Księżyc zasłonił Słońce i zawrócił! To rzadkie zjawisko

Księżyc zasłonił Słońce i zawrócił! To rzadkie zjawisko

Księżyc zasłonił Słońce i zawrócił! To rzadkie zjawisko
Monika Homan
14.03.2019 13:36, aktualizacja: 26.07.2022 15:54

Niedawno obserwatorium NASA, które zajmuje się aktywnością słoneczną, zarejestrowało bardzo nietypowe zjawisko. Księżyc zasłonił Słońce, a następnie zatrzymał się i zaczął przesuwać w drugą stronę.

NASA Solar Dynamics Observatory jest satelitą naukowym badającym aktywność słoneczną, który znajduje się na orbicie od 2010 roku. Ostatnio zarejestrował ciekawe zjawisko - dwukierunkowy tranzyt Księżyca.

6 marca 2019 roku Księżyc przechodził na tle Słońca, a następnie cofnął się i przeszedł ponownie w drugą stronę. Tak przynajmniej to wyglądało z perspektywy obserwatorium w przestrzeni kosmicznej. To zjawisko nie jest tak dziwne, jak mogłoby się wydawać.

SDO regularnie obserwuje kosmiczne zaćmienia Słońca. Przyczyną złudzenia, w którym wydaje się, jakby Księżyc się cofał, są różne prędkości poruszających się po swoich orbitach obiektów.

NASA's Solar Dynamics Observatory Catches Lunar Freeze Frame

Podczas pierwszej fazy tranzytu, kiedy Księżyc przesuwa się od lewej do prawej SDO dogania Srebrny Glob poruszając się z prędkością około 3 km/s prostopadle do linii Słońce - Ziemia. Księżyc zaś porusza się z prędkością 1 km/s. To właśnie powoduje, że Księżyc przesuwa się w odwrotnym kierunku, niż gdyby był obserwowany z Ziemi.

W pewnym momencie naturalny ziemski satelita zatrzymuje się i zaczyna poruszać w drugim kierunku. Dzieje się tak, kiedy obserwatorium poruszając się po swojej orbicie, zaczyna się od niego oddalać. To nie pierwszy raz, kiedy SDO zaobserwowała tranzyt Księżyca w dwóch kierunkach, ale tym razem powstały idealne warunki do jego zarejestrowania.

Przejście Srebrnego Globu na tle Księżyca trwało ponad cztery godziny, od 17:00 do 21:07 czasu wschodnioamerykańskiego. Zwróćcie uwagę na ostre krawędzie Księżyca - są możliwe do zaobserwowania jedynie spoza ziemskiej atmosfery. Z powierzchni naszej planety nie możemy zobaczyć takiego szczegółu, ponieważ gazy w atmosferze rozpraszają część światła.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)