10 zasad kompozycji, które musisz znać

Fot. visualpanic / Flickr
Fot. visualpanic / Flickr
Krzysztof Basel

28.05.2009 10:00, aktual.: 02.08.2022 10:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po co dzielić zdjęcia na 9 części? Kiedy warto fotografować z dołu, a kiedy z góry? Jak zbudować głębie na zdjęciu? Rozpoczynając przygodę z fotografią warto poznać zupełnie podstawowe zasady komponowania zdjęć, które możesz wykorzystać w niemal każdej sytuacji.

Reguła trójpodziału

Fot. PhotopediaPhotos / Flickr
Fot. PhotopediaPhotos / Flickr

To podstawowy podział rządzący zasadami kompozycji w fotografii. Podziel zdjęcie na trzy równe części w pionie i poziomie. Postaraj się umieści najważniejsze elementy na zdjęciu w punktach przecięcia linii. Dzięki temu Twoje zdjęcia zachowają odpowiedni balans i zapanuje na nich porządek.

Naturalne ramki

Fot. extranoise / Flickr
Fot. extranoise / Flickr

Wypatruj naturalnych ramek w miejscu, gdzie robisz zdjęcia. Rozejrzyj się dookoła siebie, a zobaczysz, że otacza nas mnóstwo naturalnych ramek. Czym one są? Ramką może być otwarte okno, drzewa, ruiny czy dziura w płocie. Możesz wykorzystać elementy w otoczeniu do stworzenia kompozycji na zdjęciu tworząc ramkę z głównym obiektem fotografii w środku. Więcej na ten temat przeczytasz w poradniku Fotografie w naturalnych ramkach.

Linie

Fot. samholland / Flickr
Fot. samholland / Flickr

Kiedy patrzysz na zdjęcie Twój wzrok podąża za liniami. Możesz to wykorzystać. Skomponuj kadr tak, aby pokazać krótką historię lub doprowadzić odbiorcę do najważniejszego punktu w zdjęciu. Otrzymasz interesujące rezultaty, kiedy sfotografujesz obiekt, który pozostawia za sobą długą smugę dymu, albo fale na wodzie. Możesz w ten sposób pokazać, co już wydarzyło się za poruszającym się obiektem. Fotografując możesz spotkać wiele różnych rodzajów linii ? proste, poziome, pionowe, powyginane, obłe. Warto skorzystać z każdej z nich. Więcej na temat wykorzystywania linii w fotografii już niedługo na Fotoblogii.

Proste horyzonty

Obraz

Morze nie przechyla się, linia dachu domów z zazwyczaj jest prosta, a drzewa nie rosną na ukos ? niestety takie widoki możemy często zaobserwować na wielu zdjęciach początkujących fotografów. Wykonując zdjęcie zwróć uwagę, aby linia horyzontu była prosta. To prosta i krótka rada, ale bardzo ważna i często lekceważona.

Tło

Fot. jackol / Flickr
Fot. jackol / Flickr

Nawet najlepiej skomponowane zdjęcie może zostać zupełnie zepsute, jeśli nie zwrócisz uwagi na tło. Podczas fotografowania często skupiamy się tylko na głównym obiekcie. To dobrze, ale z czasem postaraj się zwracać też uwagę na to, co dzieje się za fotografowanym muzykiem czy  dziewczyną na spacerze. Zanim naciśniesz na spust postaraj się, aby elementy w tle nie rozpraszały tego, co jest najważniejsze  w kadrze. Wykonując zdjęcia możesz spróbować ująć fotografowany obiekt z innego miejsca czy pozycji. Jeśli wykonujesz ustawianą sesję poproś modela / modelkę, aby ustawił się w innym miejscu.

Proste kadry

Fot. Kjunstorm / Flickr
Fot. Kjunstorm / Flickr

Mawia się, że najlepsze zdjęcia to najprostsze zdjęcia. Chodzi tu głównie o prosty przekaz. Twoje zdjęcia powinny mówić same za siebie. Komponując kadr zastanów się, czy fotografia będzie dla wszystkich zrozumiała i jasna od odbiorze?

Symetria, wzory, znaczki

Fot. visualpanic / Flickr
Fot. visualpanic / Flickr

Ludzki mózg lubi symetrie i porządek, także na zdjęciach. Nie można przesadzać z wyszukiwaniem samych symetrii, ale warto czasem się rozejrzeć za geometrycznie ułożonymi elementami w otoczeniu. W ten sposób możesz odnaleźć w zwykłym, otaczającym nas świecie niesamowite kompozycje, których nie dostrzegamy na co dzień. Wykorzystaj linie, powtarzające się fragmenty, kolory czy znaki, które stworzą harmonijną, symetryczną całość na Twoim zdjęciu.

Fot. marcin-wichary / Flickr
Fot. marcin-wichary / Flickr

Wielu fanów zbierają również fotografie ze złamana symetrią. Czasem wystarczy jeden mały element, który zakłóci idealne, uporządkowane zdjęcie. Niekiedy warto złamać symetrię, ale trzeba to robić z głową. Zastanów się, w jakim celu chcesz wykorzystać asymetrię?

Fot. visualpanic / Flickr
Fot. visualpanic / Flickr

Warto rozejrzeć się po Internecie w poszukiwaniu interesujących przykładów dobrych zdjęć z wykorzystaniem symetrii. Wiele pięknych kadrów znajdziecie na Flickrze.

Punkt widzenia

Fot. okko-pyykko / Flickr
Fot. okko-pyykko / Flickr

Zazwyczaj fotografujemy z aparatem przyłożonym do oka lub cyfrówką trzymaną tuż przed sobą. Zanim naciśniesz na spust zastanów się, jak mógłbyś skonstruować bardziej oryginalny i interesujący kadr. Pozycja, z której fotografujesz ma ogromne znacznie dla kompozycji zdjęcia, a także przekazu, jaki fotografia ze sobą niesie. Zamiast fotografować z klasycznej pozycji spróbuj uchwycić swojego modela z dołu (nawet z poziomu podłogi), z góry, z boku, pod kątem, z daleka lub z bliska. Pamiętaj o podstawowych zasadach. Osoba fotografowana z dołu wygląda na zdjęciu na wyższą, niż w rzeczywistości i odwrotnie - fotografując wysokiego modela z góry możesz sprawić, że będzie wyjdzie na zdjęciu na osobę niższą.

Głębia

Fot. visualpanic / Flickr
Fot. visualpanic / Flickr

Fotografie są dwuwymiarowe ? posiadają tylko wysokość i szerokość. Co zrobić, aby zdjęcia posiadały także trzeci wymiar ? głębię?

Głębia obrazu to jedna z najważniejszych cech fotografii krajobrazu, ale jest wyjątkowo przydatna także w innych rodzajach zdjęć. Fotografie krajobrazów bez głębi są płaskie i nudne. Najprostszą metodą stosowaną przez fotografów, malarzy czy grafików jest stworzenie perspektywy za pomocą linii. Pokaż na swoim zdjęciu  np. drogę przebiegającą przez cały kadr.

Fot. cptspock / Flickr
Fot. cptspock / Flickr

Staraj się zastosować 3 plany ? pierwszy (główny, najbliżej odbiorcy), drugi (środkowy) i trzeci (oddalony, czyli tło). W ten sposób możesz nadać swojemu zdjęciu głębi i stworzyć iluzję trzeciego wymiaru.

Kadrowanie

Fot. Krzysztof Basel
Fot. Krzysztof Basel

W Internecie możemy znaleźć miliony zdjęć, na których główny obiekt jest malutki, a fotograf ujął masę niepotrzebnych rzeczy dookoła. Warto zbliżyć się do fotografowanej osoby przed zrobieniem zdjęcia, ale co zrobić, jeśli takie nieczytelne zdjęcie już powstało? W takiej sytuacji trzeba je odpowiednio wykadrować (przyciąć) w programie do edycji zdjęć. Skup się na najważniejszym elemencie zdjęć i pozbądź się zbędnych elementów.

Kadrowanie, fot. Krzysztof Basel
Kadrowanie, fot. Krzysztof Basel

Jeśli fotografujesz dziewczynę na wakacjach na tle zabytku to przytnij zdjęcie tak, aby było widać przede wszystkim Twoją ukochaną, a nie zimny budynek. Pamiętaj, aby pozostawić trochę miejsce po bokach. Fotografie nie może być zbyt ciasna.

Każdy z tych tematów omówimy szczegółowo już niedługo na Fotoblogii.


*Zdjęcia tu wykorzystane pochodzą z Flickr.com i są objęte licencją Creative Commons Attribution 2.0 Generic. *

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)