Super Blue Blood Moon to przepiękne zjawisko! Tak wyglądało na całym świecie

Super Blue Blood Moon to przepiękne zjawisko! Tak wyglądało na całym świecie

Super Blue Blood Moon to przepiękne zjawisko! Tak wyglądało na całym świecie
Źródło zdjęć: © © Jamin Kang / [Instagram](https://www.instagram.com/p/BepSIXGBQqf/?tagged=superbluebloodmoon)
Marcin Watemborski
01.02.2018 08:32, aktualizacja: 01.02.2018 09:35

Środowej nocy miało miejsce niesamowite wydarzenie astronomiczne. Była to kumulacja zaćmienia Księżyca, połączona z jego zbliżeniem do Ziemi. Nasz naturalny satelita znikł, a później przybrał krwistoczerwony kolor.

31 stycznia 2018 roku Superksiężyc zaświecił wyjątkowo pięknie. Pełnia była większa i jaśniejsza. Stało się tak, ponieważ Księżyc był bliżej niż zwykle, a dokładnie 358 993 kilometrów. Większe zbliżenie miało już miejsce na początku tego roku – 1 stycznia. Nasz satelita znajdował się wtedy w odległości 356 565 kilometrów od Ziemi.

Super Blue Blood Moon over NASA-JPL (Time Lapse)

Super Blue Blood Moon to połączenie Superksiężyca oraz dwóch innych zjawisk – całkowitego zaćmienia (widzianego tylko z Azji, dzięki któremu przybrał krwisto czerwony kolor oraz ”blue moon”, czyli dwóch pełni w ciągu jednego miesiąca. Niestety, jak się okazało – zaćmienia nie dało się obserwować w Polsce, ponieważ faza całkowitego zaćmienia zakończyła się o godzinie 15:07 naszego czasu, więc na 1,5 godziny przed wschodem Księżyca.

Księżyc pojawił się nad horyzontem niedaleko północno-wschodniej granicy Polski w okolicy godziny 16:10. Był tam widoczny w początkowych momentach fazy półcieniowej, sięgającej 95-100 proc. W centralnej Polsce pojawił się na niebie około 16:25, lecz zanurzenie wynosiło 45-50 proc.

Można powiedzieć, że załapaliśmy się na ostatki całego zjawiska, ale cóż – lepsze to niż nic. Dobrze widzialny Superksiężyc w Polsce wystąpił w grudniu 2017 roku oraz 1 stycznia 2018. Całe szczęście wiele zagranicznych mediów transmitowało przebieg zjawiska Super Blue Blood Moon.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)