Największa na świecie soczewka optyczna ma 1,5 m średnicy

Największa na świecie soczewka optyczna ma 1,5 m średnicy
Źródło zdjęć: © © SLAC National Accelerator Laboratory
Justyna Kocur-Czarny

30.09.2019 13:06, aktual.: 26.07.2022 15:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Large Synoptic Survey Telescope to teleskop z największym na świecie aparatem. Stworzenie odpowiedniej do niego soczewki zajęło naukowcom pięć lat. Sam przyrząd optyczny jest fascynujący, a przedni element to dosłownie kosmos!

Teleskop będzie wyposażony w największy na świecie aparat o rozdzielczości 3,2 gigapikseli, który będzie mógł wykonać 15-sekundowe zdjęcie co około 20 sekund. To umożliwi uchwycenie całego widocznego południowego obszaru nieba w zaledwie kilka nocy.

Aparat znajdzie się na szczycie góry Cherro Pachon w Chile. Według planów pierwsze zdjęcia wykona już w 2022 roku. Budowa całego wynalazku rozpoczęła się w 2011 roku. Od pięciu lat naukowcy pracowali nad soczewką, która będzie zwieńczeniem gigantycznej konstrukcji.

Obraz
© © SLAC National Accelerator Laboratory

Matryca aparatu zbudowana jest z 189 elementów. Niezbędne okazało się skonstruowanie soczewki o 1,5-metrowej średnicy. Oprócz tego aparat będzie posiadał drugą soczewkę pomocniczą o średnicy 1,2 metra. Zostaną w nim umieszczone trzy ogromne lustra.

Soczewki stworzyły firmy Ball Aerospace z Kolorado oraz Arizona Optical Systems z Tuscon. Zmontowano je przy użyciu włókna węglowego, a następnie przetransportowano ciężarówką do National Accelerator Laboratory w Menlo Park w Kalifornii. Zobaczcie wizualizację teleskopu na poniższym filmie.

LSST Video Collage

Obraz
© © SLAC National Accelerator Laboratory
Obraz
© © SLAC National Accelerator Laboratory
Obraz
© © SLAC National Accelerator Laboratory
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)