100-megapikselowa pełoklatkowa matryca Sony już niedługo w aparatach konsumenckich

100‑megapikselowa pełoklatkowa matryca Sony już niedługo w aparatach konsumenckich

100-megapikselowa pełoklatkowa matryca Sony już niedługo w aparatach konsumenckich
Źródło zdjęć: © © MF
Monika Homan
02.04.2019 08:03, aktualizacja: 26.07.2022 15:52

Pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 100 megapikseli to jeden z najnowszych produktów firmy Sony. W dodatku kierowana jest do rynku konsumenckiego. Już niedługo może pojawić się w aparatach produkowanych nie tylko przez Sony.

Na rynku dostępne są ponad 100-megapikselowe matryce produkowane przez Sony. Znajdziecie je na przykład w aparatach Phase One iXM 100 MP. Również Fujifilm w zapowiedziany GFX 100 Megapixel ma korzystać z sensora produkowanego przez Sony. Mowa tu o matrycach średnioformatowych.

Z dokumentu udostępnionego przez firmę Sony wynika, że producent stworzył ostatnio 100-megapikselową matrycę w formacie pełnoklatkowym, która kierowana jest do aparatów konsumenckich. Pozwoli ona wykonać zdjęcia w rozdzielczości 12288x8192 pikseli w 16 bitach. Jeśli chodzi o filmy, sensor pozwoli zapisać je w rozdzielczości 6K w 12 bitach.

Obraz

Matryca przeznaczona jest na rynek konsumencki, a Sony udostępnia ją innym producentom aparatów. Firmy zdają się prześcigać, produkując i zapowiadając kolejne matryce o rozdzielczości ponad 100-megapikseli. Nie tak dawno słyszeliśmy plotki, że Canon zamierza wyprodukować pełnoklatkowy aparat z taką matrycą.

Zastanawiam się tylko, czy faktycznie potrzebna nam taka rozdzielczość w aparatach konsumenckich? Czy nie lepiej byłoby skupić się na innych aspektach obrazowania... Większość naszych zdjęć i tak trafia do internetu, a ich rozdzielczość jest znacznie zmniejszana. 100-megapikselowe matryce to moim zdaniem produkt mocno niszowy.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)