10 fotograficznych filmów dokumentalnych na weekend

10 fotograficznych filmów dokumentalnych na weekend

10 fotograficznych filmów dokumentalnych na weekend
Źródło zdjęć: © © Sebastiao Salgado / Amazonas Images
Marcin Watemborski
20.05.2016 16:39, aktualizacja: 26.07.2022 19:03

Poznajcie naszą selekcję filmów fotograficznych, dzięki którym rozszerzycie horyzonty i poznacie styl pracy najlepszych z najlepszych. W sam raz na weekend lub spokojne popołudnie.

Szukając Vivian Maier (Finding Vivian Maier)

Jeśli jeszcze nie oglądaliście tego filmu – powinniście dostać pstryczka w nos! Jest to historia artystki, która jest matką fotografii ulicznej. Cała opowieść jest interesująca ze względu na otoczkę ekscentryzmu wokół głównej postaci. Wszystko zaczęło się od tego, że młody chłopak kupił na aukcji pudło z 100 000 niewywołanych negatywów, które okazały się jednym z największych odkryć w historii współczesnej fotografii.

Vivian Maier była dość tajemniczą postacią, którą wyróżniał sposób patrzenia na świat i zdecydowana odwaga. Ten film dokumentalny przybliża jej sekretne życie i zapoznaje widza z talentem głównej bohaterki, która miała obsesję na punkcie dokumentowania codziennego życia innych ludzi, w przeciwieństwie do swojego, które pozostawało w ukryciu.

Henri Cartier-Bresson: The Impassioned Eye

Cartier-Bresson – twórca określenia „decydujący moment”, ojciec fotografii ulicznej, legenda. Zmarł w 2004 roku, lecz przed śmiercią zdążył udzielić wyczerpującego wywiadu Heinzowi Bütlerowi, w którym przybliża swoje spojrzenie na świat oraz to, czym dla niego była fotografia.

Film na wydźwięk wysoce edukacyjny. Jeśli skoncentrujecie się na tym, o czym mówi Bresson – możecie wyłapać kilka znaczących wskazówek, które wprowadzone w życia zdecydowanie zmienią wasz sposób postrzegania rzeczywistości.

Everybody Street Official Trailer (2014) - New York City Photography Movie HD

Jeśli pasjonujecie się fotografią uliczną – jest to pozycja obowiązkowa. Film składa się ze zmontowanych wywiadów z najlepszymi żyjącymi fotografami ulicznymi na świecie. Pokazuje ich podejście do tematu fotografii ulicznej oraz otwiera widzowi oczy na rzecz, których wcześniej nie zauważał.

Dokument porusza tematykę odpowiedniego nastawienia fotografa do realizowanego materiału oraz przedstawia różne koncepcje uprawiania fotografii ulicznej. Można go traktować jako niewielkie kompendium wiedzy dotyczące tej dziedziny.

Magnum Photos -The Changing of a Myth

Agencja Magnum jest jedną z najbardziej znanych na świecie. Powstałą w 1947 roku w Paryżu, a jej nazwa pochodzi od ogromnej butelki szampana, którą zaopiekowali się założyciele. Obecnie zrzesza najbardziej wpływowych fotografów na świecie.

Film ten przedstawia początki agencji – tłumaczy jej założenia i pokazuje jak były realizowane na przestrzeni lat. Ponadto dzięki tej produkcji poznacie sylwetki kilku naprawdę świetnych (w tym legendarnych) dokumentalistów współczesnego życia.

Fotograf wojenny (War Photographer)

Wojna to okropna rzecz – bez względu na to gdzie się toczy i z jakich powodów. Reporterów wojennych można nazwać w pewnym stopniu „superbohaterami naszych czasów”, którzy pokazują obiektywnie to, co się dzieje. W ten sposób pomagają ludziom w krajach objętych gehenną – są w stanie zainteresować świat tematem i przyłożyć się tym samym do rozwiązania konfliktu.

James Nachtwey, o którym opowiada film, jest jednym z najlepszych korespondentów wojennych na świecie – relacjonował wiele konfliktów zbrojnych, nie oszczędzając się przy tym ani troche. Oprócz bycia dziennikarzem, pozostał dobrym człowiekiem, który na każdym kroku chce nieść pomoc innym.

Portrecista - 1/4

Wilhelm Brasse był polskim fotografem, który podczas II wojny światowej trafił do Auschwitz jako więzień o numerze 3444. Podczas swojej niewoli wykonywał zawód fotografa portretowego, który robił zdjęcia nie tylko innym więźniom, ale i wysoko postawionym oficerom SS.

Ta tragiczna historia tłumaczy nieludzkie podejście do człowieka, jakie miało miejsce w obozach koncentracyjnych. Dehumanizacja polegająca na pozbawieniu człowieka godności i nadania mu numeru była czymś okropnym. Zdecydowanie warto zapoznać się ze spojrzeniem na całą kwestię człowieka, który oprócz bycia więzionym, był zmuszony do wykonywania ukochanego zawodu, który szybko stał się jego przekleństwem.

Sebastiao Salgado: The Spectre of Hope

Większość z was pewnie widziała „Sól Ziemi”. Obraz „Sebastiao Salgado: The Spectre of Hope" z 2002 roku opowiada o wcześniejszych projektach Salgado. W ciągu 6 lat fotograf zwiedził ponad 40 krajów, dokumentując postęp globalizacji oraz jego konsekwencje.

Podczas wywiadu z Johnem Bergerem, Sebastiao Salgado prezentuje jedne ze swoich najbardziej ikonicznych zdjęć.

Portrait of a Photographer: David LaChapelle

LaChapelle jest znany jako fotograf i producent filmowy. Jest jednym z czołowych twórców współczesnego świata. Jego surrealistyczne zdjęcia mody oraz portrety gwiazd nawiązują do idei doskonałego świata, który jest wypełniony wszechobecnym pięknem. W tym dokumencie przeżyjecie podróż do świata niesamowitego umysłu – pełnego niedopowiedzeń, sprzecznych barw i dziwnych kształtów.

Richard Avedon: Darkness and Light

Ten film dokumentalny opowiada o jednym z dwóch ojców współczesnej fotografii mody – Richardzie Avedonie. Jest on najbardziej docenionym twórcą w tej dziedzinie na przestrzeni minionego wieku. Zrewolucjonizował fotografię fashion, wyprowadzając modelki w plener, wcześniej było to nie do pomyślenia.

W trakcie swojej kariery fotografował takie postaci jak Marilyn Monroe, Dovima, Twiggy, czy Veruschka. Współpracował z wieloma domami mody – Dior, Yves Saint laurent oraz innymi. Jego twórczość do dzisiaj pozostała inspiracją dla wielu fotogrfów.

Annie Leibovitz: Life Through a Lens (TRAILER)

Ta kobieta jest absolutnym gigantem współczesnej fotografii kreacyjnej oraz mody. Stale współpracuje z najbardziej znanymi czasopismami branżowymi na świecie – Vogue, Vanity Fair, czy Harper's Bazaar. Lista znanych osób, które stanęły przed jej obiektywem jest naprawdę długa.

„Life Through a Lens” pokazuje Annie nie tylko jako wybitną fotografkę, ale również interesującą osobę – pełną ciepła i życzliwości. Celem filmu jest pokazanie wyjątkowego sposobu patrzenia na otaczający świat, który rozwijają w sobie najwybitniejsi fotografowie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)