Co daje zaklejanie logo? Czy w dzisiejszych czasach ma to w ogóle sens?

Tysiące fotografów na całym świecie zakleja logo na swoim aparacie. Bez względu na to czy będzie to Leica, Canon, Nikon, Hasselblad, czy coś innego. Czy rzeczywiście jest potrzeba robienia czegoś takiego?

Kiedyś przeglądając jedną z grup fotograficznych, trafiłem na świetne pytanie: ”Jakiej taśmy używacie do zaklejenia logo na swoim aparacie?”. Nie byłem pewny czy ktoś sobie żartuje, czy mówi poważnie. Okazało się, że to pytanie było w stu procentach serio. Cóż… jeśli już zaklejam, to biorę najtańszą taśmę — taką, by nie zostawiła kleju na korpusie.

A na poważnie. Każdy z nas korzysta z jakiegoś aparatu, każdy z nich ma wielkie, przeważnie białe logo, na czarnym korpusie. Bez względu na to czy będzie to Canon, Nikon, Fujifilm, Sony, Leica, czy cokolwiek innego – wciąż pozostanie tym samym aparatem. Kilka razy gadałem z kolegami na temat sensowności tego czynu. Wielu uważało, że robią to po to, by uchronić aparat przed potencjalną kradzieżą.

Jeśli myślicie, że złodzieje nie znają się na sprzęcie – niestety jesteście w błędzie. Jeśli idziecie z wielkim aparatem na jakieś wydarzenie, musicie się liczyć z zagrożeniem. Myślę, że wiele osób bez problemu jest w stanie odróżnić to, jakim aparatem fotografujecie, po samym kształcie. Dla potencjalnego złodzieja nie będzie miało większego znaczenia jaki to dokładnie model – duży, profesjonalnie wyglądający aparat to dla niego potencjalny zarobek.

O tych akcesoriach fotograficznych mało kto pamięta, ale są nam bardzo potrzebne

Jeden z moich nauczycieli fotografii powiedział kiedyś, że bycie fotografem to nie tylko sztuka obrazowania świata, ale również sztuka improwizacji….

Oczywiście można powiedzieć, że w tym przypadku posiadacze małych aparatów, jak Leica, Sony, Olympus czy Fujifilm mogą czuć się bezpieczniej, bo nie rzucają się w oczy. Zwłaszcza, gdy ich aparaty przypominają estetyką stare lustrzanki z lat 70-tych. No cóż – kolejny błąd. Tak było kilka lat temu, gdy bezlusterkowce nie były specjalnie popularne. Obecnie bardzo się to zmieniło i zmienia dalej, ponieważ coraz więcej osób przechodzi na systemu tego typu. Zobaczcie – z zewnątrz aparaty Sony a7 niespecjalnie się różnią, zwłaszcza z pewnej odległości, tak samo jak nikt z daleka nie rozpozna czy macie Fufjifilm X-T2, czy X-T1. Właściwie tak samo jest z lustrzankami – Canon EOS 5D Mark III i 5D Mark IV z zewnątrz wyglądają praktycznie tak samo – nawet bryła ich nie odróżnia, co miało miejsce w Mark I i Mark II (były bardziej kanciaste).

Kiedy decyduję się zakleić logo na moim aparacie, co robię właściwie dość rzadko, dzieje się to z innego powodu niż kradzież. Naklejam taśmę wtedy, gdy idę na wydarzenia związane stricte z fotografowaniem i wiem, że będę świecił aparatem na lewo i prawo. Nie czuję potrzeby mówienia wszystkim, jakim aparatem robię, ponieważ uważam, że nie ma to realnie większego znaczenia, a liczy się to, jakie zdjęcia zaprezentuje. Gdy ktoś mnie pyta: ”Czym robisz?”, odpowiadam – ”Aparatem”, ponieważ dobra fotografia powstaje w głowie, nie na matrycy czy błonie światłoczułej. Nie przepadam też po prostu za rozmowami o sprzęcie — to nie do końca moja działka.

Zobacz również: Wideotest Canon Powershot G15

Zaklejony Fujifilm X-T2 wciąż wygląda tak samo. Zainteresowana osoba na pewno rozpoznałaby co to za aparat, a nawet jeśli nie byłaby pewna modelu - za jego sprzedaż na pewno wpadłoby jej kilka stówek.

Na dodatek myślę, że aparat oklejony taśmą wygląda po prostu brzydko. Właściwie może być to zaleta i może zniechęcić złodzieja, ale nie tylko, gdy mamy zasłonięte samo logo a wtedy, gdycały aparat jest oklejony taśmą. W innym wypadku – nie widzę zupełnie sensu takiego działania.

Jak zatem zniwelować prawdopodobieństwo kradzieży sprzętu? Po prostu nie obnoście się z aparatami ani drogimi obiektywami nie wiadomo jak, miejcie na nie oko i nie zostawiajcie ich bez opieki. Najlepiej mieć rzeczy przy sobie — w plecaku lub torbie. To, w czym przechowujecie akcesoria, również ma znaczenie - na rynku jest dostępnych coraz więcej plecaków, które w ogóle nie przypominają tych fotograficznych i nie przyciągają uwagi.

Prawda jest taka, że jeśli ktoś ma nam ukraść sprzęt i tak to zrobi.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Perseidy 2019: Jak fotografować spadające gwiazdy? Jak dobrze sfotografować półcieniowe zaćmienie Księżyca? [poradnik] Jak sfotografować Superksiężyc? [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Rodzaje i wielkości matryc - wszystko, co powinieneś wiedzieć [poradnik] Jak robić zdjęcia na niebezpiecznych wydarzeniach? Co jest lepsze – obiektyw stało czy zmiennogiskowy? Co to jest panning? Fotografujemy Geminidy - perły grudniowego nieba [poradnik] Tryby P, A, S, M - czym są i kiedy ich używać w praktyce? [poradnik] Popularne miejsca na świecie, w których nie można fotografować Profesor z Uniwersytetu Stanforda udostępnił swoje podręczniki fotograficzne kompletnie za darmo "Unplugged Wedding", czyli ślub z zakazem fotografowania. O co chodzi i czy warto? Jak fotografować burze i pioruny? [poradnik] Zobacz to, co nieuchwytne - zdjęcia highspeed w domowym zaciszu 6 ciekawych sposobów na modyfikację światła twojej lampy błyskowej Pierwsze kroki strobisty - jak wykorzystać lampy systemowe w plenerze? Magia wielu zdjęć z National Geographic tkwi w świetle. Zobacz, jak je opanować Zostań mistrzem fotografowania smartfonem dzięki bezpłatnym poradnikom Apple'a Najlepsze obiektywy makro na wiosenne zdjęcia “How I Got The Shot” to poradnik, w którym zajrzymy za kulisy sesji fotograficznych Dlaczego plan sesji zdjęciowej jest taki ważny? Podpowiadamy, jak go zrobić Jaki papier wybrać do fotoksiążki? Pola eksploatacji – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Popularne w tym tygodniu:

Piekło fotografa ślubnego, czyli najgorsze typy klientów Zanim spłuczesz się na nowym sprzęcie, naucz się patrzeć Fotografie ślubny, dlaczego robisz nudne zdjęcia? 10 rad jak robić lepsze zdjęcia z podróży Perseidy 2019: Jak fotografować spadające gwiazdy? Jak pracować z modelką? 10 szybkich rad Jak dobrze drukować zdjęcia? Perseidy 2019: Jak obrabiać zdjęcia Perseidów? Dlaczego inni robią lepsze zdjęcia od ciebie? Jaki komputer dla fotografa: Macbook czy PC? Najbardziej wpływowi ludzie świata fotografii i ich porady Fotografia ślubna: Jak nie zwariować?