Brutalny atak jelenia na zdjęciu. Fotograf przestrzega turystów

Jeleń zabił łanię w porywie szału.
Jeleń zabił łanię w porywie szału.
Źródło zdjęć: © Instagram | Joe Subolefsky
Marcin Watemborski

04.10.2023 13:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dorosłe jelenie potrafią być bardzo agresywne w kilku okresach roku. Najgorsze jest rykowisko, które zaczyna się przeważnie w drugiej połowie września. Joe Subolefsky podzielił się przerażającym kadrem i ostrzega wszystkich, by nie zbliżali się do jeleni.

Joe Subolefsky opublikował na Instagramie filmik, w którym prosi ludzi, by nie podchodzili do jeleni jesienią – najlepiej też przez cały rok. Jednak początek jesieni (od drugiej połowy września) to okres bardzo trudny. Jelenie tracą zmysły, ponieważ właśnie wtedy zaczyna się okres godowy tych zwierząt – rykowisko.

Na nagraniu Subolefsky’ego widać szarżę rozwścieczonego samca na samicę, w efekcie czego zaatakowana łania umarła. Takie sytuacje niestety zdarzają się często. Jelenie na rykowisku tracą rozum i wpadają w szał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Fotograf wyznaje, że w sezonie rykowiska jest w lesie niemal każdego dnia, by obserwować piękno przyrody i majestat zwierząt. Subolefsky mówi, że często widuje ludzi pozbawionych instynktu samozachowawczego, którzy podchodzą do jeleni bardzo blisko. Zdarzają się też fotografowie, którzy nie szanują natury.

Jednak nie tylko turyści czy fotografowie są narażeni w opisywanej sytuacji. Samo zwierzę również może poważnie ucierpieć. Joe mówi, że do obcowania z jeleniami konieczne jest doświadczenie i umiejętność czytania ich języka ciała. Sam niejednokrotnie dostał do potężnego zwierzęcia ostrzegawcze spojrzenie, po którym się wycofał. Gdyby tego nie zrobił, mógłby zostać stratowany.

Podsumowując, podchodzenie do jeleni nigdy nie jest dobrym pomysłem, a jesienią już w szczególności. Jeśli chcecie obserwować majestat królów lasu, róbcie to ze znacznej odległości. Tu świetnie sprawdzą się teleobiektywy z ogniskowymi 600-800 mm. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)