawów depresji na podstawie analizy profilu Instagramowego.

W opublikowanym badaniu użyto 166 profilów na Instagramie zawierających w sumie 43 950 zdjęć. Program analizuje markery, aby oszacować oznaki depresji, biorąc pod uwagę takie czynniki jak kolor, metadane oraz rozpoznawanie twarzy. Wcześniejsze badania, traktujące media społecznościowe jako podstawę, analizowały jedynie treści pisane, pomijając część obrazową.

Według wniosków z przeprowadzonych analiz stworzony algorytm osiąga 70% skuteczności w wykrywaniu depresji. Statystyki wcześniejszych badań wykonywanych bezpośrednio z pacjentem przez terapeutów osiągały skuteczność w granicach 42%. Wykorzystując wcześniejsze doświadczenia udało się nauczyć program komputerowy określania znaczników świadczących o zaburzeniu depresyjnym.

Naukowcy dowiedli, że osoby okazujące symptomy choroby, silnie skłaniały się do umieszczania zdjęć o stonowanej, ciemnej i szarej kolorystyce. Dodatkowo bardzo rzadko używały dedykowanych filtrów Instagrama, a jeżeli już to robili, był to Inkwell.

Badacze wzięli pod uwagę częstotliwość, z jaką ukazywały się posty oraz relację ilości polubień do ilości komentarzy. Profile osób z depresją wykazywały większe odstępy czasu między publikacjami oraz wyższą liczbę komentarzy w stosunku do polubień. Ponadto rzadziej pokazywały swoją twarz, a także posiadały mniej zdjęć, na których znajdują się w większym gronie.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Zdecydowanie jest to technologia, która może wspomóc ludzi cierpiących na zaburzenia psychiczne. Depresja wykryta stosunkowo wcześnie może być dostatecznie dobrze opanowana przez odpowiednią terapię pod okiem specjalisty.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Ile megapikseli ma ludzkie oko? Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Raport sprzętowy znad polskiego morza 4500 aparatów? Co to dla niego! Poznajcie człowieka, który ma największą kolekcję aparatów Najnowsze zdjęcia NASA ujawniają, że Mars wcale nie jest czerwoną planetą Oto jedno z najpiękniejszych miejsc do fotografowania na świecie Co znajdziemy w plecaku profesjonalnego fotografa sportu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio? Jak powstają zdjęcia produktowe lalek Barbie? Wiewiórka gwizdnęła GoPro - zobaczcie jak wygląda świat z jej perspektywy Największy cyjanotyp na świecie ma aż 24 metry kwadratowe Jak wyglądałby Instagram na Windowsie 95? Test silnika NASA nagrany rewolucyjnym prototypem superszybkiej kamery Ikea przedstawia XVIII wieczną wersję Instagrama Nocne kadry popsuła mu... chińska rakieta! Animacja w stylu kinografki z jednego zdjęcia? Oto, co potrafi program Plotagraph Pro Szałowe metamorfozy psiaków na zdjęciach Grace Chon Jak działa obiektyw filmowy? Jak wyglądają kulisy życia fotoreportera? Masz wolny 1 milion dolarów? Oto kolekcja obiektywów dla ciebie! Mechanizm migawki szczelinowej zarejestrowany super szybką kamerą W torbie olimpijskiego fotografa Getty Images będzie sprzęt warty ponad 100 000 złotych Tak wygląda 125 tysięcy dolarów w sprzęcie Nikona Dramatyczne zdjęcie prądu spadającego ujęte z helikoptera telewizyjnego

Popularne w tym tygodniu:

Urocza opowieść fotograficzna o jeżu, który wybrał się na biwak. Zobacz to przesłodkie stworzenie! Zobacz, czego nie należy robić, będąc fotografem Przypadkowo sfotografował zaręczyny na plaży. Postanowił odnaleźć parę Kontroluj Lightrooma z poziomu telefonu dzięki nowej aplikacji Fotograf uciął wizjer w swoim Sony A7. Dlaczego właściwie to zrobił? Od desek do dzieła sztuki. Zobacz, jak w garażu powstaje aparat wielkoformatowy Pierwsze wideo 360 stopni nagrane w przestrzeni kosmicznej. Jest niesamowite! Super odporne karty Sandisk wytrzymają nawet -40°C