Sentymentalny dokument z okazji 100 lat Olympusa naprawdę porusza
Swoją karierę w świecie optycznym zaczął od produkcji mikroskopów i urządzeń medycznych. Jego aparaty fotograficzne znane są na całym świecie. W tym roku japoński gigant Olympus kończy 100 lat.
12 października 1919 to data powstania przedsiębiorstwa przemysłowego Takachiho Seisakusho. Dwa lata później nazwa została zmieniona na Olympus i tak pozostało do dziś. Produkują między innymi: rejestratory dźwięku, sprzęt medyczny, urządzenia przemysłowe i oczywiście aparaty fotograficzne. Założycielami firmy są prawnicy Takeshi Yamashita i Shintaro Terada. Zauważyli oni, że na rynku brakuje precyzyjnych mikroskopów. Postanowili wypełnić tę lukę. W 1914 roku pierwszy mikroskop zbudowany przez Terada został zaprezentowany publicznie.
Doświadczenie w dziedzinie optyki, zdobyte podczas konstruowania mikroskopu, przyczyniło się do wprowadzenia na rynek obiektywów i aparatów fotograficznych Olympus. Pierwszą optyką był obiektyw Zuiko, a pierwszym aparatem Semi-Olympus. Początkowo nie było to w pełni autorskie rozwiązanie, ponieważ korpus aparatu pochodził od japońskiego aparatu Semi Proud (kopia niemieckiego aparatu Baldax). W 1938 roku firma Olympus pokazała światu swój pierwszy aparat fotograficzny Semi-Olympus II z listkową migawką w obiektywie. 10 lat później na rynek trafia Olympus 35 I – pierwszy małoobrazkowy aparat z migawką listkową w obiektywie.
Dużą popularnością cieszyła się także seria PEN. Olympus ma na swoim koncie wiele ciekawych rozwiązań. Należy do nich pierwszy powszechnie dostępny system aparatów bezlusterkowych Mikro Cztery Trzecie, który ma już ponad 10 lat. W jego tworzeniu brała udział firma Panasonic.
Niedawno odbyła się premiera ich bezlusterkowca OM-D E-M1X. Został on wprowadzony z okazji 100 lecia istnienia firmy. Poza nim, Olympus stworzył serię dokumentów opowiadających historię powstania i działalności firmy.
Z okazji jubileuszu Olympus organizuje akcję "100 Year Portrait" ( "Portret 100-lecia"). Biorą w niej udział ambasadorzy marki, którzy na całym świecie poszukują stulatków urodzonych w 1918 i 1919 roku i ich fotografują. Może znacie kogoś takiego? Możecie tę osobę zgłosić do projektu na dedykowanej stronie Olympusa. Zdjęcia stulatków zostaną zebrane w specjalnym albumie i wystawione podczas obchodów rocznicy powstania firmy w londyńskiej galerii Olympusa.