10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią

10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią

10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią
Źródło zdjęć: © © [Thomas Hawk](https://www.flickr.com/photos/thomashawk/158843678/in/photostream/) / Flickr CC
Marcin Falana
08.11.2014 22:34, aktualizacja: 26.07.2022 19:45

Obecnie dzieci są bardzo biegłe w obsłudze elektroniki w tym aparatów cyfrowych. Jeżeli jednak chcemy, żeby nasza pociecha robiła coś poza zdjęciami selfie czy na Instagram nie wystarczy pożyczyć jej swojego smartfona. Przedstawiamy kilka porad jak zarazić dziecko swoją pasją do fotografii.

  1. Nie śpiesz się

Nie musisz na początku tłumaczyć wszystkiego, szczególnie na pierwszej lekcji. Porcje wiedzy nie mogą być zbyt duże, zaczynamy od rzeczy prostych, następnie wprowadzając bardziej skomplikowane pojęcia. Fotografia zawiera w sobie dużo detali technicznych, które mogą zniechęcić dziecko gdy chcemy je wprowadzić szybko. Wprowadzaj jedną rzecz dziennie i pozwól wiedzy budować się powoli.

Obraz
  1. Zacznij od rzeczy znajomych

Dobrze zacząć od rzeczy znajomych dla dziecka takich jak rodzina i najbliższe środowisko. Oba dają duże pole do popisu pierwszy w kontekście portretu, drugi pozwoli dziecku odkryć własny pokój czy dom na nowo.

  1. Ekspozycja

Po kilku takich lekcjach stopniowo wprowadzaj takie pojęcia, jak czas ekspozycji, przysłona i ISO. Najlepiej wprowadzać je oddzielnie. Na przykładach zademonstruj jak każde z nich funkcjonuje i jak może być używane, bawiąc się z rozmyciami, prześwietlonymi i niedoświetlonymi zdjęciami itd. Aparaty cyfrowe są do tego stworzone, ponieważ od razu widzimy jak nasze zmiany wpływają na zdjęcie.

  1. Zapisz to

Sprowokuj dziecko by napisało albo opowiedziało, jak wykonało zdjęcie. Dzięki temu poszerzy ono zrozumienie tego co wpłynęło na końcowy efekt, poza tym pomoże w podejmowaniu decyzji w przyszłości. Opowiadanie o swoim zdjęciu uruchamia emocje z nim związane, które w innym przypadku mogłyby nie wypłynąć.

  1. Odłóż aparat

Warto odłożyć na chwilę aparat, szczególnie cyfrowy, który umożliwia ciągłe wykonywanie zdjęć. Wykonaj dla dziecka ramkę i postaraj się zainteresować go znalezieniem ciekawych kadrów. Pomoże to w świadomym kadrowaniu i myśleniu o tym co znajduje się w tle. W tym momencie warto wprowadzić pojęcie trójpodziału i pobawić się zmianą perspektywy.

Obraz
  1. Wymyśl dla dziecka projekt

Jak zmienić dziecko, które robi zdjęcia w fotografa? Wystarczy zadać mu konkretny projekt. Zazwyczaj dzieci robią zdjęcia, gdy przydarza im się coś niezwykłego. Odwróć to i za pomocą projektu sprowokuj dziecko do szukania czegoś interesującego. Wystarczy pomysł na serię zdjęć, która pozwoli dziecku skupić się na projekcie.

  1. Wybierz zdjęcia

W dzisiejszych czasach, gdy możemy naszą cyfrą zrobić właściwie dowolna liczbę zdjęć, edycja ma coraz większe znaczenie. Warto podkreślić, że dziecko powinno ze spaceru fotograficznego przyjść z jednym, dwoma świetnymi zdjęciami. Podczas przeglądu prac z całego dnia porozmawiaj z dzieckiem co im się podoba w poszczególnych ujęciach i zachęć do obrony swoich koncepcji. Jest to też dobry moment, żeby zadecydować o oprawie zdjęć i ich grupowaniu w fotograficzne cykle.

Obraz
  1. Wprowadź negatyw / diapozytyw

Nic tak nie spowalnia dzieci przy fotografowaniu jak świadomość, że mają zaledwie 36 lub 24 klatki do dyspozycji. Od razu pracują nad finalnym zdjęciem nie cykając bez sensu. Poza tym mają do czynienia z czymś fizycznym, na czym znajdują się ich zdjęcia.

  1. Nie bój się ciemni

Jeżeli możesz rozstawić domową ciemnię, to zrób to. To dla dziecka przepustka do zamierzchłych czasów, a jednocześnie widzą jak duży wpływ mają na końcowy efekt. Ciemnia może być doskonałą alternatywą na niepogodne dni, czy zimowe wieczory.

  1. Bądź na luzie

Jeżeli czujesz, że nie wszystko idzie po twojej myśli, albo myśli dziecka, zrób przerwę. Magic hour będzie też jutro czy pojutrze. Nie popędzaj dziecka, daj jego pasji rosnąć, a będzie owocować przez resztę jego życia.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)