10 darmowych stron pomocnych podczas pracy w Photoshopie
Podczas pracy nad zdjęciem w Photoshopie nie raz dochodzimy do momentu, w którym niezbędne okazuje się zastosowanie akcji, tekstury, fontu czy innego zdjęcia. Prezentujemy dziś zestawienie 10 ciekawych stron, z których darmowo możecie ściągnąć potrzebne materiały.
Stock.xchng jest jedną z najbardziej znanych i największych baz darmowych zdjęć. Znajdziemy tu 400 000 fotografii i grafik przygotowanych do ściągnięcia w dużej rozdzielczości. Aby mieć możliwość pobrania czegoś ze strony, musimy się najpierw zalogować.
CG Textures stworzono z myślą o osobach pracujących między innymi w Photoshopie zaawansowane kolaże, fotomontaże, grafiki 3D. Zasoby strony w dokładny sposób podzielono na kategorie i podkategorie. Wszystko, co tu znajdziemy, od goryla, po średniowieczny mur, przygotowane jest w wysokiej rozdzielczości. Pliki te nie są wcześniej opracowywane. W przypadku bezpłatnego korzystania z serwisu, użytkownik może pobrać ze strony 15 mb dziennie. Twórcom zdjęć panoramicznych niewątpliwie spodoba się dział Skies 360, w którym będą mogli znaleźć fotografie nieba do swoich dzieł.
Strona prowadzona przez Jay'a Hilgert'a pełna darmowych tekstur, tutoriali i porad. Głównym zajęciem autora jest fotografowanie chropowatych, porysowanych i zniszczonych powierzchni, a nastepnie dostarczenie zdjęć w najlepszej jakości całej rzeszy użytkowników skupionych wokół bittbox.com. Bardzo miło z Jay'a strony!
"Stupid name, cool Brushes!" - jeszcze niedawno tak reklamował się portal z darmowymi photoshopowymi pędzlami - Brusheezy.com. Z czasem jego zasoby poszerzyły się o osobne działy z teksturami, patternami i akcjami. Materiały umieszczone w serwisie są darmowe, tak samo jak w przypadku siostrzanych portali vecteezy.com czy flasheezy.com (faktycznie dość osobliwe nazwy).
Deviantart.com to nie tylko miejsce prezentacji twórczości dla artystów z całego świata, ale także szeroki dział Resources & Stock Images, w którym znajdziemy darmowe tekstury, ale także wektory, pędzle, fonty, tutoriale. Użytkownicy portalu umożliwiają do ściągnięcia zarówno surowe zdjęcia konkretnych materiałów, jak również gotowe, obrobione tekstury.
Psdtuts.com to bogate źródło inspiracji, ale przede wszystkim baza profesjonalnych tutoriali dotyczących pracy w Photoshopie. Jeden z działów serwisu Photo-effects jest poświęcony głównie zaawansowanej obróbce kreacyjnej zdjęć. Na wielu przykładach pokazuje, jak odpowiednio stosować photoshopowe efekty w fotografii. Portal, siostrzany dla kilku innych poświęconych podobnej tematyce, jest darmowy. Dostęp do plików .psd dla niektórych tutoriali jest jednak płatny. Za cenę 9$ przez miesiąc możemy w pełni korzystać z postów oznaczonych tytułem Psd. premium, jak również z innych tego typu tutoriali z platformy .tutsplus.com
Photo.tutsplus.com jest osobnym portalem sieci tutsplus.com poświęconym jedynie fotografii. Jego tutoriale dotyczą nie tylko kwestii obróbki zdjęć, ale także wyboru sprzętu, planowania pracy, promocji. Do redakcji portalu można również wysyłać własną twórczość, by wziąć udział w cotygodniowym Friday Photo Critique, w której członkowie serwisu w konstruktywnej krytyce wypowiadają się na temat wybranego zdjęcia.
Po obróbce zdjęcia i ściągnięciu odpowiednich tekstur, często nadchodzi moment na dodanie do dzieła elementu typograficznego. W wyborze odpowiedniego kroju pomoże nam niezbędnik w tej dziedzinie - dafont.com. Bazę, zawierającą ponad 10 tyś. fontów, przeszukiwać możemy za pomocą szczegółowego katalogu i wyszukiwarki.
Jeśli nie znaleźliśmy nic interesujacego na wymienionym wyżej sxc.hu, warto udać się na stronę everystockphoto.com, która jest wyszukiwarką darmowych zdjęć. Przeszukuje zarówno zasoby nie tylko Sxc, Flickra, ale również innych portali, których licencja pozwala na darmowe wykorzystanie zdjęć.
Gettotallyrad.com jest stroną pełną profesjonalnych akcji. Co prawda są one płatne, jednak duża część strony poświęcona jest poradom i tutorialom. Szczególnie ciekawy jest dział Recipes, w którym użytkownicy mogą dodać swoje zdjęcie z przepisem na zastosowaną przez siebie akcję.
Opisane wyżej linki to jedynie skrawek internetu poświęcony darmowemu ściąganiu zasobów wykorzystywanych w Photoshopie. A z jakich stron Wy najczęściej korzystacie?