10 rad jak robić lepsze zdjęcia z podróży

Fotografie to często najlepsza pamiątka z wyprawy. Nieważne czy spędzasz lato z rodziną nad jeziorem, czy ruszasz w podróż na inny kontynent. Podsunę ci kilka prostych pomysłów, które możesz wcielić w życie podczas najbliższych wojaży.

10 rad jak robić lepsze zdjęcia z podróży
Źródło zdjęć: © © Justyna KocurCzarny
Justyna Kocur-Czarny

11.08.2019 | aktual.: 26.07.2022 15:41

Wstań wcześniej, nie śpij do późna

Nieważne, jak utalentowanym fotografem jesteś, to światło odgrywa kluczową rolę w zdjęciach. Godzina po wschodzie i przed zachodem słońca to idealny moment, żeby uchwycić magiczne, ciepłe kolory. Fotografowanie jest wtedy dużo prostsze, ponieważ nie musisz martwić się o mocne cienie i kontrasty. A może spróbujesz zrobić zdjęcie tego samego miejsca o różnych porach dnia?

Obraz
© © Justyna KocurCzarny

Używaj tego, co masz pod ręką

Nie zawsze na podróże zabierzesz tyle bagaży, ile chcesz. Jeśli nie starczyło miejsca na lustrzankę i kilka obiektywów, użyj smartfona. Jakość zdjęć z telefonu jest coraz lepsza, a kompaktowość w tym wypadku nie do przecenienia. Na pewno zdjęcie zrobione smartfonem będzie lepsze niż to, którego nie zrobisz, bo nie będzie ci się chciało zabierać aparatu.

Zaplanuj, co chcesz zobaczyć

Wykorzystując geolokalizację możesz przed wyjazdem przejrzeć zdjęcia z miejsc, do których się wybierasz. Często używam w tym celu Instagrama. Jestem wtedy w stanie przewidzieć, jak wygląda dane miejsce w obecnej porze roku i z perspektywy zwykłych użytkowników, a nie na idealnych zdjęciach z przewodnika. Dobrze sprawdza się także sprawdzenie odwiedzanych lokalizacji za pomocą Google Maps. Może się okazać, że wystarczy skręcić w mniej uczęszczaną uliczkę, żeby odnaleźć fotogeniczne miejsce.

Obraz
© © Justyna KocurCzarny

Poznawaj ludzi

Robienie zdjęć portretowych obcym osobom może być krępujące. Zwłaszcza gdy nie mówimy w tym samym języku. Najważniejsze to poświęcić czas na rozmowę z drugim człowiekiem, zanim poprosisz o możliwość zrobienia zdjęcia. Naucz się kilku słów w języku kraju, do którego się wybierasz. Zapytaj o drogę, kup pamiątkę. Kiedy poczujesz się pewnie, poproś o zgodę na sfotografowanie. Nie przejmuj się, jeśli jej nie dostaniesz. Im więcej razy spróbujesz, tym będzie ci łatwiej.

Odrób zadanie domowe

Chcesz wycisnąć z wyjazdu jak najwięcej? Nie zabieraj nowego sprzętu, żeby go przetestować. Naucz się obsługi w domu, poczytaj o podstawowych zasadach kompozycji, obejrzyj zdjęcia fotografów, które ci się podobają. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się wycieczką i w każdej chwili być gotowym na uchwycenie ciekawego zdarzenia.

Obraz
© © Wojciech Kowasz

Bądź cierpliwy

Być może będziesz chciał sfotografować miejsce mocno uczęszczane. Postaraj się dotrzeć tam, zanim zjawią się tłumy lub odczekaj aż turyści znikną z pola widzenia. Ustaw kadr i… czekaj. Po zrobieniu zdjęcia, spróbuj coś zmienić i naciśnij spust migawki jeszcze raz. Potem wybierz to, które bardziej ci się podoba.

Każda podróż to opowieść

Nadaj swoim zdjęciom indywidualny styl. Każdy wie, jak wygląda rzymskie Koloseum, ale na co ty zwróciłeś uwagę? Może to będzie jakieś załamanie światła, nietypowy człowiek albo zapach z budki z jedzeniem? Niech twoje fotografie będą impresjami. Eksperymentuj z planami, zestawiaj zbliżenia z panoramami. Opowiedz swoją historię za pomocą obrazów.

Obraz
© © Wojciech Kowasz

Pilnuj linii!

Nic tak nie psuje odbioru jak krzywy horyzont, który sprawia, że zdjęcie przechyla się na jedną stronę. Prawie każdy wizjer wyposażony jest w linie pomocnicze, które pozwolą ci na zachowanie poziomu. Pilnowanie tej prostej zasady sprawi, że twoje zdjęcia będą wyglądały dużo bardziej profesjonalnie.

Najważniejszy jest człowiek

Zdjęcie twojej twarzy na tle znanego zabytku? Może niekoniecznie. Postaraj się podejść do tego nieco bardziej kreatywnie. Kontrastowo ubrana postać na tle jednostajnego krajobrazu świetnie ożywi zdjęcie. Jeśli podróżujesz z kimś, poproś go, aby poruszał się, pozując do zdjęcia. Pokaż na zdjęciu coś więcej niż sztywny uśmiech. Niecodziennie jesteś w tym miejscu.

Unikaj tego, co znane

Fotografuj tyłem do wieży Eiffla, skręć w mniej uczęszczaną uliczkę. Nie zawsze to, co jest w centrum wydarzeń, jest najważniejsze. Bycie fotografem polega na ciągłym obserwowaniu i zmianie punktu widzenia. Wejdź wyżej, rozejrzyj się dookoła. Może zauważysz ciekawe odbicie, a może zmienisz punkt ostrości?

Obraz
© © Wojciech Kowasz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)