10 kwietnia zobaczymy pierwsze zdjęcia czarnej dziury

10 kwietnia zobaczymy pierwsze zdjęcia czarnej dziury

10 kwietnia zobaczymy pierwsze zdjęcia czarnej dziury
Źródło zdjęć: © © [WikiCommons](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5e/BH_LMC.png)
Marcin Watemborski
04.04.2019 12:09, aktualizacja: 26.07.2022 15:52

Czarne dziury są tajemnicą ludzkości. Wiele słyszeliśmy o kosmicznych bytach, które wchłaniają wszelką energię, nawet świetlną. Na 10 kwietnia jest zapowiedziana oficjalna konferencja prasowa, podczas której mają zostać pokazane pierwsze w historii zdjęcia czarnej dziury. Ta chwila to będzie prawdziwy przełom!

Co to jest czarna dziura?

Jeśli ktoś mówi o magii i zakrzywianiu czasu oraz przestrzeni, w wielu przypadkach może mieć na myśli czarne dziury. Są one obszarem czasoprzestrzeni, których nie można opuścić. Właściwie nic nie może ich opuścić – nawet światło. Dzieje się tak ze względu na wpływ silnej grawitacji.

Czarne dziury powstają podczas nagromadzenia ogromnej masy w małej objętości. Są otaczane tzw. ”horyzontem zdarzeń”, który wyznacza granicę bez powrotu. Nazwa wywodzi się od zjawiska pochłaniania światła, które trafia w horyzont i nie odbija się od niczego. Czarne dziury, jako ciało doskonale czarne o niezerowej temperaturze emitują promieniowane według teorii mechaniki kwantowej. Tę temperaturę trudno jest zaobserwować w przypadku dziur o masie gwiazdowej lub większej.

What does a black hole look like? | Science News

Istnieją ciekawe teorie, mówiące o tym, że obiekt po przejściu przez horyzont znika, co matematycznie próbowali wytłumaczyć Schwarzschild, Reissner, Nordstroem, Kerra i Nemann. Takie działanie było opisywane za pomocą masy, ładunku oraz momentu pędu.

Czarne dziury mają swoją masę w supermasywnych obiektach w centrach galaktyk i kwazarów. Te tajemnicze galaktyczne twory są skutkiem supernowej, czyli eksplozji po gwałtownym zapadnięciu się gwiazdy do jej środka. Czarne dziury mogą powstać również po zapadnięciu się supermasywnych gwiazd bez wybuchu.

Ciekawostka: Obiekt Q0906+6930 zawiera czarną dziurę o masie przekraczającej 10 miliardów mas Słońca.

Prezentacja zdjęcia czarnej dziury

Komisja Europejska, Europejska Rada ds. Badań Naukowych zaprezentują zdjęcie z Teleskopu Horyzontu Zdarzeń (Event Horizon Telescope). To przełomowe wydarzenie – można powiedzieć, że dokonaliśmy niemożliwego, rejestrując obraz czegoś, co nie emituje i nie odbija światła, a promieniowanie.

Dotychczasowe obrazy, które widzieliśmy były symulacjami opartymi na wiedzy i teoriach naukowych. Według badaczy z ESO, cały projekt angażował połączone ze sobą talerze satelitarne z całego świata, by stworzyć kompletnie nowe narzędzie obrazowania.

Główny nacisk projektu jest na obiekcie Sagittarius A* (Sgra*), czyli czarnej dziurze pośrodku Drogi Mlecznej oraz na M87 – czarnej dziurze w centrum galaktyki Panna A. Niestety ESO nie podało informacji, czy zdjęcie będzie dotyczyło pierwszego czy drugiego z tych obiektów. Wszystkiego dowiemy się już za kilka dni.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)