10 miliardów pikseli. Taką rozdzielczość ma to zdjęcie obrazu "Dziewczyna z perłą" Vermeera

10 miliardów pikseli. Taką rozdzielczość ma to zdjęcie obrazu "Dziewczyna z perłą" Vermeera
Marcin Watemborski

21.01.2021 11:32, aktual.: 06.03.2024 22:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Dziewczyna z perłą" to jeden z najbardziej znanych obrazów holenderskiego malarza Vermeera, który tworzył w XVII wieku. Badacze postanowili przyjrzeć się dziełu pod mikroskopem i stworzyli jego cyfrową reprodukcję o zabójczej rozdzielczości 10 miliardów pikseli.

Tak szczegółowe spojrzenie na arcydzieło Vermeera to nowość. Jeden piksel odpowiada w rzeczywistości 4,4 mikrometra obrazu. Za cyfrową reprodukcją stoją Emilien Leonhardt oraz Vincent Sabatier z firmy Hirox Europe.

Celem projektu było zbadanie stanu powierzchni "Dziewczyny z perłą", czyli portretu autorstwa jednego z mistrzów malarstwa, który powstał około 1665 roku. Specjalistyczny sprzęt stworzył obraz o rozdzielczości 10 118 megapikseli, a jego wymiary to 93 205 x 108 565 pikseli.

Girl with a Pearl Earring: under the Hirox 3D microscope - 10 billion pixel panorama!

Całość powstała przez noc fotografowania arcydzieła kawałek po kawałeczku. Końcowy obraz jest złożony z ponad 9100 pojedynczych zdjęć. Po ich zarejestrowaniu, zostały one automatycznie połączone w ogromną panoramę. Szczegółowość obrazu ujawnia najmniejsze szczegóły obrazu ze wszystkimi mikropęknięciami, a nawet fakturą oryginalnej farby, czego nie mógł zobaczyć sam malarz. Rzuca to kompletnie nowe światło na "Dziewczynę z perłą".

Trójwymiarowy mikroskop Hirox ustawiał ostrość bardzo dokładnie i tylko zdjęcia, które spełniały rygorystyczne normy zostały dopuszczone do dalszej obróbki. Wynikiem działania jest ogromna cyfrowa reprodukcja dzieła ujawniająca szczegóły dotąd niewidziane przez nikogo. Naukowcy wyznaczyli 10 kluczowych stref, które zostały sfotografowane pod jeszcze większym powiększeniem. W ich przypadku 1 piksel obejmuje zaledwie 1,1 mikrometra obrazu.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Zdjęcie "Dziewczyny z perłą" możecie w pełnej rozdzielczości zobaczyć na specjalnej stronie internetowej. Koniecznie zwróćcie uwagę na wspomniane wcześniej strefy.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)